הבלוג של Rivka Kofler

תמונה אחת וסיפור

אני צלמת-טיילת, מעצבת גרפית במקצועי, מבקרת במקומות שונים בעולם בנופים משגעים, מתחככת בתרבויות קרובות-זרות ומתבוננת דרך פריים התמונה הבאה שאצלם. כאן אשתדל לספר את הסיפור של כמה מהתמונות.

עדכונים:

פוסטים: 102

החל מדצמבר 2012

לא רק חשיבות ההצבעה עומדת על הפרק, אלא גם חשיבות ההצבעה המושכלת.

29/01/2015

תחנת רכבת

כמו בתחנת רכבת הומה, זו התחושה ערב הבחירות הקרבות. יש מי שקנו כרטיס מראש וגם זכו להנחה משמעותית במחיר וגם יישבו ליד החלון עם הנוף המרהיב ביותר בכיוון נסיעתם, יש מי שירוצו מהר לקופה לשאול איזו רכבת תביא אותם בזמן הקצר ביותר למחוז חפצם, ומכיוון שאין להם סבלנות לחכות בתור המזדחל יקפצו על הרכבת הראשונה שתיקרה על מסלול ריצתם, ורק באמצע הנסיעה יגלו שהיא בכלל נוסעת לכיוון אחר, יש מי שיחכו עד שיגמרו לבחון עמוקות את השלטים הרבים בתחנה המסבירים מה הם הדילים השונים לקניית כרטיסים, ולא יצליחו להחליט איזה מהם הטוב ביותר עבורם, ויש מי שיחכו בסבלנות, יגיעו לקופה וישמעו את ההסבר המייגע של הקופאי/ת, יש מי שיקנו את הכרטיס הכי יתום לרכבת הכי סבירה שתגיע בעוד חמש דקות לרציף ולמרות שברור להם שהנסיעה לא תהיה ממש נוחה, ינוחמו בכך שהרכבת תביא אותם למחוז חפצם.

את יודעת שיש עוד מעט בחירות? אני שואלת את אמי. לא יודעת למה דווקא על הנושא הזה מצאתי לנכון לדבר איתה. אולי כי חלפה בי המחשבה על כל האנשים שאולי בכלל לא יזכו לממש את זכות הבחירה, אולי עבור חלקם תגיע קלפי נודדת, אינני יודעת. מעניין יהיה לברר את הנושא הזה. כן, היא אומרת לי, אבל אני כבר לא מבינה בזה כלום. פעם הבנתי, אמרה.

ואני נזכרת בכל אותן מערכות בחירות, בהם כבר הייתי בגיל בחירה, ובעלת דעה מאוד עצמאית, וניסיתי לדבר על ליבם של הורי שהבחירה שלי יותר מתאימה, ניסיתי לשכנע אותם לעזוב את נאמנותם למפלגה שכבר אז נותר ממנה רק שם, כי למעשה האנשים שאיישו אותה, כולם או רובם התחלפו, אבל הם הורגלו להצביע תמיד לאותה מפלגה, פחדו אולי מהאח הגדול שחשבו שעינו פקוחה. שוב ושוב אמרו לי שלהם זה כבר לא משנה, ולי היה חשוב שיצביעו. העיקר שיצביעו. שלא יפספסו את הרכבת, שלא יישארו על הרציף.

אלא שהיום, יותר מתמיד, אני חושבת שלא רק חשיבות ההצבעה עומדת על הפרק, אלא גם חשיבות ההצבעה המושכלת. לו יכולתי לבחור כאוות נפשי, הייתי בוחרת באנשים ולא במפלגות. הייתי רוצה שיהיה טופס מרובה שמות במקום פתק בודד, עליו אוכל לסמן V ליד כל שם של מי שאני רוצה שיכהנו בכנסת – אנשים ולא מפלגות. כי אז יכולתי לבחור בטובים ביותר כמו אורלי לוי-אבקסיס, סתיו שפיר, אילן גילאון, דב חנין, עיסאווי פריג’, יעל גרמן, ומאיר כהן, לדוגמא. כי יש כאלה הרבה, כמעט בכל מפלגה, שהם באים לכנסת על מנת לעבוד למעננו, הציבור, ולא על מנת לעשות לביתם, ופעמים רבות נבלעים בחוקי היסוד של מפלגתם ובמשמעת הקואליציונית ובעוד כל מיני הסדרים. אבל משאלת לב זו בלתי אפשרית. וברור שאין לי ברירה אלא לבחור במותג כלשהו, בדיוק כמו שעשו הורי אז.

הריצה הזו, כמה ימים לפני סגירת הרשימות השונות אחרי סלבריטאים שיפארו אותם, משל היו תוכניות טלוויזיה עתירות רייטינג, או רכבת שמחברת אליה קרונות מסוגים שונים, גבוהים או נמוכים, ישנים או חדשים, העיקר שתהיה רכבת, מוכיחה פעם נוספת שהמבקשים להנהיגנו, מטילים ספק באינטילגנציה הבסיסית שלנו, הבוחרים. האם לא ברור שאנשים המבקשים להבחר לכנסת אמורים ליטול על עצמם אחריות כבדה ולעבוד קשה כמשרתי הציבור? לא רק שיצירת חוקים חדשים או תיקון הישנים שיתאימו לרוח הזמן היא לא עיסוק של מה בכך, אלא שהיא דורשת הבנה לא פשוטה של החומר. לא אומרת שצריך תואר אוניברסיטאי כדי לכהן בתפקיד חבר/ת כנסת, לא טוענת שרק אצילים יכולים לשמש בבית, אני טוענת שכל שכבות הבוחרים והבוחרות צריכים להיות מיוצגים, אבל אני גם טוענת שצריך להיות חדורי תשוקה פוליטית כדי לשמש בבית הזה. ואני גם טוענת שבניגוד לתקופה ההיא של הורי, חובה עלינו הבוחרים לבחון את המועמדים:
מי שכבר כיהנו בכנסת – באתר הכנסת יש נתונים על כל אחד ואחת מהם. אפשר לראות כיצד הצביעו ואילו הצעות חוק פרטיות הציעו. לא רק מי הציע יותר הצעות חוק פרטיות, גם זה חשוב, אלא מה המשקל של כל הצעת חוק כזו לדעתכם, איזו נראית לכם כבדת משקל ואיזו ממש לא. (צריך לזכור שהצעות חוק פרטיות בדרך כלל נרקמות בשיתוף בין כמה חברי כנסת, לעיתים הם חברים בסיעות שונות ואף מנוגדות.) והמועמדים החדשים האנונימיים – את פועלם בתחום החקיקה אי אפשר לבחון אם לא עשו זאת מעולם, אבל כן אפשר לבחון את פועלם האחר, הרי האינטרנט פתוח לפני רובנו. אפשר לבדוק ולקרוא ולא רק להתרשם מתעמולה גלויה או סמויה ו/או סרטוני פרסומת. אפשר להחליט מראש לאן נרצה לנסוע, איזה כרטיס לקנות ובאיזה קרון לשבת, כך גם נגיע למחוז חפצנו וגם נהנה מהדרך.

_________________________________

התמונות שלי ניתנות לקנייה כאן 

הצטרפו לעמוד התמונות שלי בפייסבוק

_________________________________

 

 

עוד מהבלוג של Rivka Kofler

תצוגה מקדימה

לתת להן כח

רובנו לא יכולות אפילו לדמיין מה עוברת מנותחת סרטן השד, וטוב שכך. רובנו מדמיינות למשל, שיער נושר, ולא יודעות שגם שיער הריסים והגבות נושר, רובנו מדמיינות את הקלישאה...

תצוגה מקדימה

נוכח עוגות פריז

לפני יותר מעשר שנים, קרה ואבד לי הזכרון באחת. לי – שהייתי ספר טלפונים מהלך, ספר הסטוריה מסודר לפי תאריכים מדוייקים – הכל נעלם. נבהלתי. לצד התשבצים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אגם הצללים

פתח דבר אני לא ממש מצויה בעולם הפנטזיות הנוכחי (אם יש דבר כזה), אינני נוער וגם אין לי כאלה בבית די הרבה שנים, ובכל זאת, משהו בעטיפת הספר גרם לי מאוד לרצות לקרוא אותו. ולא רק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה