הבלוג של ריקי כהן

את לא נולדת אשה

משוררת, עורכת, מייסדת PUBLICO לקידום גופי תרבות ויוצרים ברשת. עורכת ואוצרת הספר" את לא נולדת אשה" שבו 100 יצירות של נשים על נשיות. ספר הביכורים שלי, "ערמה מלוכלכת בכל חדר" יצא בהוצאת ספרא בדצמבר 2013, וקובץ הסיפורים "אצלכם זה בוכה"... +עוד

משוררת, עורכת, מייסדת PUBLICO לקידום גופי תרבות ויוצרים ברשת. עורכת ואוצרת הספר" את לא נולדת אשה" שבו 100 יצירות של נשים על נשיות. ספר הביכורים שלי, "ערמה מלוכלכת בכל חדר" יצא בהוצאת ספרא בדצמבר 2013, וקובץ הסיפורים "אצלכם זה בוכה" שערכתי לבוקסילה, וכלל גם סיפור שלי פורסם בתחילת 2014. עורכת אירועי שירה ומוזיקה עם טל ניצן, "שירה בלילה". צילום תמונות הפרופיל: אריק סולטן

עדכונים:

פוסטים: 29

החל ממאי 2010

כן נורית זרחי לילדים, נימוק לקראת כנס הפנקס, “על הכאן ועכשיו”.

01/10/2015

ב-12 באוקטובר יתקיים במדיטק בחולון כנס “הפנקס” השנתי לספרות ילדים. זו שנתו הרביעית של הכנס (לרכישת כרטיסים), שכותרתו “על הכאן ועכשיו” מבית אתר הפנקס, הסוקר ומבקר ספרי ילדים וכן הצגות ותרבות באופן מרחיב דעת, מעשיר ומרתק.

אחת ההרצאות בכנס היא של ד”ר רתם פרגר ורנר, “אבל מי הוא כאן הילד אינו”, על שירת נורית זרחי לילדים, והיא תעסוק בשאלה האם שירת הילדים שלה בעצם מתאימה יותר למבוגר המקריא מאשר לילד המקשיב/קורא.

בהיותי חובבת אדוקה של כל כתיבת זרחי, גם זו לילדים, ואמא הקוראת לילדיה כבר שנים מספריה אני מבקשת להציג עמדה, בטרם שמעתי את ההרצאה המסקרנת. לטעמי ההפרדה הזו לא נכונה במקרה של זרחי, שלעתים נוטים לתייג את ספרות הילדים שלה כמורכבת או מסובכת וחידתית. קביעה כזו עושה הערכת חסר לילדים שלנו, שאינם זקוקים בהכרח לשירים וסיפורים המציגים תמונת עולם ורודה וסכרינית, שבה רגשות הילדים נצבעים בצבעי הסוואה שקריים והסופים בהם מתקתקים. בשירתה של זרחי לילדים יש התמודדות רגשית של כותבת שמכירה עד נימיה הדקים ביותר את עולמו הרגשי של הילד/ה, את הנפש והתודעה המתגבשת שלו על העולם.

הנה דוגמה בשיר הזה המופיע ב”דודה מרגלית נפלה את השלולית”, מקבץ משירי הילדים שלה בהוצאת כנרת זמורה ביתן 2011:

נורית זרחי

אני יודעת כי לו הייתי קוראת את השיר הזה בילדותי, באירוע הטראומטי בו נדרס כלבי האהוב, הוא היה מספק לי את השיקוף והאשרור שנזקקתי לו כל כך לרגשות שהמבוגרים סביבי ביטלו, בדיוק כמו האם בשיר. הנחמה הזו היא ערך יקר שנחקק בנפש ילד.

ובשיר “במדרגות אל השינה”:

אני יורדת

במדרגות אל השנה.

בראשונה

אני דורכת על קטיפה,

בשנייה על פרוות ים קצופה,

בשלישית אני יורדת

על מדרגה ערה,

חיה רעה אני פוגשת שם

מוכרה,

ואז אני אומרת לה מילת שינה

והחיה נמסה וחסל.

ואני כמו תות,

בפי השינה נבלעת

כבערסל.

מלבד הפואטיקה המבריקה לשונית, יש בשיר ביטוי להתמודדות אוניברסלית של הילד/ה עם החרדות של טרם שינה, ויש בו גם לחש סודי ופרטי נגדן, הצעה להתגבר בעזרת המילה, וכן הבנה שהשינה מגנה ועוטפת. זו מתנה גם לילד וגם למבוגר, ולשניהם אפשרות לאוורר את השיח על החרדה באופן מחזק ומלא תקווה.

ולא רק עצב והתמודדות עם משברים ואובדן יש אצל זרחי כמובן. הומור ייחודי, חיזוק והעצמה של יצירתיות הילד ושל הייחוד שלו בעולם, אישור לאינדיבידואל שלו, אלו לא תמיד זמינים בעולמו. ומעל הכל הדמיון, תעופת הדמיון של זרחי שמזמינה להמראה את זה של הילד. אחד השירים היפים ועדינים שלה מופיע באותו ספר עם האיור הנהדר של לנה גוברמן. זכור גם הביצוע המעולה של אריק אינשטיין והלחן המדבק של יוני רכטר.

 

עוד מהבלוג של ריקי כהן

Thumbnail

גזירה שאי אפשר לעמוד בה

זה הולך ומתגשם מול עינינו, הסיוט בו הרפואה הציבורית לא תושיט לנו מרפא ומזור ביום משבר וחולי, ולא משנה כמה שכבות ביטוח נרכוש כדי להגן על עצמנו והיקרים לנו. בימים אלו מוגש לאישור הכנסת חוק ההסדרים הנודע. אחת מגזרותיו החדשות...

תגובות

פורסם לפני 7 years

"הוא ממילא ימות עד יוני"

אפתח בסיפור אישי. לפני כמה זמן נזקק בני הבכור לפרוצדורה רפואית לא מסובכת אבל נדרשת בדחיפות. בירור עם קופת החולים שלנו העלה שיש מספר מכונים המורשים לבצע דרכם את ההליך, הכי קרוב לביתנו נקב במועד לביצוע: בעוד שלושה חודשים....