הבלוג של רוני דרך - הורים על הדרך...

roniderech

אמא ל-3, עוסקת בייעוץ משפחתי והנחית קבוצות הורים בגישת אדלר. מתמחה בגירושים, משפחות מורכבות ובמשפחות החדשות. בבלוג אספר על חוויות מההורות שלי במשפחה מורכבת, אשלב סיפורים מהקליניקה ואתן הרבה טיפים לחיי משפחה מאושרים... +עוד

אמא ל-3, עוסקת בייעוץ משפחתי והנחית קבוצות הורים בגישת אדלר. מתמחה בגירושים, משפחות מורכבות ובמשפחות החדשות. בבלוג אספר על חוויות מההורות שלי במשפחה מורכבת, אשלב סיפורים מהקליניקה ואתן הרבה טיפים לחיי משפחה מאושרים וטובים...

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מפברואר 2014

איך מורידים ילדים מהעץ הגבוה “שטיפסו” עליו?

מכירים את זה שאתם נכנסים לויכוח עם הילד שלכם, והוא נכנס למצב של מלחמה, וכבר לא משנה מה הוא מוכן להקריב את עצמו את גופו ואת כל כולו ולו רק בשביל לנצח במאבק ולצאת כשידו על העליונה?

לכל אחד מאיתנו יש אגו משלו. לחלק מאיתנו יש אגו גדול ומפותח, ולאחרים יש קצת פחות. אבל באופן כללי כולנו רוצים להיות כמה שיותר צודקים, חזקים ומשמעותיים בכל דבר שקורה לנו.

אצל ילדים, המאבקים הללו הרבה פעמים יושבים על ערך כאילו שהם אומרים לעצמם “עכשיו אני לא יכול לסגת אני חייב לנצח במלחמה אחרת אני לא אהיה שווה כלום!”. אולי זה נשמע לכם קיצוני אבל זה הרבה פעמים ממש ככה.

אז איך אנחנו עוזרים לילדינו לרדת מהעץ הגבוה שטיפסו עליו מבלי שירגישו שהערך שלהם יפגע כל כך?

ילדים זקוקים לסולמות בשביל לרדת מהעץ, ותפקידנו כהורים זה קודם כל לזהות את זה, ולהושיט להם יד. לא להכנס איתם עוד יותר למאבק שלא יועיל לא לנו ולא להם, ובטח שלא ליחסים שלנו.

אז מה עושים?

שלב ראשון – היו אמפטיים ותבינו את מה שהילד שלכם רוצה. שקפו לו את זה. לדוגמה: הילד שלכם הפעוט רוצה לקחת לגן את הכדור, ואסור להביא לגן משחקים. הוא צורח ולא מוכן לצאת מהרכב. משפט אמפטי כגון: “נכון שאתה מאוד רוצה לקחת את הכדור לגן? נכון שאתה מאוד אוהב את הכדור שלך ורוצה להראות אותו לכולם? – כבר בשלב זה הילד ירגע, כי הוא יקלוט שאתם מבינים אותו ושאתם לא במלחמה מולו.

השלב הבא הוא לתת רעיון יצירתי כלשהו ולהשתמש במשפט כמו “יש לי רעיון! אולי אתה רוצה שאמא תשמור לך על הכדור כדי שאף אחד לא יקח לך אותו בגן, וכשתחזור מהגן נשחק בו ביחד בגן השעשועים?” רוב הסיכויים שהילד ישתף פעולה. בעיקר בגלל שנתתם מקום להרגשה שלו וקיבלתם אותה ללא שיפוט, ביקורת ולא נכנסתם עימו למאבק כוח.

דוגמה נוספת: הילדה שלכם מתעקשת לאכול שוקולד לפני ארוחת הצהרים…. היא לא מוכנה לקבל לא כתשובה שלכם! אז מתחילים מהבעת אמפטיה: “נכון שהכי בא לך בעולם כרגע זה לאכול שוקולד? ושיש לך ממש צורך כרגע למשהו מתוק? גם אני מאוד אוהבת לאכול שוקולד.

עוברים ל”יש לי רעיון” = הסולם…:

“אז יש לי רעיון: נאכל קודם כל משהו טעים לארוחת הערב, ואני ממש רוצה שתעזרי לי ונכין ביחד, ואחכ שתינו נחגוג בחגיגת שוקולד ונאכל משהו מתוק וטעים!

רוב הסיכויים שהסולם יעזור לה להשהות את הצורך כרגע במשהו מתוק והיא תשמח לעזור בהכנת ארוחת הצהריים ואחכ לחגוג עם אמא במשהו מתוק.

תמיד תחשבו על פשרה שאתם יכולים להציע, כזאת שתיתן מקום לצורך שלהם אבל גם לצורך המצב.

אם יש לכם דוגמאות לסיטואציות שאין לכם מושג איך להוריד את הילדים שלכם מהעץ, אשמח שתגיבו כאן ואנסה לעזור לכם.

שיהיה בהצלחה!

רוני דרך

יעוץ והדרכת הורים ומשפחה

 10522532_s

עוד מהבלוג של רוני דרך - הורים על הדרך...

תצוגה מקדימה

לפעמים כל מה שהילד צריך הוא חיבוק....

מכירים את זה שהילד שלכם חוזר הביתה מהגן, ואתם מרגישים שמשהו לא רגוע אצלו? הוא קצת סגור, קצת כעוס... אבל כשאתם מנסים לשאול אותו "מה קרה בגן?" או "אתה כועס?" הוא לא ממש עונה לכם. לפעמים הוא רק רוטן, לפעמים הוא כועס וזורק חפצים,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

6 טיפים להתייחסות נכונה לתעודה של ילדינו

זה ממש קל כשיש לך ילד מושלם שמביא הביתה תעודה מעולה, ואז אפשר להגיד לו "כל הכבוד" "יש לי ילד גאון" וכו'..... אבל מה עושים כשהילד או הילדה שלכם מביאים הביתה תעודה פחות טובה או תעודה שהיא לא בהתאם לציפיות שלכם? השבוע ראיתי כתבה...

תצוגה מקדימה

10 טיפים שיקלו עליכם בהתארגנות הבוקר עם הילדים

אחד הנושאים שמטרידים כמעט את כל ההורים, זה הקושי של להתארגן בבוקר ולצאת מהבית מבלי לאחר לעבודה ומבלי להתחיל את היום עם כעס ועצבים. סיפרה לי אתמול אמא שבאה ליעוץ איך כל בוקר היא מרגישה שהיא כמו אחרי מלחמה קשה: הילדה לא רוצה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה