הבלוג של ד''ר רבקה נרדי

ישר מהלב

עדכונים:

פוסטים: 81

החל מאוגוסט 2010

דמיינו שאתם ערבי או ערבייה החיים בישראל. היכנסו לזה. אבל ממש חזק. היכנסו פנימה. ועכשיו לכו עם התמונה הפנימית הזו לבנק ודמיינו את המבט של הפקידה האומר ללא מילים חשדנות, עוינות, שאומרים לכם: “מי צריך אותך פה”. ועכשיו לכו לתמונה הבאה – שערי הקניון ואחר כך לשדה התעופה. ועדיין אתם לא נדרשים להביא עדויות מחקריות או ססטיסטיות על מצבם של ערביי ישראל. זהו תרגיל דמיוני בלבד. המשיכו עם הדמיון המודרך הזה, לכו לכפרים, התבוננו סביבכם, הקשיבו לקולות הפוליטיקאים, קראו בעיתונים על חוקים חדשים, (כמה קל ופשוט לעגן התנהלות בלתי מוסרית בחוק “מהוגן”), הקשיבו לקולות “העם” ואולי אז תבינו איך זה להיות אדם שחווה אפליה יומיומית.

ביום שני האחרון קראתי כמידי יום ביומו את עיתון “הארץ”. זה היה בבוקרו של ה29/7/2013 (שהוא גם יום הולדתה של בתי ואמור להיות יום שמח במיוחד). הכתבה שתפסה את תשומת לבי נכתבה על ידי שרון שפורר, “חשבון ללא ערבים”. היא מדברת על הבנקים המפלים ערבים. בנקים ישראלים מכובדים המפלים ערבים ישראלים באופן סמוי, או גלוי ובוטה, מקבלת שרות רגיל, לעתים אפילו מקבלתם לסניף. וכמובן הם משלמים הרבה יותר על הכול.

קראתי, כעסתי, התביישתי.

אפליה לאור היום. שימו לב להתבטאויות הבאות מפי עובדת הבנק למוקדן שהפנה אליה פונים ערבים שרצו לפתוח חשבון:

“…ערבים, ערבים, דרוזים… איך שאתה קורא להם. אנחנו לא נותנים מיד אשראים. רק לאחר חצי שנה…”

“אסור לי להגיד את זה בטלפון, אבל אני אומרת לך שתבין בין השורות, יש דברים שלא אומרים… אין פה אישורים. לא נותנים מיד. רק אחרי חמישה חודשים. למה, כי הם גרים בכפרים אחרי הקו… פה בסניף מפחדים לתת, כי היה ניסיון לא טוב עם האנשים האלו, הבנת? שלקחו את הכסף וברחו, ויש פה מנהל וסגנית חדשים שלא מוכנים”.

אפליה כנגד ערבים מצטרפת לשרשרת ארוכה של אפליות הקיימות והולכות ומתפשטות בחברה הישראלית – כנגד בני אדם המשתייכים לקבוצות אנושיות שאינן “עומדות בתקן”. ותמיד עולה השאלה – התקן של מי? מי הקובע? הנה תזכורת למי ששכח: חרדים, מזרחים, נשים, בעלי משקל עודף, זקנים, “לוזרים”, חסרי השכלה ומקצוע, ממעמד נמוך, רווקות, גרושות, פועלים זרים, אתיופים, אריתריאים, פליטים, ממוצא רוסי… ועוד… ובל נשכח את האפליה הבוטה שקיימת בצבא ההגנה לישראל כנגד חיילים שאינם קרביים מספיק, או אינם וותיקים מספיק. ובל נשכח את האפליה המשפילה הקיימת כנגד אלו שאין להם. רק לאחרונה התפרסמה כתבה גדולה בעיתון “הארץ” על זכויות היתר שמקבלים בעלי הממון הגדול – באשראי, בוויתור על חובות של מיליונים. הם פחות או יותר נוהגים בבנקים כמו היו הם בעלי השליטה. ואולי אכן הם בעלי השליטה.

אפליה היא מילה שאחריה נולדה מילה אחות, מעודכנת, מיופייפת – הדרה. אבל איך שלא נאמר זאת או נצעק זאת, צריך לציין שמדובר למעשה בתופעת הגזענות. רק מי שחווה או חוותה אפליה בפועל מכירים את ההרגשה המצמיתה, המפחידה, המדכאת – השפלה.

אומרים לנו – “אתם פחות נחשבים”.

“אתם “לא”"!

“אתם לא רצויים”.

“אתם – לכו מפה”.

“אתם דוחים, מגעילים, מפחידים”.

סוג האפליה שבעיני היא המאיימת ביותר, המשפילה ביותר היא זו הסמויה. כנגד הגלויה אדע מה לעשות. אפליה על שכר, על זכויות, על פריבילגיות – גלויה לאור היום. אדם יכול לבחור בדרך המאבק. האפליה הגלויה אינה משפילה כזו הסמויה שכן היא פחות אישית. היא קבוצתית. האדם המופלה שייך לקהילה של “אחים ואחיות” הסובלים מאותו דבר. לעומתה הסמויה היא חמקנית, ניתנת לביטול: “את רגישה מידי”, “אתה פרנואיד”, היא מוכחשת, היא מוגחכת, היא פוגענית בעצם ביטולה של האפליה או הקטנתה למימדים מגוחכים “אין לך הומור…”

וישנה כמובן גם האפליה המכוונת, זו המעוגנת בחוקים ובהגנה משפטית, זו שקבלה צידוק לאומי או בטחוני, לעתים דתי, הלכתי. תעלולי המוח ימציאו כבר משהו. היא המסוכנת ביותר שכן לא ניתן לכאורה להתווכח איתה. הרי “כתוב בחוק…” פשעי הגזענות המתועבים ביותר שהיו אי פעם, בתקופת השלטון הנאצי כך הוטמעו בחברה הגרמנית, צעד אחרי צעד…

להמשך קריאה -”חשבון ללא ערבים”- על אפליה גלויה,סמויה ומכוונת חלק ב’ >>

עוד מהבלוג של ד''ר רבקה נרדי

על מריבות והתפיסויות מאת ד"ר רבקה נרדי*

על מריבות והתפיסויות מאת ד"ר רבקה נרדי* 21/6/2011 לא כל מריבה היא "מריבה רעה". אם השכלנו לשמור על קווים אדומים ונהגנו בהגינות ובכבוד גם בעת וויכוח נוקב – המריבה, הוויכוח, מאפשרים לנו ללמוד עוד משהו על בן/בת זוגנו. אך אם...

תגובות

פורסם לפני 8 years

"חג שמח"

מאת ד"ר רבקה נרדי, 12/4/11 http://www.dialog-nardi.co.il/ בעודי מכנסת את מחשבותיי לקראת כתיבת רשימה זו נזכרתי בשורות שכתבתי בספרי "את לא נראית בכלל" (הדים, 2011) ואיתן בחרתי לפתוח: ”עם התקרב החג מחשבותיי נודדות לחנה. אני דואגת. חנה העדינה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

קצב לא הבין, לא התחרט מאת ד"ר רבקה נרדי

קצב לא הבין, לא התחרט מאת ד"ר רבקה נרדי, 22/3/11 http://www.dialog-nardi.co.il על שבע השנים שנגזרו על קצב שמעתי רק בחדשות שמונה בערב אמש. כל כך הרבה דברו בעניין עד שחשבתי שאולי כבר נאמר הכול וכדאי להניח. ואכן כמעט הנחתי ופני ונפשי היו...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה