הבלוג של רוני דרך - הורים על הדרך...

roniderech

אמא ל-3, עוסקת בייעוץ משפחתי והנחית קבוצות הורים בגישת אדלר. מתמחה בגירושים, משפחות מורכבות ובמשפחות החדשות. בבלוג אספר על חוויות מההורות שלי במשפחה מורכבת, אשלב סיפורים מהקליניקה ואתן הרבה טיפים לחיי משפחה מאושרים... +עוד

אמא ל-3, עוסקת בייעוץ משפחתי והנחית קבוצות הורים בגישת אדלר. מתמחה בגירושים, משפחות מורכבות ובמשפחות החדשות. בבלוג אספר על חוויות מההורות שלי במשפחה מורכבת, אשלב סיפורים מהקליניקה ואתן הרבה טיפים לחיי משפחה מאושרים וטובים...

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מפברואר 2014

11411307_sזהו עברנו את השבוע הראשון!

אז איך זה שעדיין הרבה ילדים בוכים בבוקר, לא רוצים ללכת לגן, נצמדים להורים ומתחננים שלא יעזבו אותם…?

ומן העבר השני עומדים הורים כאובים שקשה להם לראות את ילדיהם הקטנים מתקשים להיפרד מהם בבוקר. אני מכירה לא מעט אמהות שאחרי שהן שמות את הילדים בגן הן יוצאות החוצה ומתחילות לבכות… “מה עשיתי לילד שלי? איך עזבתי אותו ככה?….”

מרבית הילדים עדיין נמצאים בתהליך של הסתגלות למסגרות, בין אם זה מסגרת חדשה לגמרי – ואז בודאי שעוד צריך קצת זמן להתאקלם., ובין אם זה מסגרת שהילדים כבר מכירים, אבל עלו כיתה, התחלפו המטפלות או הגננות, התחלפו חלק מהחברים.

בכל מקרה מדובר בחודש די סוער בכל המסגרות החינוכיות, ואני רוצה לתת לכם כמה כלים שיעזרו לכם לעזור לילדכם להתאקלם בצורה טובה יותר:

  1. ככל שההורים מזדהים עם הקושי של ילדם להיפרד, וחווים ייסורים – הם בעצם מעצימים את הקושי של הילד להיפרד מהם. מדוע? כי הילדים שלנו ניזונים מהתגובות שלנו. אם אנחנו משדרים להם שאנחנו משאירים אותם לבד במקום לא מוכר, ואנחנו משדרים רחמים, הם באמת מאמינים לנו שכפי הנראה יש לנו סיבה טובה לרחם עליהם. בקיצור זה לא מועיל ולמעשה רק מחריף את קושי הפרידה.
  2. במקום להזדהות – גלו אמפטיה: תבינו שקשה להם להתרגל מחדש לגן, לפרצופים לא מוכרים וכו’. ברור שכמעט כל ילד היה מעדיף להיות צמוד להוריו כל הזמן… תגידו להם שאתם מבינים ותנו להם חיבוק. אבל אל תזדהו ותכאבו. אתם לא עושים שום דבר רע לילדיכם שאתם מכניסים אותו לגן. להפך הגן הוא מקום טוב, מלא בחברים, משחקים, העשרה לימודית. כיף ללכת לגן.
  3. לא לכעוס על הילד שקשה לו ולא לבטל את הרגשות שלו ולהגיד לו שזה בכלל לא נורא וכו’. שוב להיות אמפטיים, להבין, ולחבק את הילדים.
  4. תסמכו על הילדים שלכם שהם מסוגלים להתמודד עם המסגרת החדשה. שדרו לילדים שאתם מאמינים שיש להם הכוחות והיכולות להתמודד עם המעבר.
  5. פרידות קצרות – במרבית הפעמים פרידה קצרה גם מקצרת את הדרמה. פרידה ארוכה סוחטת יותר את רגשות הילדים (וגם את רגשות ההורים).
  6. להבין שלכל ילד יש את הקצב שלו – אפשרו לכל אחד מהילדים שלכם להסתגל בקצב שלו. לפעים באותה משפחה יהיה אחד שרץ קדימה בלי שום בעיה, והשני נצמד להורה ולא רוצה להיפרד. כבדו את השוני בין הילדים, ואת הצרכים השונים של כל אחד מהם. ולא מומלץ לעשות השוואות בין הילדים.
  7. אל תפצו את הילדים, אל תבטיחו פרסים – אני שומעת בכניסות לגנים (כשאני מביאה את הילדים שלי), הורים שמבטיחים פרסים לילד אם יתנהג יפה ולא יבכה, או הורים שמבטיחים שאחר הצהריים יעשו כיף במיוחד עם הילדים. המסר הסמוי שמעבירים אותם הורים הוא שהגן הוא מקום קשה ומכאיב, ולכן יש על מה לפצות את הילדים….

אני מקווה ומאחלת שיעבור לכולכם בקלות ובמהירות,

רוני דרך

יועצת משפחתית ומדריכת הורים בגישת אדלר

עוד מהבלוג של רוני דרך - הורים על הדרך...

תצוגה מקדימה

לפעמים כל מה שהילד צריך הוא חיבוק....

מכירים את זה שהילד שלכם חוזר הביתה מהגן, ואתם מרגישים שמשהו לא רגוע אצלו? הוא קצת סגור, קצת כעוס... אבל כשאתם מנסים לשאול אותו "מה קרה בגן?" או "אתה כועס?" הוא לא ממש עונה לכם. לפעמים הוא רק רוטן, לפעמים הוא כועס וזורק חפצים,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

6 טיפים להתייחסות נכונה לתעודה של ילדינו

זה ממש קל כשיש לך ילד מושלם שמביא הביתה תעודה מעולה, ואז אפשר להגיד לו "כל הכבוד" "יש לי ילד גאון" וכו'..... אבל מה עושים כשהילד או הילדה שלכם מביאים הביתה תעודה פחות טובה או תעודה שהיא לא בהתאם לציפיות שלכם? השבוע ראיתי כתבה...

תצוגה מקדימה

10 טיפים שיקלו עליכם בהתארגנות הבוקר עם הילדים

אחד הנושאים שמטרידים כמעט את כל ההורים, זה הקושי של להתארגן בבוקר ולצאת מהבית מבלי לאחר לעבודה ומבלי להתחיל את היום עם כעס ועצבים. סיפרה לי אתמול אמא שבאה ליעוץ איך כל בוקר היא מרגישה שהיא כמו אחרי מלחמה קשה: הילדה לא רוצה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה