הבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

ronilichtrotem

נשואה, אמא לארבעה וכלב אחד. ויש הורים, אחים וכל החגיגה. יועצת חינוכית ומדריכת הורים, אוהבת וחיה את נושא המשפחה וההורות, מאמינה בכוחה של משפחה.

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מספטמבר 2019

ילדים להורים גרושים חווים קושי נוסף בימי קורונה, כדאי לשים לב לקשיים שלא תמיד מדוברים

21/03/2020

כילדה להורים גרושים הקורונה חסכה ממני לבחור/ לזכור עם מי אנחנו “צריכים” להיות בליל הסדר השנה. דווקא השנה כשלא היתה אמורה להיות לי בעיה, הגיעה הקורונה.

וכשאני חושבת על זה לעומק, אני רואה בדמיוני את כל הילדים להורים גרושים, אלו שעדיין רק ילדים ואלו, כמוני, שכבר בעצמם הורים- נמצאים בשגרה ברשימת רשימות- פסח, ראש השנה, פסח, ראש השנה.

תמונה pixabay

תמונה pixabay

והנה הגיעה הקורונה וההגבלים שגררה אחריה. השנה את ליל הסדר נחגוג כנראה, כל אחד בביתו. אולי ניפגש ב zoom לכמה דקות רועשות שיעלו חיוך על פני כולם אבל באופן כללי, נחגוג מצומצם. אני חייבת להודות שיש בזה גם משהו יפה, צנוע, אינטימי, לא מנקר עיניים. וכן, יש בזה גם משהו עצוב, בודד, לבד. תלוי את מי שואלים ולמה רגילים.

תמונה pixabay

תמונה pixabay

 

ומה קורה ביום יום? בשגרת הקורנה אצל הורים גרושים ואצל הילדים שלהם?

הילדים עוברים מבית לבית, מהורה להורה. משאירים לעיתים הורה אחד ואולי גם את השני לכמה ימים לבד בבית, בלי לצאת לעבודה. הימים ארוכים, השגרה לא שגרה ועל הכתפיים הרכות של הילדים נופל עול נוסף- לדאוג להורה שנשאר לבד. יש לו אוכל? יש לו איך להעביר ימים שלמים בבית?

ואנחנו, ההורים? חייבים לחבק, גם אם החיבוק מרחוק. ולנשק, ולא רק עם המרפק. להתקשר ולדבר עם הילדים גם כשזה לא “הימים שלנו”. לברר לשלומם, להקשיב לפחדים ולחששות שלהם.

נשיקה בימי קורונה. צילום עצמי

נשיקה בימי קורונה. צילום עצמי

 

לבדוק מה הם מרגישים לקראת ליל הסדר השנה. השנה יותר מתמיד. למה? כי השנה, כשליל הסדר הופך להיות “ליל הסגר” הילדים “משאירים” הורה אחד לבד. ולא קל להם, הם מרגישים אשמה- ותאמינו לי, זו תחושה קשה אותה נהוג לעטוף באין סוף שכבות של מגננה, מאחורי חיוך מסתיר כאב.

לא תמיד קל להיות המבוגר האחראי, לא תמיד יש לנו ההורים כוח לזה. גם אנחנו רוצים לפעמים לשבור את הכלים ולא לשחק לפי כללי המשחק.

אבל אנחנו לא יכולים.

לא במקרה הזה.

במקרה הזה אנחנו נדרשים להיות חזקים אל מול הילדים ואל מול ההורים. לנשום, לתת מקום לכולם, להתגמש, לשכוח מהרשימות, לעשות מה שטוב לנו ולהם. להקשיב.

וזה נכון לגבי פסח אבל זה נכון לגבי כל יום- עם קורונה ובלי.

וזאת אני,

צילום : לילך גל

צילום : לילך גל

 

רוני ליכט רותם- יועצת חינוכית ומדריכת הורים

טלפון: 052-3129034

https://www.facebook.com/roni.horim/

 

עוד מהבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

אני מכורה

היא אמרה לי שהיא מכורה. ככה התחילה שיחת הטלפון שלנו. היא הגיעה אלי דרך לקוחה. הרגשתי את הכאב, התסכול והאכזבה בקול שלה. הצעתי שניפגש והיא עוד התלבטה. בעלה לא מאמין בזה, ככה היא אמרה. בתהליכים. ובכל זאת בחרה שניפגש. שמחתי, אני...

תגובות

פורסם לפני 5 months
תצוגה מקדימה

עושים עליה חרם

היא ישבה מולי ובכתה. שאלתי מה קרה והיא ממש לא יכלה לדבר. ראיתי את העיניים שלה ואת העלבון הגדול. "עושים עליה חרם". היא סיפרה על הבת שלה, בת 13, כיתה ז'. זה התחיל מאיזה מפגש בפיצה, אליו הוזמנו כל הילדים בכיתה. בדרך כלל ההזמנה...

תגובות

פורסם לפני 4 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה