הבלוג של רומי חוכמה

romi28

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד... +עוד

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000. במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי. בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא. למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996". מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש. רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: [email protected] אתר: www.hochma.co.il

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מספטמבר 2013

שלום יקרה,

הרפואה ההוליסטית רואה את הגוף כמכלול של גוף ונפש, ומכאן התפיסה שבשורש של כל מחלה עומדת הנפש. בשנים האחרונות מופיעים אצלי בקליניקה יותר ויותר ואנשים שחולים במחלות אוטואימוניות בהן הגוף תוקף את עצמו. התופעה הולכת ונהיית שכיחה – חמישה עד עשרה אחוזים מהאוכלוסייה בעולם המערבי נפגעת ממחלה אוטואימונית. אם נשווה את מספר החולים במחלות אלה לפני 50 שנה לעומת היום, נראה עליה בשכיחות שלהן של פי 3 יותר!

התופעה פוגעת יותר בנשים שמערכת החיסון חזקה יותר אצלן. כשהיא משתבשת זה חוזר כמו בומרנג וגורם לתופעות אוטואימוניות שהפכו להיות נפוצות כיום: אלרגיות, דלקת מפרקים שיגרונית, צליאק, קרוהן, פסוריאזיס, סרטן, סוכרת נעורים, טרשת נפוצה.

מהי מחלה אוטואימונית?

מחלה אוטואימונית היא מצב בו הגוף תוקף את עצמו. מחלות אוטואימוניות מתהוות כאשר תפקוד מערכת החיסון משתבש. מערכת החיסון היא סוג של צבא הגנה שתפקידו לחסל פולשים מבחוץ. מנגנון ההגנה זה אמור לזהות מי פולש ומי “מכוחותינו”. יסוד המחלה האוטואימונית הוא הכישלון של מערכת החיסון לזהות מיהו האויב.

דבר ידוע הוא שלמחלות האוטואימוניות יש סיבות נפשיות ברורות. לפי התפיסה של הרפואה המשלימה האדם בנוי מגוף ונפש, ולכן היא יודעת לתת מענה למחלות מסוג זה.

Immunity Against Diseases

לשמור על מערכת החיסון שלנו מאוזנת

מניעת מחלות ומעבר לאורח חיים בריא נכון לכולם. מניעת מחלות אוטואימוניות היא במיוחד קריטית אצל אנשים שסובלים כבר מתופעות אוטואימוניות אחרות (קטנות כגדולות), משום שחולים כאלה נמצאים בסיכון גבוה פי 3 משאר האוכלוסיה לפתח מחלה אוטואימונית נוספת. כאשר מערכת החיסון רוכשת זיכרון חיסוני כנגד מרכיבים כלשהם, גם כנגד העצמי, קשה לשכנע אותה לנהוג אחרת ולכן הסיכויים לריפוי המלא נמוכים.

הדבר החשוב הוא לאזן המערכת החיסונית שלנו. לשם כך עלינו להכניס לגוף שלנו מזון נקי מכימיקלים, לנשום אוויר נקי ולשתות מים נקיים על מנת לחזק אותו. כמו כן עלינו לזהות מהם נקודות התורפה שלנו כדי שנוכל לטפל בהן. אני יכולה לזהות את נקודות תורפה ואת הפוטנציאל גנטי באבחון האירידולוגי הרבה זמן לפני שהתופעה צצה אל פני השטח (ועוד לפני שהיא מופיעה בבדיקות הדם).

