הבלוג של רונית קריספין

rkrispin

מנהלת סיכונים. מנהלת משברים. פעילה חברתית.

עדכונים:

פוסטים: 112

החל מיוני 2013

אם עוד לא עשיתם את זה, צפו בסדרה שתכריח אתכם להתעורר.

20/05/2017

סיפורה של שיפחה

גם אם ממש תתאמצו, בטח לא תצליחו להתחמק מהסדרה ״סיפורה של שיפחה״. אפילו אם רק בשמועות. וטוב שכך.
סדרת הטלוזיה החדשה היא סוג של סטירת לחי להמונים.
אנחנו עלולים לחשוב שהסיפור הוא מדע בדיוני, קורה במקום רחוק ובלתי נאור בעליל, אי שם בעתיד. והוא באמת לא כל כך ברור. לכאורה, תפיסות עולם אנכרוניסיות, שמתאימות למאה או אלף שעברו, הפטריאכלייה שולטת שוב?
אז זהו, שהיא מעולם לא נעלמה.
והכי גרוע? אנחנו לא יכולים להאשים רק את הגברים. תראו כמה אנחנו כנועות, לא נלחמות, כמה אנחנו מאפשרות אונס, כמה אנחנו מאפשרות לעצמנו לקחת חלק בעולם שמתייחס אלינו באופן משפיל ובוטה. איך אנחנו מקבלות בכניעה את מסלול חיינו כרחם בלבד. ומה אם אישה לא מעוניינת בילדים? ואיך בתוך כל זה, כמה בקלות גברים מתכנסים לתוך גוש של כוחנות ושליטה אלימה באחר.
אפשר להיות רגע דמגוגית?
התכנית לא צולמה בסוריה. היא לא מנסה לצעוק את צעקתם של הסורים שנלחמים מלחמה עקובה מדם כבר כמה שנים. היא צועקת את צעקת ההמונים הדוממים. במדינה הנאורה בעולם.
כמה רוע וכח יש להמונים ומה קורה כאשר הם עוברים שטיפת מוח והופכים לחומר בידי הצורר.
רגע, צורר? כן. תהליך לא ממש שונה, עברו לפני כתשעים שנה בגרמניה. מהמדינות המתקדמות בעולם. איך אנשים התכנסו לגוש אחד, כנוע של אנשים שמהנהנים והולכים בשקט אחרי אדם חולה נפש אחד? איך בודדים הצליחו לראות את הרוע? איך בודדים הצליחו להוקיע את עצמם מההמון הרופס? האם זה יכול לקרות שוב?
הסכנה הגדולה ביותר של האנושות היא אנחנו. כשאנחנו שקטים, אפטים, עסוקים בדלת אמותינו מבלי לראות מה קורה מסביבנו, כשאנחנו מבליגים על התנהגות בוטה ואלימה שמתרחשת מתחת לאף שלנו, במשרד שלנו, בשכונה שלנו, במיטה שלנו – אנחנו הופכים לגוש אחד של המון שקט. כנוע. מסוכן.
אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, פרגנו לעצמכם אותה. את הסדרה. מעבר למדע המאוד לא בדיוני, בסדרה שהיא סטירת לחי להמונים, הסדרה היא שעון מעורר. מצפן. אות אזהרה. מתנה.

עוד מהבלוג של רונית קריספין

הגוף שלי, הוא שלי. גם אחרי שאמות.

גילוי נאות: אני מחבבת את יעל גרמן. אישה מוכשרת, עבר מרשים כראשת העיר הרצליה, מייסדת מוסד חינוכי ואפילו מנהלת מפעל אלקטרוניקה (בלי שעשתה תואר "איכותי" בפיסיקה כמיה...שימי לב הקוראת פסברג...). יעל קיבלה על עצמה את תפקיד שרת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

הידד לחופש הגדול

      אי שם, כשהכרתי את איל, והבנו שאנחנו מתחתנים, החלטנו החלטות. החלטנו שבגיל 40 נפרוש, ניקח את ארבעת הילדים שלנו וניסע לטיול ארוך בעולם.  כשנחזור, נעבור...

תגובות

פורסם לפני 6 years

ברוכה הבאה למשבר גיל ה 40

פעם, מזמן, התאמנתי באתלטיקה קלה. הייתי אפילו מאוד טובה. כל כך טובה, שבנצי שוורץ ז"ל, המאמץ המשובח שהיה לי חשב שעם תוצאות כמו שלי, אני מבוזבזת שלא התחרתי בתחרויות ארציות ובחרתי "לפרוש" לטובת כתיבה עיתונאית במעריב לנוער. אבל...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה