הבלוג של רומי חוכמה

romi28

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד... +עוד

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000. במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי. בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא. למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996". מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש. רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: [email protected] אתר: www.hochma.co.il

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מספטמבר 2013

שלום יקרה,

העצם היא איבר חי הדורש תשומת לב של תזונה איכותית ופעילות גופנית. כיום אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל חמישה גברים סובלים ממחלת האוסטיאופורוזיס. שימי לב לכתבה הבאה, במיוחד אם את רזונת ובהירה ואינך רוצה שהסידן יעלם לך מהעצמות.

פעמים רבות המחסור בסידן בעצמות והסיבה למחלת האוסטיאופורוזיס מגיע ממצב גופני הגורם לפירוק מואץ של הסידן, וכך גורם להיעלמותו. את הסיבות הללו אפשר לראות בעין עוד לפני שהמצב הופך למחלה ובכך למנוע אותה. גם כאשר המחלה כבר קיימת, ניתן לשפר את המצב ולמנוע התדרדרות נוספת בעזרת טיפול טבעי מתאים, תזונה נכונה והתעמלות בונה עצם.

נשים חוות ירידה של מסת העצם בגיל 40 עם איבוד עצם בקצב של 1% לשנה. עם הפסקת המחזור, קצב אובדן מסת העצם עולה לבין 2-4% לשנה. שלב זה נמשך בין 5-10 שנים ולאחר מכן יורד בחזרה לקצב של 1% בשנה.

בקרב גברים האוסטיאופורוזיס פחות נפוץ, אך קיים. עם ירידת הטוטסטרון אחרי גיל 50, כשליש מהשברים אצל הגברים קורים בגלל האוסטאופורוזיס. השברים הנפוצים הם עמוד שידרה וירך.

אוסטאופורוזיס

הטיפול הקונבנציונלי לא ממש עוזר

הרפואה הקונבנציונלי ממליצה על הסידן שבמוצרי החלב, אולם הרפואה הטבעית מתנגדת לכך בחריפות. מוצרי חלב מכילים סידן, אבל גם חלבון וזרחן שגורם לפירוק סידן מהעצם, כיוון שהזרחן מתחרה על אותם קולטנים של הסידן. בפועל התוצאה היא שאין כמעט ספיגה של סידן.

בתרבויות במזרח ובאפריקה, שלא צורכות מוצרי חלב באופן מסורתי, קיימים שעורים נמוכים בהרבה של אוסטיאופורוזיס מאשר במדינות מערביות.

הרופאים ממליצים על תרופות המונעות את איבוד מסת העצם. פוסלן ואקטונל, לדוגמא, שייכות למשפחת הביספוספונאטים. דרך הפעולה של התרופה היא עצירת התהליך הטבעי של פירוק העצם על ידי קטילת התאים שמפרקים את תאי העצם הזקנים. באופן זה אובדת אט אט היכולת של הגוף ליצור תאי עצם חדשים. בפועל חלה עלייה של מסת העצם, אולם היא בנויה מתאי עצם זקנים והעצם למעשה חלשה. בנוסף ישנן תופעות לוואי שכוללות סרטן הוושט, נזקים בכבד, נמק הלסת התחתונה.

bread with goat cheese and apple

מה עוד גורם לבריחת סידן מהעצם

 • שימוש בסטרואידים היא סיבה מספר אחת בבריחת הסידן מהעצמות – הסטרואידים מעכבים את פעולת מחזור הפירוק והבנייה של העצמות וכך גורמים להחלשות העצמות.
 • כשהכבד חלש כי הוא עמוס ברעלים הוא מייצר מתווכי דלקת, שמגבירים את החומציות בדם ואת פירוק סידן מהעצם. בעין ניתן לראות חומציות/דלקתיות ברקמות וכן בעיה בכבד, גם כשהם עדיין לא מתבטאים בבדיקות הדם. באופן זה ניתן בבעיות מהשורש לפני שיהפכו למחלה כרונית.
 • כשהכליות חלשות הן אינן מספקות ויטמין D והדבר גורם למחסור סידן בגוף. על מנת לקלוט את הסידן מהמזון לגוף, ויטמין D צריך להפוך לצורה פעילה בכליות. ויטמין D נוצר בעור בתהליך שקשור בשמש, אבל רוב האנשים זקוקים לתוסף תזונה. ניתן לראות בקשתית העין כשיש חולשה גנטית בכליות וניתן לחזק אותן בדרכים טבעיות על מנת שיעשו את פעולתם כראוי. כדאי לעשות בדיקת דם כדי לבדוק את רמות ויטמין ה-D בגוף.
 • חשוב להימנע מעישון אשר מגביר הפרשת סידן בשתן.
 • יתר פעילות של בלוטת התריס ו/או הפרעות בבלוטת יותרת התריס גורמות לשיבוש בהפרשת הורמונים כגון קלציטונין, T3 ,T4 ,PTH אשר אחראים על משק הסידן בגוף.
 • מחלות כמו קוליטיס, דלקת פרקים שגרונית, קרוהן, מחלות כבד, כשל כלייתי, אנרוקסיה, עלולות להגביר אובדן מסת עצם.
 • תרופות – כימותרפיה, תרופות נוגדות עווית, תרופות מנטרלות חומצה, גורמות לאובדן מסת העצם.
 • צריכה מופרזת של ויטמין A מפרקת סידן מהעצמות ומעלה אותו בדם.

ID-10037975-150x150

מזון ואורח החיים כתרופה

ממה כדאי להמנע

 • בארצות הברית פורסם שתזונה עתירה בחלבונים מהווה גורם משמעותי בעלייה במספר החולים האוסטאופורוזיס. המזון הכי גרוע הוא בשרים, מוצרי חלב, מזון מהיר, ג’אנק פוד, שתייה ממותקת כמו קוקה קולה, ממתיקים מלאכותיים, שמנים מחוממים, חומרי שימור – כל אלו מזונות חומציים הגורמים לפירוק הסידן מהעצם.
 • כדאי מאוד להימנע מעישון, השמנה, אלכוהוליזם, חוסר פעילות גופנית, אכילה מוגברת של חלבונים מהחי ואכילה של מזון מעובד.
 • כדאי להמעיט בצריכה של נתרן המגביר הפרשת סידן בשתן.
 • כדאי להפחית או להימנע ממזונות שמעכבים ספיגת סידן כמו קפאין, אלכוהול, שוקולד, ואף פטרוזיליה, עלי מנגולד, כרישה ודגנים מלאים.

iStock_000089152363_Medium

מה מומלץ

 • כדאי לאכול שקדים, טחינה, שיבולת שועל, סרדינים ותה ירוק.
 • בירקות ובעלים ירוקים נמצא ויטמין K שמסייע לכניסה נכונה של סידן לעצמות. אכילת מגוון של עלים וירקות אורגניים מגבירים את הבסיסיות בדם. למעשה יש ויטמין K1 ו-K2. ויטמין K2 יכול להיווצר מ-K1, אבל הכבד מייצר חומרי קרישה יותר מ-K2 ולכן יש בגוף פחות ממנו. ויטמין זה עוזר לקשירת סידן לעצמות וניתן למצוא אותו במיסו, נאטו, טמפה ורוטב סויה.
 • התעמלות בונה עצם - כדי לשמור על המסה של העצם חשוב להתעמל בפעילות שמחזקת את העצם כמו משקולות, תרגילים עם כדור, פעילות איזומטרית. פעילות זו מפעילה התנגדות על העצם וגורמת לה לשמור על המינרלים בעצם.

 

תוספי סידן וצמחי מרפא

30% מהסידן נספג הן מהתזונה או מתוסף סידן. לכן לפי המחקרים סידן שנצרך כתוסף אינו משפיע על מניעת שברים בעצם.

בעיה נוספת של ספיגת סידן היא תת חומציות של הקיבה – 40% מהנשים בגיל המעבר סובלות מתת חומציות. כמו כן חלק גדול מהגברים והנשים נוטלים מנטרלי חומצה. לפיכך רצוי לקחת את הסידן עם האוכל במנות קטנות לאורך היום, מאחר והחומציות של הקיבה עם עולה האוכל. כמו כן אני ממליצה על נטילת סידן אמורפי שהוכח מדעית שספיגתו יעילה יותר.

השימוש בצמחי מרפא מסייע באיזון חומציות הקיבה, בניקוי רעלים, בחיזוק הפליטרים של הגוף כבד וכליות, באיזון הורמונלי לנשים וגברים, כל אלו יפחיתו את דילול העצם.

כאשר יש צורך באיזון הורמונלי נשתמש בצמחי מרפא המכילים פיטואסטרוגנים, הדומים בהשפּעתם להורמון האסטרוגן. צמחי מרפא אלו יסייעו בהפחתת שיעור אובדן מסת העצם, עקב הפרעות הורמונליות.

 

המלצות אלו הן כלליות. אני ממליצה לעבור אבחון אירידולוגי לפחות פעם בחיים, כדי לדעת את הצרכים התזונתיים והבריאותיים המדויקים שלך.

שלך באהבה,

רומי חוכמה – אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

רומי חוכמה | אירידולוגיה | נטורופתיה | רפואה משלימה

עוד מהבלוג של רומי חוכמה

Thumbnail

ניקוי כבד

  אחד הדברים המשפיעים ביותר על גוף מאוזן הוא מצב  הכבד. כשהכבד נקי מרעלים הגוף סופג מהמזון את הנחוץ לו, אינו משמין, ומגיב מהר במצב של דיאטת הרזיה. לכן חשוב לי להסביר על חשיבות הכבד וניקיונו. ...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

בחוץ מתוק בפנים מר

כמה דברים שלא ידעתם על נזקי הסוכר.  מי לא אוהב סוכר?  סוכר הוא שם כולל לקבוצה של פחמימות בעלות טעם מתוק. בסוכר נעשה שימוש רב הן במזון והן במשקאות. תזונה עתירת סוכרים שנוספים במזון נקשרת לבעיות בריאותיות כמו סוכרת ,השמנת...

תגובות

פורסם לפני 6 years

6 דברים שעוצרים את הירידה במשקל

שלום יקרה, את שומרת על קלוריות, אוכלת ושותה רק משקאות דיאטטיים ומאכלים דלי שומן וקלוריות, אוכלת (קצת) לחם בריא ובכל זאת המשקל מסרב לרדת... שימי לב, הדברים שחשבת שהם דיאטטיים, יכולים לגרום להשמנה! 1.    משקאות דיאט מחקר...