הגורמים למחלות אוטואימוניות

 • כימיקלים וזיהום סביבתי - מחקרים אמריקאים מצביעים על עומס הרעילות המוטל על גופו של האמריקאי הממוצע, כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים סביבתיים ומתכות כבדות מהאוויר, מהמים, מהמזון וכדומה. החוקרים בדקו דגימות דם ושתן של אנשים מכל רחבי ארצות הברית ובכל אחת מהדגימות התגלו בממוצע 91 תרכובות תעשייתיות, חומרים מזהמים וחומרים כימיים אחרים, כולל PBC, חומרי הדברה, דיוקסין, כספית ועוד חומרים נוספים. בדגימות השתן והדם התגלו 53 חומרים כימיים הידועים כבעלי השפעה מדכאת על מערכת החיסון. במחקרים נוספים שנעשו התוצאות היו זהות.
 • גנטיקה זה החלק קטן - על אף שהמחלות נוטות להופיע כנטייה תורשתית במשפחות (ניתן לראות מחלות אוטואימוניות שונות בבני אותה משפחה). החוקרים מאמינים שהגנים שלנו קובעים כ-30% מהסיכון לפתח מחלות אוטואימוניות וכל יתר הסיכון נובע מגורמים סביבתיים.
 • מתח נפשי וטראומה - מתח נפשי הוא טריגר ידוע של התפרצות מחלה אוטואימונית. על פי הניסיון בקליניקה, טראומה נפשית תמיד קודמת להתפרצות המחלה האוטואימונית. כשאנחנו נמצאים בלחץ הגוף מפריש קורטיזול, שמניע את כל הסוגים השונים של תאי החיסון שמתאימים למלחמה בזיהומים ובמחלות אחרות. כאשר אדם נמצא בסטרס לאורך זמן, מצב זה מתיש את מערכת החיסון ומעורר בגוף תגובה אוטואימונית.
 • תזונה – המקור העיקרי לכניסה של אנטיגנים זרים, שעלולים לגרום לתגובתיות יתר של מערכת החיסון, הוא המזון שאנו אוכלים. כיום המזון, המעובד ברובו, מכיל חומרים משמרים, חומרי הדברה, אנטיביוטיקה, סוכר, בשרים מעובדים ושומן רווי. לתזונה כזו יש מחיר (בהמשך אפרט בנושא תזונה נכונה). גורמים רבים בתזונה המערבית יוצרים ליקויים בתפקוד של מערכת החיסון ועלולים להוביל למחלה אוטואימונית.
 • דלקת כרונית בגוף – דלקת כרונית בגוף (חומציות גבוהה) מתישה את מערכת החיסון ומעלה את הסיכוי ללקות במחלות אוטואימוניות.
 • נגיפים, חיידקים או טפילים – זיהומים שונים מעוררים תגובה חיסונית, לדוגמה וירוס שפעת העופות גורם לשחרור מוגבר של מערכת החיסון והיא יוצאת משליטה.
 • נשים – נשים מהוות 80 אחוז מהסובלים ממחלה אוטואימונית. לנשים יש בדרך כלל כמות גבוהה יותר של נוגדנים, בהשוואה לגברים, והתגובות החיסוניות שלהן לאנטיגנים עוצמתיות יותר. שינויים הורמונליים בזמן הריון, גיל המעבר וההזדקנות גורמים לתנודות במהלך המחלה האוטואימונית. רמות גבוהות של הורמונים גם תורמות לעומס חיסוני ומחקרים מראים שנשים רבות מפתחות לופוס מספר חודשים לאחר הלידה.

אישה-וילד

טיפול במחלות אוטואימוניות לפי הרפואה המשלימה

כאמור למחלות האוטואימוניות יש סיבות נפשיות ברורות, ולכן לרפואה המשלימה יש מענה מוכח. לנפש יש כוחות עצומים – הן להרוס והן לבנות ולרפא. עדות לכך הם המקרים הרבים של חולי סרטן שמחלימים מהמחלה.

 • חיזוק המערכת וטיפול בה - חשוב לדאוג שלא תהיה בגוף דלקת והגוף לא יהיה חומצי, וזאת באמצעות תזונה מתאימה. לפחות בהתחלה חשוב להקפיד מאוד ולהמנע מסוכר וקמח לבן, מזון מעובד, מוצרים מהחי, ירקות סולנים, קפה, אלכוהול, משקאות מוגזים או מלאכותיים). בהמשך אפשר להכניס את אלו חזרה לתפריט מדי פעם במינון נמוך מאד. מומלץ ליטול תמציות צמחים מותאמות אישית.
 • חשוב להימנע ככל האפשר מזיהומים חיצוניים – לא לעשן, לאכול פירות וירקות אורגניים בלבד כדי להמנע מחומרי הדברה, לשתות מים נקיים, להמנע ככל הניתן מאכילה ואחסון בכלים מפלסטיק, להמנע מנייר אלומיניום.
 • כדאי לנקות את הגוף מבפנים – לעשות ניקוי גוף המוכר בשם “ניקוי כבד”, באמצעות תזונה מתאימה ותמציות צמחים.
 • תזונה מחזקת – מצבי תזונה לקויה שכיחים בקרב חולים במחלות אוטואימוניות, למשל חסרים של ויטמין D וחומצות שומן מסוג אומגה 3. כדאי לעשות בדיקות דם כדי לבדוק חסרים או עודפים. כמו כן כדאי לבוא לאבחון אירידולוגי כדי לזהות חסרים או נקודות תורפה שלא מופיעים בבדיקות הדם.
 • לשמור על בריאות מערכת העיכול – אם מערכת העיכול ומערכת החיסון לא עובדים כראוי עלולים להיכנס לגוף אנטיגנים זרים שיגרמו לגוף לפתח תגובה חיסונית מופרזת. כדאי להקל על המערכת בדרכים טבעיות. במצבים של עצירות או שיבושים אחרים בתפקוד המערכת, כדאי להגיע לאבחון כדי לבדוק מהן הסיבות ולהתאים דרכי הטיפול.
 • לשחרר את הסטרס – כדאי למצוא דרכים טבעיות להירגע, לישון היטב בלילה ובמידת הצורך להיעזר בתמציות מותאמות אישית.
 • לטפל באלרגיות למזון או לחומרים אחרים – באמצעות דרכים טבעיות ניתן לטפל באלרגיות כדי למנוע מגוף להיחלש ולהזמין מחלות אוטואימוניות נוספות.

 

Head Massage

המלצות אלו הן כלליות. אני ממליצה לעבור אבחון אירידולוגי לפחות פעם בחיים, כדי לדעת את הצרכים התזונתיים והבריאותיים המדויקים שלך.

באהבה,

רומי חוכמה – אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

רומי חוכמה | אירידולוגיה | נטורופתיה | רפואה משלימה

עוד מהבלוג של רומי חוכמה

Thumbnail

ניקוי כבד

  אחד הדברים המשפיעים ביותר על גוף מאוזן הוא מצב  הכבד. כשהכבד נקי מרעלים הגוף סופג מהמזון את הנחוץ לו, אינו משמין, ומגיב מהר במצב של דיאטת הרזיה. לכן חשוב לי להסביר על חשיבות הכבד וניקיונו. ...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

בחוץ מתוק בפנים מר

כמה דברים שלא ידעתם על נזקי הסוכר.  מי לא אוהב סוכר?  סוכר הוא שם כולל לקבוצה של פחמימות בעלות טעם מתוק. בסוכר נעשה שימוש רב הן במזון והן במשקאות. תזונה עתירת סוכרים שנוספים במזון נקשרת לבעיות בריאותיות כמו סוכרת ,השמנת...

תגובות

פורסם לפני 6 years

6 דברים שעוצרים את הירידה במשקל

שלום יקרה, את שומרת על קלוריות, אוכלת ושותה רק משקאות דיאטטיים ומאכלים דלי שומן וקלוריות, אוכלת (קצת) לחם בריא ובכל זאת המשקל מסרב לרדת... שימי לב, הדברים שחשבת שהם דיאטטיים, יכולים לגרום להשמנה! 1.    משקאות דיאט מחקר...