הבלוג של Rivka Kofler

תמונה אחת וסיפור

אני צלמת-טיילת, מעצבת גרפית במקצועי, מבקרת במקומות שונים בעולם בנופים משגעים, מתחככת בתרבויות קרובות-זרות ומתבוננת דרך פריים התמונה הבאה שאצלם. כאן אשתדל לספר את הסיפור של כמה מהתמונות.

עדכונים:

פוסטים: 102

החל מדצמבר 2012

אלכס הוא ילד חריג, הגם שהחריגות שלו לא דומה לשום דבר אחר. אהבתי את אלכס בגלל המורכבות שלו, בגלל היכולת שלו “לצאת מעצמו” ולהסתכל כצופה מהצד על עצמו.

19/02/2015

מוזיאון הטבע לונדון

אולם כניסה כזה מפואר, כמו במוזיאון להסטורית הטבע של לונדון, עם שרידי דינוזאורים ענקיים שרק מקטינים את הצופה בהם, יכול להטיל אימה ברגע הראשון – או לגרום לתחושת הוד והדר. אלכס וודס לא ממש מתרשם מהם, מהדינוזאורים, בדיוק כמוני, ופונה לחדרים בהם יש מוצגים קטנים בהרבה אבל מרשימים אותו יותר. זה אחד מרגעי השיא של הספר שהתחיל בפרק ראשון כל כך מותח, כמוהו לא קראתי מזמן. הוא עצר בדיוק בנקודה בה מאוד רציתי לדעת מה קורה הלאה, ואז הוא התחיל, גאווין אקסטנס לספר את כל הסיפור, בקול ראשון, מפי אלכס, אבל כמו שהוא חושב שצריך לספר אותו, כלומר עם כל הפרטים הקטנים, שלקוראים הממוצעים אולי לא נחוצים, בלי לדלג על אף אחד מהם, כי הם אלה שבונים את הדמות של אלכס, כפי שהיא: אלכס הוא ילד חריג.

אני מודה שנשארתי רק כדי לדעת מה קורה בסוף הפרק הראשון. אני מודה שפעמים רבות רציתי להניח אותו מידיי, אבל בכל נקודה כזו אלכס הצליח לגעת בי, ולהשאיר אותי איתו עוד קצת ועוד קצת, עד שהגעתי לפרקים האחרונים, שהיו לאקורד השיא בסיפור.

אני אוהבת את הספר בעיקר בגלל הנושאים החשובים שהוא שוזר בין דפי הסיפור, נושאים שבדרך כלל נדחקים אל השוליים: מוסר מהו? חינוך טוב, כיצד? אהבה מהי? דת אל מול אטאיזם, עמידה על עקרונות והכי מפתיע – בסוף, תיאור מדוייק של המתת החסד בשוויץ, שלב אחרי שלב, תוך ליווי כל הטיעונים לחיוב ולשלילה. דנתי בנושא הזה כבר בעבר, ולכן חשוב בעיניי שהוא מציג את כל השאלות המוסריות, כשהטון הכללי הוא חיובי.

אהבתי את אלכס בגלל המורכבות שלו, בגלל היכולת שלו “לצאת מעצמו” ולהסתכל כצופה מהצד על עצמו, בדיוק כמו אובה – שניהם רואים את העולם קצת מבחוץ, קצת אחרת מכולם, קצת מתוך האמת הפנימית שלהם.
אלכס הוא ילד חריג, הגם שהחריגות שלו לא דומה לשום דבר אחר. החריגות הזו מיוחסת למטאוריט שפגע בראשו, אבל כנראה שהוא היה כזה גם לפני המאורע המכונן הזה. איך מגדלים ילד כזה, שיודע שהוא עושה את הדבר הנכון?

אלכס אוהב לקרוא ספרי מדע. יש לו יכולת למידה עצמית בלתי רגילה. הוא מתעניין באסטרופיזיקה ובנוירולגיה, לומד לאהוב מוזיקה קלאסית ובגיל 11 או 12 הוא יודע את המושגים המרכזיים במקצועות האלה, אבל אין לו ידע מינימלי בחומר שנלמד בבית הספר. דרך התיאור הזה, אלכס מעביר לנו הקוראים, בציניות רבה, את חוויית בית הספר שהוא כל כך דומה להרבה בתי ספר אחרים, שיש בהם אלימות, ובינוניות, ואי הכרת השונה, בודאי אי קבלתו.

המוזרות של אלכס מתבטאת גם בהעדפת מבוגרים על פני בני גילו, כחברים. אולי כי הוא מתעניין בכל כך הרבה נושאים שלא מעניינים בני נוער. הוא מספר לנו על אמו שהיא אם יחידנית המגדלת אותו בהתאם לדרכה, באהבה רבה, נאמנה לאמונותיה. על הקשר ביניהם שהוא חזק ואוהב, על שהיא עומדת לצידו ברגעים הכי קריטיים, הוא מספר על מר פיטרסון שהוא זקן בודד ונרגן שהופך לחברו הטוב ביותר, ועל קבוצת הקריאה המורכבת מעוד אנשים מבוגרים בכפר לואר גודלי בו הם גרים, שהוא מקים כדי שתדון בספרי קורט ואנגוט.

אני מודה שמה שהשאיר אותי פעורת פה, בסיום הספר, הוא התנהגות האם הלביאה, כי כנראה, כדי שיצמח ילד כזה מיוחד דרושה גם סביבה אוהבת ומכילה כמו שאלכס זכה לה.

היקום נגד אלכס וודס  |  גאווין אקסטנס  |   תרגום: דנה אלעזר הלוי

______________________________________

התמונות שלי ניתנות לקנייה כאן 

הצטרפו לעמוד התמונות שלי בפייסבוק

______________________________________

  • אם אהבתם את התמונה הזו והסיפור שלה ותרצו לא לפספס את התמונות הבאות והסיפורים שלהן,
    לחצו על כפתור ה- עקבו אחרי - למעלה משמאל – הכניסו את כתובת המייל שלכם
    (תידרשו גם להסכים לקבל ניוזלטר של סלונה – גם זו לטובה) ותקבלו הודעה למייל בכל פעם שאפרסם משהו חדש.

 

עוד מהבלוג של Rivka Kofler

Thumbnail

לתת להן כח

רובנו לא יכולות אפילו לדמיין מה עוברת מנותחת סרטן השד, וטוב שכך. רובנו מדמיינות למשל, שיער נושר, ולא יודעות שגם שיער הריסים והגבות נושר, רובנו מדמיינות את הקלישאה...

Thumbnail

נוכח עוגות פריז

לפני יותר מעשר שנים, קרה ואבד לי הזכרון באחת. לי – שהייתי ספר טלפונים מהלך, ספר הסטוריה מסודר לפי תאריכים מדוייקים – הכל נעלם. נבהלתי. לצד התשבצים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

אגם הצללים

פתח דבר אני לא ממש מצויה בעולם הפנטזיות הנוכחי (אם יש דבר כזה), אינני נוער וגם אין לי כאלה בבית די הרבה שנים, ובכל זאת, משהו בעטיפת הספר גרם לי מאוד לרצות לקרוא אותו. ולא רק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים