הבלוג של רונלי ישורון

מה שהעיניים לא רואות, הבטן מספרת

איך מקבלים אומץ? מבטיחה להיות אמיצה ולחלוק את הדרך שעשיתי עד לכאן. גם את הדרך המרגשת מכאן אשמח לחלוק איתך. אולי, כמוני, גם את תכריזי על השנה כשנת האומץ.

עדכונים:

פוסטים: 16

החל מינואר 2018

ירושלים, בשנים שלפני הקמת המדינה, מתוארת בספר הזה כמקום קסום, שבו חיים זה לצד זה יהודים וערבים. לא רק זה לצד זה, אלא גם זה יחד עם זה. בחברות עמוקה ונאמנות ללא תנאי. היחסים בין יהודים לערבים בימים שלפני הקמת המדינה מתוארים בד”כ כיריבות. ואילו כאן, בורה ניר כהן מדמיונו או מהיסטורית משפחתו דו קיום מעורר תקווה.

23/03/2019

ירושלים, בשנים שלפני הקמת המדינה, מתוארת בספר הזה כמקום קסום, שבו חיים זה לצד זה יהודים וערבים. לא רק זה לצד זה, אלא גם זה יחד עם זה. בחברות עמוקה ונאמנות ללא תנאי. היחסים בין יהודים לערבים בימים שלפני הקמת המדינה מתוארים בד”כ כיריבות. ואילו כאן, בורא ניר כהן מדמיונו או מהיסטורית משפחתו דו קיום מעורר תקווה.

זהו סיפור על היחסים בין יהודים לערבים, על שלושה אחים שונים מאוד, שלכל אחד גורל אחר. זהו סיפור על מזרחים ואשכנזים, על עוני ועושר, על ישראל ואנגליה. הרבה מאוד סיפורים שזורים יחד, ומתארים מציאות מורכבת, שמחייבת ערנות, זהירות, אך גם אומץ ונחישות.

הסיפור מתמקד בשלושה אחים לבית רעיס. אבא שלהם ישראלי ואמא שלהם אנגליה שהתגיירה. לאורך עשרים השנים, המתוארות בספר, אנו עדים להתבגרותם ולסיפורם השונה כל כך זה מזה.

מיכאל הבכור, נאלץ, לאחר מות אימם, לנסוע עם סבתו חזרה לאנגליה. שם גדל לפי חוקים נוקשים, ללא חום ואהבה. הוא הפך לרופא אנגלי בכיר שחזר ארצה למציאות שלא הכיר.

אליהו, האמצעי שואף להיות שחקן כדורגל בליגה של הגדולים. בעוד אימו עודדה אותו לכך, אביו סבור שהוא צריך ללמוד מקצוע, או לפחות להיות בעל בסטה בשוק מחנה יהודה, כמוהו, עם משכורת בטוחה.

משה, הקטן, שאימו מתה בלידתו, גדל ללא חוקים. הוא בעצמו המציא אותם מאז היה קטן. משה קבע לעצמו את גורלו ונשאר נאמן רק לעצמו ולכלבו האהוב.

הסיפור מתאר את רגעי השיא והשפל של כל אחד מהם, תוך שהוא מציג בפנינו את קולן של שאר הדמויות. האב, האם, החברים ודמויות משנה. אנו לומדים להכיר את ירושלים הבתולית, שלפני הקמת המדינה. אז עוד היה אפשר להסתובב בגיא בן הינום ללא חשש.

עשר שנים שלפני הקמת המדינה ועשר שנים לאחר מכן מתוארות בספר, ואי אפשר שלא לזהות את הקריצות לסיפורים שאנו מכירים מההיסטוריה של מדינת ישראל. אלו שנים קסומות בעיניי, שלצד הקשיים, האמתיים שאנו מכירים, ומתוארים גם בסיפור, יש בהן גם רגעים יפים ורומנטיים. בשבילי הספר נוגע בשני נושאים אהובים עליי במיוחד, ימי הקמת המדינה וירושלים. ניר כהן יצר סיפור מעניין, מסקרן, אותנטי ומעורר דמיון.

אני אהבתי מאוד, וממליצה לכל מי שמתחבר לז’אנר.

עוד מהבלוג של רונלי ישורון

תצוגה מקדימה

משפחה שכזאת

השבוע חל יום המשפחה. מהי משפחה עבורכם? מיהם בני המשפחה שלכם? האם כולם חולקים איתכם מטען גנטי? המשפחה שלי היא הדבר החשוב לי ביותר בעולם, ומורכבת מהאנשים היקרים לי ביותר. המשפחה מורכבת מהאנשים שאיתם אני יכולה להיות אני...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

קניתי מוקסינים

כשהייתי קטנה היו לי מוקסינים. אני זוכרת שלא אהבתי אותן במיוחד. אם אני זוכרת נכון, הן היו סגולות עם פרנזים צבעונים. מהסוג הקלאסי, הרחב עם התפרים הבולטים מסביב לנעל. לא הלכתי איתן הרבה, והיו לי כל מיני סוגי נעליים, אך משום מה,...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

יקיצה, ניר ברעם

יקיצה הוא ספר סוחף שלוקח את הקורא למסע בחייו של הגיבור. הגיבור, ששמו לא מצוין אף לא פעם אחת, מתואר בספר מגיל הילדות ועד לשנות ה-40 לחייו. בצורה מופלאה הסופר שם זרקור הלוך חזור על תקופות ילדות, בגרות והתבגרות. המעבר בין תקופה...

תגובות

פורסם לפני 10 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה