הבלוג של rivkatzuk51

rivkatzuk51

פנסיונרית גאה שיוצאת מהמגירה

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מאוגוסט 2014

להיות סבתא זו קריירה חדשה וצריך ללמוד איך להשתלב בעולם של הנכדים ולא להפריע לילדים

08/09/2014

רק כשנולד לי הנכד הראשון והפכתי להיות סבתא התחלתי להבין את המשמעות של דור שני לשואה. פתאום הבנתי שבעצם גדלתי בלי סבא ובלי סבתא וכל אותם מושגים של בית של סבתא , תרופות של סבתא , אוכל של סבתא, כלים של סבתא  או ריח של סבתא , כל אלה הם מונחים שאימצתי לי מהספרות או מהסבתות של החברות שלי.

תמונות מהארכיון של הילדות

ההורים שלי  נקלעו בגיל ארבע עשרה לשואה, מושג שעבורם הוא איבוד המשפחה,  ובגיל תשע עשרה הם שוחררו ממחנות ההשמדה , מצאו זה את זה, התחתנו וזכו ליצור בית שבו גדלו שני ילדים שבעה נכדים ועשרה נינים. הם למדו במהלך השנים להיות הורים עם כל הקשיים של קיום קן משפחתי .

תמונת שמן של רנה פארקה מקסיקו סיטי

זוג שעלה לארץ לבד לארץ שלא הכירו , ליד שכנים עם תרבות הפלמ”ח. הם מאוד משתדלים ומנסים להבין את השפה של הצבר המצוי אבל המושגים היו זרים להם, בנוסף הייתה התמודדות עם קשיים כלכליים ללא גב תומך של משפחה קרובה. את השפה העברית אימי רכשה באולפן לעברית ,שש שנים בקבוצת מתחילים. התשובה לשאלה “למה את לא מחליפה לקבוצת מתקדמים?”  הייתה: “אבל אני אוהבת את המורה”.

 נעה והכובע של סבתא

הם היו צריכים להוות לנו לדור שנולד לפליטי השואה דמות של אב ואם , של סבא וסבתא , של דודים ובני דודים…..יותר מדי לבקש מהם …..אם הם הצליחו לגדל ילדים בשילוב  הזיכרונות שחלקם היה מודחק וחלקם יצא בשלב מאוד מאוחר של החיים, הרי שהם היו גיבורים כמו שאומר ראש השבט. בשלב הבא הם למדו להיות סבא  משה וסבתא מרים לנכדים  שלהם ובמהלך השנים הם אימצו לחיקם נכדים נוספים של משפחה רחוקה וגם זאת בהרבה אכפתיות ואהבה. זה היה מודל נהדר של תקשורת ומסרים של אהבה , ובאופן מקסים שבאמת אין לי הסבר ואין לי מושג איך הוא נוצר, אבל  השיא היה בשנים האחרונות שבהם הנכדים ידעו לתת אהבה ונכנסו לבית של  סבא  משה וסבתא מרים בתדירות רבה.

ואז אני וראש השבט הופכים לסבא וסבתא ומהו  המודל שבו נבחר?

בתחילה השתלבה הסבתאות עם הקריירה והיה מודל של לוליינות שאותו אני מכירה מצוין.

בין פעילות אחת לשנייה משחילים בייביסיטר, מקיימים  בילויים בסופי שבוע על פי לוחות זמנים של ההורים, החברים, המזדמן והכול על קצה המזלג…..

כשיוצאים לפנסיה הדברים משתנים ……פתאום יש אין סוף פעילויות

ויש צורך לשלב את הסבתאות בלוח הזמנים באופן מתוכנן….

אז יוצרים סבתאות בהתאמה אישית.

לבנים , ראש השבט בונה בית עץ בגבעת מול הבית ויוצא איתם  להרפתקאות של שדאות, וחיי טבע ורק לאחרונה צירפה החבורה את הנכדות בתקן של אורחות.

 _DSC0191

כיום אני חווה מחדש את גידול הילדים ללא העול של הקריירה ופנויה לקבוע עימם דייטים לקפה ומאפה , כל נכד והריטואל שלו .

 עם הנכד הבכור לסושי , עם נכד מספר שנים לדייט מלווה בביקור בחנות ספרים, ונכד מספר שלוש בוחר פיצה .

יש גם מפגשים נוספים לפי בחירה ,כניסה לחנות צעצועים - הכל בשקל  ויציאה עם שקיות מלאות, שיתוף בסידורים שונים ומשונים מבנק ועד לדואר וכמובן ליווי  לחוג כדורגל או חוג לתנועה .

שיט נהרות 24.08.2014 051

אבל הכי נחשב זו הגלישה המשותפת באינטרנט…..מסמי הכבאי דרך גברת עם סלים , העלאת תוכנת עיבוד תמונות ובניית אתרים וגולת הכותרת יצירת הבלוג הזה  עם אשף המחשבים. ביום המשפחה הוזמנתי  לפרויקט שורשים ובניית  בניית עץ משפחה , פרויקט מדהים ומרגש. ראש השבט מגיע משושלת ארוכה, שישה דורות למייסדי המושבה ואילו מצידי דור וחצי מקוטע ולא ידוע…….תחושות של עצב ואובדן …..

אבל לימדו אותי שיש להסתכל על הצמרת ולא על השורשים וזו צמרת שפרשה ענפים חזקים וירוקים ועל כך גאוותנו.

 זהו אני מסיימת כי זה היום שלנו ללווי חוגים   ….

 

 

עוד מהבלוג של rivkatzuk51

איך עוברים בשלום את ה"קייטנה של סבתא"?

חשוב לדעת: טיפים להישרדות ב"קייטנה של סבתא" אני כבר סבתא פנסיונרית מנוסה, כשמתקרב המועד של מחצית אוגוסט אני מחכה ומצפה למיילים שמגיעים בהולים ובהם בקשות: "הילדים לא במסגרות בשבועיים הבאים, אז הם יכולים להיות אצלכם ביום...