הבלוג של רונית דינצמן

ספרים ועוד

סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מנובמבר 2016

רשמים מסיור בפרוייקטים של התחדשות עירונית בפלורנטין וסביבותיה

21/07/2019

כשהציעו לבלוגריות סלונה סיור בדרום תל-אביב המתחדש, מיד ביקשתי להצטרף. אני אוהבת אדריכלות, אוהבת את תל-אביב, ועניין אותי לראות את השינוי שעברו איזורים שאני מכירה מילדותי כאיזורים מוזנחים, פחות מבוקשים, ואף מפחידים בשעות הלילה.

את הסיור ערכו לנו שניים ממנהלי חברת Ewave Nadlan, שהיא חברת ייזום נדל”ן המתמחה בדרום תל-אביב ופועלת באיזור יותר מעשר שנים.

שכונת פלורנטין ממחישה את המהפך שעבר דרום תל-אביב בעשרים השנה האחרונות. לשכונה שכללה דירות צנועות בצד חנויות ובתי מלאכה זעירים, הגיעו צעירים, ביניהם אומנים רבים שלא יכלו לעמוד במחירי הדיור במרכז ובצפון תל-אביב. אט אט נכנסו יזמי נדל”ן לשכונה והתחילו לבנות דירות קטנות, שמתאימות ליחידים ולזוגות, לא למשפחות עם ילדים. כיום השכונה נמצאת כבר בגלגול הבא שלה, והיא מתחילה להפוך לשכונה בורגנית. אנשים מעוניינים לקנות בה דירות למטרת מגורים, לא רק להשקעה. כיום נבנות בה דירות גדולות שמתאימות למשפחות עם ילדים, ולראשונה מזה עשורים נבנו בשכונה גני ילדים ומוסדות חינוך. השכונה מבוקשת מאוד, וצרה מלהכיל את כל המתעניינים בה. גם מחירי הדירות בתוכה עלו מאוד. התוצאה היא זליגה של צעירים ומשפחות לסביבותיה הקרובות של השכונה, ולמעשה מתיחת גבולותיה דרומה ומזרחה.

חברת Ewave זיהתה את השינויים שעוברים על פלורנטין וסביבותיה, והיא בונה פרוייקטים רבים המרחיבים את גבולות השכונה: מספר פרוייקטים ברחובות הקונגרס, ידידיה פרנקל וסלמה. רוב הדירות בפרוייקטים הן דירות קטנות, בנות 50-60 מטר עם חניה. למי הדירות מיועדות? – בעיקר למשקיעים שמבינים את התהליך שעובר על הסביבה. אנשים שיש להם היום מיליון שקל פנויים להשקעה, מוכנים לשלם עוד מיליון שקל בתום הבניה (אפשר באמצעות משכנתא) ולקנות דירה שעולה כיום כשני מיליון שקל. שווי דירה כזו עתיד להיות שלושה מיליון שקל בעוד עשר שנים, כשכל הסביבה תתחדש, וכשהרכבת הקלה תפעל. דירה כזו יכולה להיות מושכרת בקלות (ולכסות, לפחות באופן חלקי, את המשכנתא), לשמש את ילדיהם הבוגרים של הרוכשים, או אפילו את הרוכשים עצמם כדירה לסופי שבוע של בילויים, תרבות וקולינריה משובחת בתל-אביב.

האיזור המתחדש

האיזור המתחדש

במהלך הסיור עלינו לתצפית מפנטהאוז שממוקם בקומה השישית בפרוייקט ברחוב הקונגרס. בגלל הבניה הנמוכה אפשר לראות מגובה זה נוף פתוח, ולהרגיש את הבריזה.

BRIZA

אפשר גם לראות את התערובת של בניה חדשה וישנה, בתים נמוכים בסגנון באוהאוס לצד בתים גבוהים עם מרפסות זכוכית ותריסי פלדה. פה ושם מבליחות פינות חמד: חלונות מיוחדים של בניין ישן, מרפסת חמודה, גג מטופח, הרבה גראפיטי אומנותי – כל הדברים שמעניקים לאיזור את האופי המיוחד שלו.

בניין באוהוס

בניין באוהאוס

חלונות עגולים

חלונות עגולים

בסיור כזה אי אפשר שלא לחשוב על האוכלוסיה הוותיקה של האיזור. אמנם הם מתגוררים בבניינים ציוריים, שנעים לנו לטייל ביניהם ולצלם אותם, אבל בבניינים אלה תשתיות החשמל ישנות ולא בטיחותיות, האינסטלציה רקובה, ואין בהן ממ”דים. רבים מהאנשים שמתגוררים בבניינים הציוריים ישמחו להחליף את דירותיהם הישנות בדירות חדשות. יחד עם כל הטוב שההתחדשות העירונית מביאה, יש גם בעייתיות: אוכלוסיה מהעשירונים הנמוכים הולכת נדחקת החוצה מתל-אביב, והעיר עלולה להפוך לעיר לעשירים בלבד. לתהליך הזה קוראים ג’נטריפיקציה ויש לו היבטים חברתיים כבדי משקל, שמטופלים ברמת החקיקה הממשלתית באמצעות דיור בר השגה.

בתום הסיור שמענו הרצאה מעניינת מפיה של השפית אביבית פריאל שהקימה את מסעדת אוזריה בפלורנטין לפני מספר שנים. היה אור בעיניה כשסיפרה על על ההשראה לפתיחת המסעדה, ועל ראשית דרכה. חשבתי לעצמי שגם היא, כמו אנשי Ewave, היא יזמית שזיהתה פוטנציאל במקום שהיה אז חשוך ומפחיד בלילות, ושינתה את סביבתה.

הסיור היה מרתק ומעורר מחשבה. אין ספק – אם היו לי מיליון שקל פנויים להשקעה – הייתי שוקלת בחיוב רב לקנות דירה באחד הפרוייקטים שראינו.  מדובר בהשקעה שעתידה להניב רווח גדול. סיכם זאת יפה אחד ממנהלי Ewave : “בננות קונים כשהן ירוקות”.

bananot

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

איקסטאזה!

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון? בספר...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

בריאות מותאמת אישית

תארו לכם שבעולם הייתה רק גזרת מכנסיים אחת. גזרה אחת לנשים ולגברים, לבעלי אגן קמור ולבעלי אגן שטוח, לבעלי כרס ולשטוחי בטן, לשמנים ולרזים, לגבוהים ולנמוכים, לארוכי רגליים לקצרי רגליים. מגוחך, נכון? למעשה זה המצב לגבי תרופות....

תצוגה מקדימה

גם קופים נופלים מעצים

אני לא אוהבת ספורט. מעולם לא אהבתי.  אני חלשה, רצה לאט, וגם פחדנית. לא חשבתי שאמצא עניין בספר, אבל קטע מתוכו שפרסמה מעין רוגל בתקופת ההדסטארט נגע ללבי, סיקרן אותי, ולכן רכשתי עותק. כבר בתחילת הקריאה התחוור לי שהספר אינו ספר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה