הבלוג של רונית דינצמן

ספרים ועוד

סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מנובמבר 2016

ספר פנטזיה ייחודי וסוחף בהשראת המיתולוגיה הנורדית

10/03/2019

ביום שלג מוצא תורלד, רופא עממי החי בגפו, תינוקת בשלג. התינוקת בת ימים אחדים בלבד והיא חסרת זנב. פירושו של דבר שאינה מבני יים כמו תורלד, אלא זרה, שייכת לבני הרקב שמגע איתם  מטיל רקבון בגופם של בני יים וגורם למותם. אסור לו להחזיק בה, והוא חושש שהמשטרה החשאית בעקבותיו. הוא אינו מסוגל להרוג אותה, כפי שהוא אמור לעשות. הוא משקה אותה בבירה מעורבת בצמח מרדים, וכשהיא נרדמת, הוא לוקח סכין חד וחורת בשיפולי גבה גומה עגולה עם סימני טופרים. תורלד מעניק לתינוקת את השם “הירקה” ומגדל אותה במסירות. לכולם, וגם לה, הוא מספר שהיה לה זנב אבל זאב תלש אותו. בזכות הצלקת המדוייקת שיצר תורלד בסכינו, הסיפור אמין ומתקבל על כולם. מה גם שהירקה היא ילדה ככל הילדים, אין בהופעתה ובהתנהגותה דבר שירמוז שאינה מבני יים.

כשהירקה בת חמש-עשרה, לפני הטקס החשוב בהשתתפות כל בני החמש עשרה בממלכה, במהלכו הם נבחנים ביכולתם לחבוק, כלומר להתאחד עם עוצמת הארץ, לחוש אותה באופן מדיטטיבי ולהשתמש בה, מגלה לה אביה שלא היה לה זנב מעולם, שהיא אינה בתו, ואינה בת יים. הירקה מבינה מדוע כשהתאמנה בחביקה – לא הצליחה. היא מבינה שסודה עתיד להתגלות, ועבורה זו גזירת מוות. היא מבינה גם שלעולם לא תוכל לממש את אהבתה לרימה, מאחר שכל מגע קל ביניהם, אפילו נשיקה ימיט עליו ריקבון ומוות.

הירקה מחליטה לעזוב בחשאי את מחוז אולבהיים בו גדלה ולהגיע למחוז רבנהוב, המחוז המורד. סודה מתגלה והעזיבה הופכת למנוסה. מנקודה זו נפרש סיפור מסעיר ומעורר מחשבה שעוסק בסוגיות שהן בבסיס החברה האנושית. עד כמה גורלו של אדם נקבע מראש לפי שיוכו המשפחתי והמעמד אליו נולד, האם יש לו חופש בחירה? הדרכים השונות באמצעותן יכולים נשים וגברים להתקדם במעלה הסולם החברתי, הסלחנות ההרסנית כלפי “בני טובים” שפשעו, המחיר שרק נשים משלמות כדי לקיים שקט חברתי, כיצד שלטון משתמש בדת ובפחד מהאל כדי לשלוט, ואיך בורות ואמונות תפלות משרתות שלטון מושחת. יש בסיפור תאוות שליטה, כוחנות, אלימות, אבל גם אהבה. אהבה הורית ומסירות אין קץ של אב לבתו ואם לבנה, ואהבה רומנטית בין שני צעירים שאסור להם להיות יחד.

בהשראת המיתולוגיה הנורדית בנתה הסופרת עולם מרהיב של גזעים אנושיים שונים, דת שמתוארת בפירוט עשיר של סמלים, מבנה פולחני סבוך, מנהגים וטקסים. פרטי הפרטים של הלבוש והבתים של תושבי העיר מעניקים לקורא תמונה צבעונית ומלאת חיים של המעמדות השונים בחברה ושל חיי היום-יום שלהם. נהניתי מאוד מהצליל הזר של שמות הדמויות והמקומות, ותוך כדי הקריאה למדתי מילים אחדות בשפתו הייחודית והמתנגנת של העולם בו מתרחש הסיפור.

“בת אודין” הוא ספר פנטזיה אפית, שכוחות על טבעיים ופוליטיקה ארצית ומסואבת מניעים בו סיפור סוחף, מסעיר ומעורר מחשבות ותובנות על הסדרים החברתיים בעולם שלנו.

את הספר כתבה סירי פטרסון, שגם איירה את הכריכה, תרגם מנורווגית יונתן בר. הספר יצא לאור בהוצאת סיאל, שהביאה לקורא הישראלי ספרי פנטזיה רבים ומשובחים.

ODIN

.

רונית ש’ דינצמן [email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

איקסטאזה!

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון? בספר...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

בריאות מותאמת אישית

תארו לכם שבעולם הייתה רק גזרת מכנסיים אחת. גזרה אחת לנשים ולגברים, לבעלי אגן קמור ולבעלי אגן שטוח, לבעלי כרס ולשטוחי בטן, לשמנים ולרזים, לגבוהים ולנמוכים, לארוכי רגליים לקצרי רגליים. מגוחך, נכון? למעשה זה המצב לגבי תרופות....

תצוגה מקדימה

גם קופים נופלים מעצים

אני לא אוהבת ספורט. מעולם לא אהבתי.  אני חלשה, רצה לאט, וגם פחדנית. לא חשבתי שאמצא עניין בספר, אבל קטע מתוכו שפרסמה מעין רוגל בתקופת ההדסטארט נגע ללבי, סיקרן אותי, ולכן רכשתי עותק. כבר בתחילת הקריאה התחוור לי שהספר אינו ספר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה