הבלוג של רומי חוכמה

romi28

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד... +עוד

רומי חוכמה הינה אירידולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא. מייסדת שיטת טיפול על שמה המשלבת בין אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי טבעי, הכולל תזונה והתאמה אישית של תמציות צמחי מרפא. רומי בוגרת 6 שנות לימוד אירידולוגיה (אבחון דרך קשתית העין), נטורופתיה וצמחי מרפא. עוסקת בתחום מאז שנת 2000. במסגרת השיטה הייחודית אותה פיתחה מאבחנת ומטפלת רומי בבעיות בריאותיות שונות - החל מבעיות מטבוליות ועד מחלות אוטואימוניות. דרך הקשתית היא מאבחנת את מצב הגוף והנפש והשפעתם זה על זה, והטיפול נעשה באמצעות התאמה אינדיבידואלית של צמחי מרפא ותזונה, תוך התחשבות באבחון האירידיולוגי, בתרופות שהוא לוקח ובבדיקות דם. תפקיד צמחי המרפא הוא להעצים את כוח הריפוי של הגוף והנפש ולזרז את תהליך הניקוי, הריפוי ושיקום הגוף. התאמה של הצמחים הרלוונטיים, מגדילה את סיכויי ההחלמה ומקטינה למינימום את הסיכון לתופעות לוואי. בנוסף מנהלת רומי סדנאות שונות בשיטה זו, ביניהן: סדנאות הרזיה וניקוי רעלים, הכנת הגוף להריון, בישול בריא, בישול טבעוני, בישול דל סוכר, בישול בעל אינדקס גליקמי נמוך, בישול דל חומציות ובישול דל גלוטן. כמו כן, מרצה ומלמדת אירידולוגיה במכללות שונות, ומעבירה כנסים והרצאות בנושא. למקצוע הגיעה רומי כאשר קרובת משפחתה, מדרגה ראשונה חלתה בסרטן השחלות והרופאים נתנו לה כשנה לחיות. באחד הביקורים שלה בבית חולים שמעה את הרופא ממליץ לקרובת משפחתה לאכול שוקולדים ובשר בקר. "ברגע ששמעתי את זה חשכו עיני והבנתי שאני צריכה להציל את קרובת המשפחה שלי", היא מספרת. "כבר ידעתי שסוכר מזין את הסרטן ובשר מכיל כל כך הרבה רעלים שהגוף שלה לא יוכל להתמודד איתם. לקחתי את המושכות לידיים ועברתי איתה תהליך ריפוי טבעי בשיטת אן ויגמור וכמובן טיפול רגשי. היא יצאה מהמחלה ובריאה כבר מאז 1996". מהי אירידולוגיה? אירידולוגיה היא שיטת אבחון דרך קשתית העין, הקיימת אלפי שנים וידועה עוד מתקופת האיסיים. לכל אדם מבנה גנטי משלו ובעיות הייחודיות לו, והעיניים הן למעשה הפתח החיצוני של המוח המשמשות כמפה קטנה של הגוף שלנו, בה משתקפים כל אברי הגוף. כל שינוי בריאותי או נפשי נותן את אותותיו בעין, עוד לפני התוצאה בבדיקת הדם. הצבע ומרקם של קשתית העין מייצג את התכונות התורשתיות: החולשות הנרכשות והמולדות, השינויים ההורמונליים, מידת העומס הרעלי בגוף (המקומי והכללי), אלרגיות ועוד ומשקף את אורח החיים, בעיקר דרך התזונה. האירידולוגיה מפנה אותנו לעידן החדש בהתאמת תזונה – תזונה גנטית, התאמת טיפול תזונתי אישי שבו ניתן לנתח את השפעת המזון, בהתאם לגנום המבדיל אדם אחד ממשנהו. דרך האבחון ניתן לראות איזה סוג מזון אינו מתעכל טוב ומה גורם לאלרגיה ולכאבי ראש. רומי חוכמה, רעננה טל': 09-7745305, 052-8781537 מייל: [email protected] אתר: www.hochma.co.il

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מספטמבר 2013

מתברר שלא הכול קשור בקלוריות ויש גורמים נוספים המשתתפים בתהליך חילוף החומרים שלנו. הגוף שלנו כל הזמן משתנה, ואנחנו צריכות להשתנות איתו. כמו שלא כדאי ללבוש את הג’ינס מהתיכון גם אם הוא עולה עלינו, כך גם לא כדאי לעשות את אותה דיאטה.

05/12/2016

שלום יקרה,

יש כמה וכמה סיבות שבגללן המשקל תקוע גם אם אנחנו אוכלים מעט ועושים המון פעילות גופנית. מתברר שלא הכול קשור בקלוריות ויש גורמים נוספים המשתתפים בתהליך חילוף החומרים שלנו. הגוף שלנו כל הזמן משתנה, ואנחנו צריכות להשתנות איתו. כמו שלא כדאי ללבוש את הג’ינס מהתיכון גם אם הוא עולה עלינו, כך גם לא כדאי לעשות את אותה דיאטה.

כאירידיולוגית אני מאבחנת בקשתיות העיניים מאין נובעת הסיבה בתקיעות המשקל ויכולה לעזור בהדרכה לכל אחת ואחד כיצד לשחרר את התקיעות. הרבה פעמים תקיעות במשקל והשמנה מעידה גם על בעיות בריאותיות בגוף שלא תמיד מאובחנות בבדיקות דם ולכן תהליך של הרזיה כרוך גם בבריאות המטופלת, שכתוצאה מזה גם יורדת במשקל.

מצבים שגורמים לתקיעות במשקל:

 • רמות אינסולין גבוהות בדם גורמות להשמנה בטנית

 

בגלל צריכת עודף פחמימות פשוטות – הגוף מפתח עמידות לאינסולין התאים כבר לא מגיבים לאינסולין. דבר  זה גורם למוח לתת הוראה ללבלב להפריש עוד אינסולין עד שהגלוקוז מוכנס לתא. עודף אינסולין בדם גורם לנו לרעב  ובנוסף מגביר את הוצאת הטריגליצרידים ממחזור הדם ומאחסן אותם בתאי שומן. האינסולין גם מעכב אנזים שמפרק שומן מאוחסן. התוצאה היא עלייה בשומן המאוחסן שמביאה להשמנה- ובעיקר בבטן. בבדיקת דם רגילה רמת הגלוקוז תהיה תקינה ולכן לא ניתן לעלות על הבעיה.

iStock_000014359511XSmall - sugar

 

תסמינים:

 1. ממשיכה לאכול מזונות מסוימים למרות שאת לא רעבה
 2. כשמזונות מסוימים אינם זמינים לך תעשי כמיטב יכולתך להשיג אותם
 3. כשאת רוצה להפסיק מזונות מסוימים את מרגישה חרדה ואי שקט
 4. עם הזמן יש תחושה שצריך לאכול יותר כדי להגביר את ההרגשה הרצויה, כמו הפחתת רגשות שליליים או הגברת תחושה הנאה

 

שינוי בתזונה וסיוע בצמחי מרפא יכולים לאזן את רמות האינסולין בדם. פחמימות פשוטות הן כמו סם ממכר. כדאי להיגמל מהן באמצעות צריכת פחמימות מרכבות וירקות. בהתחלה זה קצת קשה ואחרי כמה ימים מרגישים מצויין.

 • תת פעילות בלוטת התריס מאטה את חילוף החומרים

 

בלוטת התריס שולטת על חילוף החומרים בגוף באמצעות ויסות הורמונים, המשפיעים על קצב חילוף החומרים. לא תמיד ניתן לראות בבדיקות הדם שיש בעיה בתפקוד בלוטת התריס למרות שהסימפטומים הגופניים מעידים שיש תת פעילות. כבר קרה לי שהגיעו אלי מטופלות עם בדיקות דם תקינות של הבלוטה, אולם באבחון ראיתי שתפקוד הבלוטה חלש ולכן טיפלתי בהם כמו בתת פעילות של הבלוטה וזה סייע להן רבות לרדת במשקל ולהעלות את רמת האנרגיה.

נשירת שיער

 תסמינים:

 • רגישות לקור
 • שיער דליל, יבש או נושר
 • אדישות
 • יובש בעור
 • עליה במשקל
 • עייפות במיוחד בבקרים

פעמים רבות תזונה נכונה וצמחי מרפא נכונים פותרים את הבעיה ומחזקים את הבלוטה.

 • עודף קורטיזול- הורמון הסטרס

 

הורמון הלחץ קורטיזול מופרש פעמים רבות אצל אנשים שחיים בסטרס גבוה מהרגיל. עודף הורמון זהבדם  מאט את חילוף החומרים על ידי ירידה ברגישות ללפטין, הורמון המודיע למוח שאנחנו שבעים. חילוף חומרים הוא תהליך שהופך קלוריות לאנרגיה. הבעיה נוצרת כשהגוף לא מבין שהוא כבר שבע וחושב שאנחנו זקוקים לעוד אנרגיה וזה מקשה על ירידה במשקל.

בנוסף הורמון הקורטיזול מגביר את הדלקתיות בגוף, מה שגורם להגדלת תאי שומן באזור המותניים שמייצרים עוד הורמוני לחץ נוספים מה שגורם לאגירת שומן נוספת.

קיימת תסמונת קושינג שהיא הפרעה בבלוטת יותרת הכליה שגורמת להפרשה מוגברת של קורטיזול. ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם אם קיימת תסמונת קושינג.

ID-100173634

תסמינים:

 • תאבון מוגבר
 • עליה בשומן הגוף
 • ירידה במסת השריר
 • התגברות מצבי חרדה
 • התגברות מצבי דיכאון
 • כעס ורגזנות

 

בעין ניתן לראות בבירור מצב של סטרס- במקרים כאלה אני ממליצה על צמחים העוזרים להירגע וכתוצאה מכך לרדת במשקל או על צמחים שמאזנים את יותרת הכליה, וכמובן על טכניקות הירגעות.

 • גיל המעבר משבש את הסדרים

 

גיל המעבר מתחיל לפני הפסקת המחזור כי הגוף עובר שינויים הורמונליים מואצים לקראת הפסקת המחזור ולכן נשים בגיל ארבעים פלוס מרגישות שהשומן מצטבר להם סביב המותניים, למרות שלא העלו את רמת הקלוריות. לפי מחקר אמריקאי נשים מעלות בגיל המעבר כ- 5 ק”ג שרובם מצטברים סביב המותניים.

תסמינים:

 • שינוי בעוצמת המחזור דמומים כבדים או דימומים כבדים
 • יש לך גלי חום
 • ירידה בחשק המיני
 • יובש בעור
 • תחושת נפיחות
 • סובלת מכאבי גב, מפרקים ושרירים

 

במצב זה חשוב לאזן את האישה הורמונלית באמצעות צמחי מרפא ולשנות את התזונה בהתאם, מה שהתאים בעבר כבר לא מתאים עכשיו כי הגוף שהשתנה.

 • גם אצל גברים – אם יש רמות טסטוסטרון נמוכות

 

גם לגברים יש שינויים הורמונים עם התקדמות הגיל. ירידה בהורמון הגברי טסטוסטרון גורמת לעליה בכמות השומן והפחתה בכמות השרירים.

תסמינים:

 • הגדלת שדיים
 • נשירת שיער בזרועות, ברגלים ובחזה
 • ירידה בחיוניות ובדחף המיני
 • איבוד רקמת שריר
 • הכולסטרול עלה
 • סובל מדכדוך

 

אני ממליצה לחזק את בלוטות האדרנל עם צמחים מתאימים ולשנות לתזונה בסיסית יותר (נוגדת חומציות).

 • נקו את הפילטרים – כבד וכליות – זה עובד כמו פלא

 

רעלים הנמצאים בסביבה הפיזית שלנו ובגוף עצמו  גורמים להשמנת יתר. סילוק הרעלים והמרצת המערכת הטבעית של נטרול הרעלים בגופינו- הם כלים חיוניים ויעילים לשמירה על משקל תקין וחילוף חומרים בריא. גופינו מפריש את הרעלים:

 • הכליות אחראיות על הפרשת רעלים בשתן
 • הכבד מפריש את המרה באמצעות הצואה.

 

כיום גופנו מתמודד עם מספר חסר תקדים של רעלים מלאכותיים שמקורם בחומרי הדברה, מזהמים תעשייתיים, כספית ועוד. הרעלים שמשתחררים מרקמות השומן, מרעילים את חילוף החומרים שלנו, מה שמונע מאתנו לרדת במשקל.

Male liver anatomy with digestive organs

תסמינים:

 • האם אתם סובלים מעצירות
 • האם אתם מזיעים לעיתים רחוקות בלבד
 • האם השתן שלכם מועט, כהה ובעל רייח חריף.
 • האם אתם סובלים מכאבי ראש, כאבי שרירים, בעיות ריכוז וזיכרון.

 

לכן דבר ראשון אני ממליצה על ניקוי רעלים באמצעות צמחים מתאימים ותזונה נכונה.

 • נוטלים תרופות?

 

ידוע שתרופות מסוימות מאטות את קצב חילוף החומרים של הגוף- במיוחד תרופות לדיכאון, וכן אינסולין ושאר תרופות לסוכרת. כמו כן תרופות אנטי דלקתיות כמו פרידניסון וקורטיזון מעלות את התיאבון. כדאי לדבר עם הרופא ולנסות להחליף את התרופה.

בכל מקרה כדאי לשנות את התזונה כך שתאפשר ירידה במשקל, גם במקביל לנטילת התרופות, זה לא סותר.

המלצות אלו הן כלליות בלבד. אני ממליצה לכל אדם לעבור גם אבחון אירידיולוגי לפחות פעם בחיים, כדי לדעת איך לנהל את גופם תזונתית ובריאותית.

 

מאחלת אהבה ובריאות,

שלך, רומי חוכמה – אירידיולוגית, נטורופתית ומאמנת לאורח חיים בריא

 

עוד מהבלוג של רומי חוכמה

תצוגה מקדימה

ניקוי כבד

  אחד הדברים המשפיעים ביותר על גוף מאוזן הוא מצב  הכבד. כשהכבד נקי מרעלים הגוף סופג מהמזון את הנחוץ לו, אינו משמין, ומגיב מהר במצב של דיאטת הרזיה. לכן חשוב לי להסביר על חשיבות הכבד וניקיונו. ...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

בחוץ מתוק בפנים מר

כמה דברים שלא ידעתם על נזקי הסוכר.  מי לא אוהב סוכר?  סוכר הוא שם כולל לקבוצה של פחמימות בעלות טעם מתוק. בסוכר נעשה שימוש רב הן במזון והן במשקאות. תזונה עתירת סוכרים שנוספים במזון נקשרת לבעיות בריאותיות כמו סוכרת ,השמנת...

תגובות

פורסם לפני 6 years

6 דברים שעוצרים את הירידה במשקל

שלום יקרה, את שומרת על קלוריות, אוכלת ושותה רק משקאות דיאטטיים ומאכלים דלי שומן וקלוריות, אוכלת (קצת) לחם בריא ובכל זאת המשקל מסרב לרדת... שימי לב, הדברים שחשבת שהם דיאטטיים, יכולים לגרום להשמנה! 1.    משקאות דיאט מחקר...

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה