הבלוג של רונלי ישורון

מה שהעיניים לא רואות, הבטן מספרת

איך מקבלים אומץ? מבטיחה להיות אמיצה ולחלוק את הדרך שעשיתי עד לכאן. גם את הדרך המרגשת מכאן אשמח לחלוק איתך. אולי, כמוני, גם את תכריזי על השנה כשנת האומץ.

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מינואר 2018

שוקלת להיכנס להריון? – הנה כמה דברים שחשוב לי לשתף איתך לקראת המסע המופלא הזה

13/01/2020

היריון זה פלא. יצירת חיים מתאים בודדים היא נס. גם כניסה להיריון היא נס. כשהסיכויים לכניסה להיריון בשנות העשרים הצעירות של שני בני הזוג עומדים על כ-25%, ולאחר מכן יורדים ל-15%. ככל שעוברות השנים האחוזים ממשיכים לרדת. לפעמים, הכניסה להיריון היא מסע בפני עצמו, שאנו יודעות כיצד אנו נכנסות אליו, אך לא באמת יודעות מה הוא צופה לנו וכמה זמן יימשך. כשלא מצליחים להיכנס להיריון טבעי בזמן קצר יחסית, יכולים להתעורר חששות, פחדים ותחושת איבוד שליטה. ואכן, אין לנו ממש שליטה על התהליך.
כשניסיתי להיכנס להיריון חיפשתי עוגנים להיאחז בהם. חשוב לי לקרוא, לדעת ולהבין. לאחר שהחלפתי רופא נשים מספר פעמים, למדתי, שכל אחד פועל לפי פרוטוקול אחר. חיפושים ארוכים אחר מידע אודות בדיקות או הכנות, שכדאי לעבור לקראת כניסה להיריון, לא העלו מידע שהצליח להשקיט את החששות, ולעזור לי להשיג מעט שליטה על חוסר הוודאות.
ברשימה מטה, אני מרכזת את הדברים שלמדתי מהמסע שלי. אותם דברים שאמרתי לעצמי, חבל שלא ידעתי קודם.

אין להתייחס לרשימה כאל המלצות רפואיות, או כתחליף להמלצות אלה. אני ממליצה להתייחס אליה כאל מידע מתוך שיחה עם חברה, שחולקת איתך את חוויותיה.

בין אם את רק מהרהרת ברעיון או שכבר נמצאת בעיצומו של תהליך, אני מקווה שהשיתוף יצליח להועיל לך להשיג מעט תחושת שליטה במסע הזה.

הפסקת גלולות – כמי שלקחה גלולות רצוף כ-13 שנה הייתי תמיד שקטה שאין הן משפיעות על הפוריות. אחד הדברים שלמדתי רק בדיעבד הוא שהווסת הסדירה והטבעית יכולה להופיע גם רק לאחר חצי שנה מרגע הפסקת נטילת גלולות למניעת היריון. הרפואה מכירה בתקופה של עד חצי שנה כתקינה, ורק לאחר תקופה זו, אם הווסת טרם הגיעה, יש לבדוק מדוע. לו ידעתי זאת, כנראה שהייתי מפסיקה אותן בשלב מוקדם יותר.

ספורט, תזונה ואלכוהול – בנושאים אלה ניתן למצוא לא מעט מידע. אלה נושאים שכדאי לקחת ברצינות, מאחר ויש להם יכולת השפעה על הכניסה להיריון, על מהלך ההיריון, על הלידה ועל ההורות. אם יש בן זוג, רצוי שגם הוא יקפיד עליהם. מומלץ להקפיד עליהם מרגע שהחלטת להיכנס להיריון. תינוק בריא והיריון תקין הם מוטיבציה חזקה מאוד להתחיל בשינויים הלא תמיד פשוטים הללו.

חומצה פולית – גם כאן תמצאי שפע מידע. הקפידי בכל יום לקחת את התוסף בהתאם ההמלצות. נושא קריטי שאין להקל בו ראש.

תרופות – אם את נוטלת תרופות באופן קבוע, כדאי להתייעץ עם הרופא אם מותר לקחתן בהריון, או שעדיף לעבור לתחליפים הבטוחים יותר בזמן היריון. כמו כן, מאחר ויש רופאים שממליצים ליטול רק אקמול בזמן היריון, אם את רגילה לקחת משכך כאבים אחר, כדאי להתייעץ גם לגבי זה.

מעקב זקיקים – ווסת סדירה אינה מעידה בהכרח על הופעת הביוץ. במסע שלי גיליתי שהיו חודשים שלא היה בהם ביוץ, וזה טבעי ומוכר. הדרך לוודא ביוץ היא מעקב זקיקים בבדיקת אולטרסאונד וגינלי. יש רופאים שמוסיפים בדיקות דם. במעקב הזקיקים, שנעשה אחת לכמה ימים לאחר הופעת הווסת, מוודאים שהזקיקים, שבהם יושבות הביציות, גדלים. בכל חודש נותר רק זקיק אחד הבשל להפריה. לכל אחת יש את הגודל המקסימלי שהזקיק שלה יכול להגיע אליו. לכן, הימנעי מהשוואות שיכולות להלחיץ.

למצוא רופא.ת נשים – במסע האינטימי והאישי שלך תרצי שילווה אותך איש מקצוע, שהוא גם מקצועי וגם רגיש למצב ומבין את הסיטואציה, עונה על שאלותייך בסבלנות, ומכבד את פרטיותך בעת הבדיקה. אל תחששי להחליף רופא. חשוב שיהיה לך נעים ותרגישי ביטחון! אל תוותרי על זה.

חיסון לאדמת – בזמן הריון נותנים רק חיסונים מומתים. כמו חיסון לשעלת ולשפעת. לא לוקחים סיכון לפגיעה בעובר. חיסון לאדמת הוא חיסון חי מוחלש, ועל כן לא נותנים אותו בהיריון, אבל כן חשוב להיות מחוסנים בו. חייבים להמתין חודש שלם מרגע קבלת החיסון, ועד לכניסה להיריון. רובינו עשינו בילדותינו לפחות חיסון אחד. על מנת להיות מחוסנות יש צורך בשני חיסונים. לא יהיה נעים לגלות באמצע המסע, שתפספסי את האפשרות החודש כי את צריכה לעבור חיסון. אם את לא יודעת אם עברת 2 חיסונים, בקשי מהרופא בדיקת נוגדנים.

צילום רחם – וידוא שהמערכת הפנימית תקינה מבחינה מבנית הוא חשוב, ומפחית חששות.

דיקור – מחקרים מוכיחים את יעילות הדיקור בסוגיות רפואיות רבות. יש רופאים הממליצים על דיקור, ויש מטפלים מוסמכים שעוסקים בנושא פוריות וכניסה להיריון. דיקור הוא מסוג התהליכים, שאנו לא רואות את התוצאות שלהם, וקשה להבין את ההשפעה הישירה והתועלת, אך הוא יכול לעשות פלאים. בחרי מטפל.ת שנעים לך איתם, שמבינים בנושא ויודעים לענות על שאלות. כל גורם מוסמך שיהיה לך נעים אתו ויידע לתת לך אינפורמציה, יכול להעניק עוד קצת שליטה במסע. בנוסף, תרוויחי כשעה בשבוע שהיא רק שלך, לעשות עבורך ועבור תינוקך לעתיד.

סטרס – זה הזמן לשפר את איכות החיים. סטרס יכול להפעיל תגובות רגשיות שליליות, ובכך לעורר תגובות פיזיות שליליות. ידוע שסטרס לאורך זמן פוגע מאוד בגוף. כל שינוי שייחלת לו, כי את מרגישה שיעשה אותך שמחה, מאושרת ורגועה הוא שינוי שנכון לך, כנראה, לעבור בעת הזו. נסי לייצר לך סביבה נעימה, מקבלת, תומכת, שתסמן לתינוק המיועד שאת מוכנה, ואת מסדרת את החיים שלך, כך שיהיה לו מקום.

ווסת היא דבר טוב – כשהמסע מתארך, לפעמים הייאוש מתגבר. אל תתעצבי מכל ווסת שמגיעה. ווסת היא תהליך מבורך וחלק ממעגל החיים, שמסמן לך שהגוף שלך פורה, ובכל חודש מוכן לקליטת עובר חדש. למרות העצב, נסי להסתכל על הצד החיובי- הכל תקין, את פורייה ותוכלי לנסות שוב בחודש הבא!

תסמכי על עצמך – אחת העצות הכי חשובות שאני יכולה לתת לך. לא משנה באיזה שלב את ומה הצעד הבא שהחלטת לעשות, היי שלמה עם עצמך. תסמכי על התחושות הפנימיות שלך, ונסי לקבל החלטות שלא מתוך לחצים. לא של הסביבה ולא שלך. כשתגיעי מוכנה ושלמה לכל שלב, הגוף והנפש יהיו בהרמוניה שתאפשר לקלוט עובר בצורה תקינה וטובה.

שחררי – לא אמרתי שזה קל. אי אפשר באמת שלא לחשוב על זה 24/7, אבל אם תהיי מוכנה למסע, תדעי שיהיו בו עליות וירידות. מסע הוא דרך שצריך לעבור, ולא כל צעד בדרך הזו נעים וצפוי. מה שחשוב הוא שתגשימי את שאיפתך להיות אמא. כשתחזיקי את התינוק שלך בזרועותייך זה יהיה לך פחות חשוב אם הוא הגיע באופן טבעי או בכל דרך אחרת.

בהצלחה רבה, ובידיים מלאות!

עוד מהבלוג של רונלי ישורון

תצוגה מקדימה

משפחה שכזאת

השבוע חל יום המשפחה. מהי משפחה עבורכם? מיהם בני המשפחה שלכם? האם כולם חולקים איתכם מטען גנטי? המשפחה שלי היא הדבר החשוב לי ביותר בעולם, ומורכבת מהאנשים היקרים לי ביותר. המשפחה מורכבת מהאנשים שאיתם אני יכולה להיות אני...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

קניתי מוקסינים

כשהייתי קטנה היו לי מוקסינים. אני זוכרת שלא אהבתי אותן במיוחד. אם אני זוכרת נכון, הן היו סגולות עם פרנזים צבעונים. מהסוג הקלאסי, הרחב עם התפרים הבולטים מסביב לנעל. לא הלכתי איתן הרבה, והיו לי כל מיני סוגי נעליים, אך משום מה,...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

יקיצה, ניר ברעם

יקיצה הוא ספר סוחף שלוקח את הקורא למסע בחייו של הגיבור. הגיבור, ששמו לא מצוין אף לא פעם אחת, מתואר בספר מגיל הילדות ועד לשנות ה-40 לחייו. בצורה מופלאה הסופר שם זרקור הלוך חזור על תקופות ילדות, בגרות והתבגרות. המעבר בין תקופה...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה