הבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

ronilichtrotem

נשואה, אמא לארבעה וכלב אחד. ויש הורים, אחים וכל החגיגה. יועצת חינוכית ומדריכת הורים, אוהבת וחיה את נושא המשפחה וההורות, מאמינה בכוחה של משפחה.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מספטמבר 2019

סרטון קצר ומזעזע מזכיר לנו עד כמה חשוב שנכיר את העולם הוירטואלי של ילדינו

13/02/2020

מדינה שלמה הזדעזעה אתמול מסרטון (מזעזע) בן 20 שניות בו רואים שני ילדים גורמים לנפילתו ואולי אף לפציעתו של נער, חבר שלהם. סרטון “טיק טוק” או במונח המודרני שלו “אתגר טיק טוק”

סרטון שהפך ויראלי, אותי כבר קצת פחות מטריד. הוויראליות מוציאה ממנו את העוקץ והופכת אותו לקצת פחות רלוונטי עבור הילדים שלנו.

מה כן מטריד ומפחיד אותי? אותם עשרות, אולי מאות סרטונים ואתגרים נוספים, עליהם עוד לא שמענו. אותם דברים הזויים ומסוכנים, שיגרמו לילדים שלנו לעשות שטויות ואולי לסכן עצמם ואחרים.

הצורך שלהם לשתף, לצלם, לתעד ולהעלות הכל, אם אפשר בזמן אמת לרשת, קיים ולא נראה שזה הולך להשתנות בקרוב.

אני מזמינה אתכם לצאת למסע עם הילדים שלכם, בעולם הווירטואלי, שעבורם הוא הכי מציאותי שיש.

תמונה מ pixabay

תמונה מ pixabay

 

להכיר את האפליקציות שלהם, לראות את התכנים, לשמוע מהם איפה הם גולשים שעות כה רבות, מה זה נותן להם, איך הם מרגישים ובעיקר האם הם מבינים מה הם רואים.

התיווך שלנו , ההורים, הוא קריטי. ברגע שילד לא מבין (וכן, הם לא תמיד מבינים למרות שהם מאוד מאוד חכמים) למה דבר מסויים הוא מסוכן, או מבויים ואסור לעשות אותו, למרות שהוא יכול להצטלם ממש טוב, יכול להביא לאסון.

אני ממליצה לדבר עם הילדים, להסביר להם את הסכנות שיש ברשת- החל מהסכנה והאיסור לתת פרטים אישיים שלהם, דרך האפשרות וההבנה שברגע שאנחנו מעלים תמונה לרשת מישהו יכול לקחת אותה ולהפיצה בדרך שפוגעת בנו, ועד לצפייה בתכנים שאינם מותאמים לגיל ולהתפתחות של הילד.

חשוב שנכיר את האפליקציות, מה הם עושים שם, מה הגדרות הפרטיות, מדוע הם בוחרים הגדרת פרטיות מסוימת ולא אחרת- ואני אסביר- בטיק טוק יש אפשרות להגדיר פרטיות רק לחברים שקיבלו אישור. אבל יש לא מעט ילדים וילדות שמאוד אוהבים למשל, לרקוד. חלומם הגדול הוא שמישהו יגלה אותם ויהפוך אותם ל”דבר הבא”, “לכוכב הבא” ולכן הם בוחרים בהגדרת פרטיות הפתוחה לכולם- מתוך תמימות וחלום להתגלות. בפועל, הסרטון שלהם חשוף לכל מי שרק רוצה..

תמונה מ pixabay

תמונה מ pixabay

 

כנ”ל למשל בהגדרות הפרטיות של הווטסאפ. ילדים צעירים, להם (עדיין) אין אינסטגרם, אוהבים לראות ולהעלות סטטוסים ותמונות פרופיל בווטסאפ. גם פה יש חשיבות להגדרת הפרטיות, ושוב אני אסביר- כל אחד יכול להכניס את מספר הטלפון של הילדים שלנו לזיכרון הטלפון שלו. רק להכניס את המספר, לא להתקשר אליהם ולא לשלוח להם הודעות. אבל ברגע שמספר הטלפון שלהם שמור אצל אותו אדם (חבר, שכן, ילד מביה”ס או אדם זר), הוא יכול לראות את הסטטוסים והתמונות שלהם- גם פה חשוב להסביר להם את הסכנה ולעבור על הגדרות הפרטיות שלהם.

אני בטוחה שהם לא רוצים להיפגע וגם לא לפגוע, הם פשוט לא תמיד מודעים לסכנות, הם ילדים. התמימות לא הלכה לאיבוד, הפיתויים גדלו.

אנחנו, כהורים, תפקידנו להסביר להם את הסכנות ואת הדרך לשמור על עצמם, ממש כמו בכל תחום אחר. כמו שאנחנו נלמד ומלמדים אותם כללי התנהגות ובטיחות בכביש, בדיוק כמו שלא ניתן להם לחצות כביש לבד לפני גיל 9, כך אנו צריכים ללוות, להנחות וללמד אותם איך להתנהג בעולם הווירטואלי.

ולדבר. כל הזמן לדבר, לשתף, להקשיב, לייעץ להם ולהתייעץ איתם. להפוך את זה לשיח שבועי ואם צריך גם יומיומי, על אפליקציות חדשות, על תכנים שהם נחשפו, על אתגר חדש עליו שמעו. הקצב שם מהיר ומתעדכן מדי יום, צריך להיות ערניים. צריך לעודד אותם לשתף אותנו, לספר לנו. אנחנו לא נגדם, אנחנו איתם. וזה לצד זמן איכות, פיתוח תחביבים ופעילויות משותפות שלנו איתם ושלהם עם חברים בני גילם.

אני חושבת שאי אפשר להימנע משימוש בטלפונים, אבל אפשר ללמוד איך להתנהל בצורה בטוחה, כזו המגינה ושומרת עליהם.

וזאת אני,

צילום : לילך גל

צילום : לילך גל

רוני ליכט רותם, יועצת חינוכית ומדריכת הורים,

ואם אתם מרגישים שאתם צריכים כלים נוספים

אתם מוזמנים להתקשר אלי ונתאם פגישה.

זמינה בטלפון 052-3129034

וגם כאן: https://www.facebook.com/roni.horim/

עוד מהבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 months
תצוגה מקדימה

אני מכורה

היא אמרה לי שהיא מכורה. ככה התחילה שיחת הטלפון שלנו. היא הגיעה אלי דרך לקוחה. הרגשתי את הכאב, התסכול והאכזבה בקול שלה. הצעתי שניפגש והיא עוד התלבטה. בעלה לא מאמין בזה, ככה היא אמרה. בתהליכים. ובכל זאת בחרה שניפגש. שמחתי, אני...

תגובות

פורסם לפני 3 months
תצוגה מקדימה

עושים עליה חרם

היא ישבה מולי ובכתה. שאלתי מה קרה והיא ממש לא יכלה לדבר. ראיתי את העיניים שלה ואת העלבון הגדול. "עושים עליה חרם". היא סיפרה על הבת שלה, בת 13, כיתה ז'. זה התחיל מאיזה מפגש בפיצה, אליו הוזמנו כל הילדים בכיתה. בדרך כלל ההזמנה...

תגובות

פורסם לפני 3 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה