הבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

ronilichtrotem

נשואה, אמא לארבעה וכלב אחד. ויש הורים, אחים וכל החגיגה. יועצת חינוכית ומדריכת הורים, אוהבת וחיה את נושא המשפחה וההורות, מאמינה בכוחה של משפחה.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מספטמבר 2019

השבוע ראיתי מודעה המפרסמת הסרת שיער לילדות החל מגיל הגן. פייר, התבאסתי

22/01/2020

מודל היופי משתנה מתרבות לתרבות. יש תרבות בה צוואר ארוך ומקושט נחשב ליפה ויש תרבות בה כפות רגליים קטנות נחשבות ליפות ולסמל סטטוס. מה זה יופי? זה פנימי? חיצוני? מה עם הקנקן שתמיד לימדו אותנו להסתכל בתוכו?

ומי מחליט מה יפה – שמן? רזה? גבוה? נמוך? שיניים ישרות או אולי דווקא קצת עקומות? נמשים? ומה לגבי שיער? לא, לא שיער על הראש, אני מתכוונת לשיער על הגוף. ואתם יודעים מה, גם לא לשיער בבית השחי או במפשעות. אני מדברת על שיער בפנים, בידיים, ברגליים ואולי גם בבטן ובגב.

וכן, אני מדברת על נשים, על בנות. ליתר דיוק על ילדות.

לפני מספר ימים ראיתי מודעת פרסומת, על עמוד ברחוב, שלט חוצות כזה, גדול, מושקע שמפרסם באותיות גדולות על הסרת שיער החל מגיל גן.

מודעה על הסרתשיער לילדות

ברור לי שטרם הפרסום, בעלי העסק בדקו ולמדו את “השטח” והבינו שכנראה יש לזה ביקוש. והביקוש, הוא שמעציב או מטריד אותי.

האם אנו חיים בעידן בו לתקופת הילדות, הכל כך משמעותית בהתפתחות שלנו אין כבר משמעות? מוותרים עליה כל כך מהר? ולמי בעצם השיער העודף מפריע? להורים? או לילד עצמו?

האם זו תופעה שבה ההורים מחליטים על דעת עצמם שזהו שיער מיותר, אולי מכוער, ושקשה להם לראות אותו על הילדה שלהם? למה הם לא מתאפקים, מחכים שהיא תגדל קצת לפני שהם משעבדים אותה להסרת שיער?

האם זה מפריע לילדות? האם הן ביקשו את הורדת השיער? ואיך לעזאזל הגענו למצב בו אולי ילד אחר או אולי ילדה קולטים את השיעור ומבינים שזה לא יפה, או פחות יפה, או אלוהים יודע מה? איך קרה שאנחנו כחברה מעבירים לילדים מסרים כאלו?

אני יודעת שיש ילדים שחווים הצקות על בסיס זה. אני רק לא מקבלת את זה. אני רואה בזה כישלון שלנו, כחברה, כהורים, כנכנעים לעידן הדיגיטל בו הכל חייב להיות יפה, חלק, שזוף, תמיד מוחזק ומחויך.

תמונה מ pixabay

תמונה מ pixabay

 

זה נכון, גם לפני עידן הדיגיטל, ילדים לעגו לילדים או ילדות על שיעור יתר, אבל אז לא ראיתי פרסום חוצות הקורא ומעודד את ההורים להביא את הילדים לטיפול קוסמטי כזה או אחר.

אני מבינה את הרצון של ההורים לעזור לילדים, אך אני חושבת שהעזרה והטיפול צריכים להיות של כולנו כחברה. ההורים יעזרו לילדה להתחזק, להאמין בעצמה, לפתח את החוסן שלה (כן, בעתיד היא תוכל להסיר שיער אם זה ימשיך להפריע לה, אבל ראבאק, למה בגיל גן??) והשאר, יצטרכו  לחנך את הילדים איך להיות אנשים טובים יותר, לועגים פחות. הרי ילד שפוגע בילדה על שיעור יתר, זה בין היתר כי אולי הוא שמע את הוריו מדברים על הנושא? בואו נחשוב פעמיים לפני שאנחנו מדברים ליד הילדים. היום ילד מסויים פוגע, מחר הוא הנפגע. היום הוא צוחק על ילדה שעירה ומחר יצחקו עליו כי יש לו משקפיים? כי הוא שמן?

נכון, הם לא תמיד שומעים את זה מההורים, אולי הם ראו או שמעו על זה בטלויזיה או באחת הרשתות החברתיות. אבל פה התפקיד שלנו כהורים לתווך, להסביר. ללמד לא לפגוע, לא להעליב, לא לזלזל.

מי אנחנו שנצחק ונפגע באחרים? מי החליט שאנחנו מושלמים?

הרבה פעמים ילד אחד, מצליח לפגוע בביטחון של ילדה אחת וזה כל כך קשה , עצוב ומיותר.

בואו ננסה לשנות את השיח. להבין שגם בעידן האינסטוש, בו כולם תמיד מאושרים, מחייכים ומפולטרים, הבפנים יותר חשוב מהבחוץ.

בואו ניתן לילדים להיות ילדים. עם שערות ובלי. בואו נלמד את הילדים שלנו לקבל כל אחד, לא משנה איך הוא נראה.

וזאת אני,

רוני ליכט רותם- יועצת חינוכית ומדריכת הורים

צילום : לילך גל

צילום : לילך גל

 

ואם אתם מרגישים שאתם צריכים לקבל כלים כדי לעזור לילדים שלכם לחזק את הבטחון העצמי שלהם,

אתם מוזמנים ליצור קשר ונתאם פגישה

אני זמינה בטלפון: 052-3129034

וגם כאן: https://www.facebook.com/roni.horim/

 

 

עוד מהבלוג של רוני ליכט רותם (roni licht rotem)

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 months
תצוגה מקדימה

אני מכורה

היא אמרה לי שהיא מכורה. ככה התחילה שיחת הטלפון שלנו. היא הגיעה אלי דרך לקוחה. הרגשתי את הכאב, התסכול והאכזבה בקול שלה. הצעתי שניפגש והיא עוד התלבטה. בעלה לא מאמין בזה, ככה היא אמרה. בתהליכים. ובכל זאת בחרה שניפגש. שמחתי, אני...

תגובות

פורסם לפני 3 months
תצוגה מקדימה

עושים עליה חרם

היא ישבה מולי ובכתה. שאלתי מה קרה והיא ממש לא יכלה לדבר. ראיתי את העיניים שלה ואת העלבון הגדול. "עושים עליה חרם". היא סיפרה על הבת שלה, בת 13, כיתה ז'. זה התחיל מאיזה מפגש בפיצה, אליו הוזמנו כל הילדים בכיתה. בדרך כלל ההזמנה...

תגובות

פורסם לפני 3 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה