הבלוג של הלוחשת לגינות, רויטל לוריא

revitalluria

עוד בתקופת לימודיי כסטודנטית בפקולטה לחקלאות ידעתי שאת הידע הרב שאני צוברת אשמח לשתף כדי לעזור לאנשים ליצור את גן העדן הפרטי שלהם. לשטחי חוץ רבים יש את הפוטנציאל להפוך לפינה קסומה, צריך רק לדעת כיצד להשקיע ועם אילו אנשי... +עוד

עוד בתקופת לימודיי כסטודנטית בפקולטה לחקלאות ידעתי שאת הידע הרב שאני צוברת אשמח לשתף כדי לעזור לאנשים ליצור את גן העדן הפרטי שלהם. לשטחי חוץ רבים יש את הפוטנציאל להפוך לפינה קסומה, צריך רק לדעת כיצד להשקיע ועם אילו אנשי מקצוע לעבוד". את נסיוני רב השנים בתכנון ועיצוב גינות החלטתי להעביר ולשתף גם בבלוג הזה.

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מיולי 2017

גינה אינה חיצונית לבית למרות שהיא בחוץ, כדי למקסם את השימוש בה וליהנות ממנה במקסימום היא מחייבת מחשבה, הטיפים שיעזרו לכם למקסם את ההנאה

13/07/2017

ולנו רוצים גינה מושקעת ומזמינה שמתאימה בדיוק עבורנו ותהיה מזמינה לבילוי שעות הפנאי בבית. לכן, רגע לפני שמתחילים לשתול בחדווה את הגינה החדשה צריך לעצור, לחשוב וכמובן – לתכנן. אמנם אין דבר טבעי יותר מגינה ועם זאת הגינה אינה טבע פרוע, היא מחייבת מחשבה ותכנון נכון. גינה, או מרפסת גג, הן חלק אינטגרלי מהבית ואמורות לשמש אותנו בעיקר בשעות הפנאי ולכן עליהן להיות לא רק מעוצבות, אלא גם מותאמות לנו, לצרכים ולרצונות ולתנאי הסביבה.

גינת גג – האפשרויות לעיצוב רבות ומטרתן אחת – להפוך את הגינה למותאמת עבורנו (צילום: רויטל לוריא)

1.     שלב השאלות ותשובות

גינה או גינת גג/מרפסת היא חלק בלתי נפרד מהבית או הדירה והאמירה העיצובית ולכן הקמתה מצריכה תכנון מוקדם. למרות שיש לנו אידיאל בראש, יש גם מציאות שיש להתייחס אליה ולכן לפני הקמתה יש לשאול מספר שאלות שינחו אותנו בעיצוב נכון שיתאים לנו ולאורח החיים. התשובות לשאלות יסייעו לנו בעיצוב הגינה בצורה מיטבית. השאלות הבסיסיות כוללות: מי ישתמש בגינה? מה הפונקציות שאנחנו רוצים שהגינה תמלא? מה התנאים בגינה – כיוונים, שמש/צל, גודל? האם אנחנו מעוניינים לעבוד בגינה וכמה? מה מתאים לסגנון העיצובי של הבית? איך למקסם את השימוש בגינה? כל אלה הן שאלות מנחות שיש להתייחס אליהן כבר מההתחלה כי הן יגדירו את המוקדים השונים בגינה וכיצד יש לעצב אותם.

 גם החזית היא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית והגינה וכולנו רוצים שתהיה ייחודית (צילום: רויטל לוריא)

2.     חמשת האלמנטים

לגינה יש 5 אלמנטים עיקריים ממש כמו לבית שלנו עצמו: רצפה, קירות, תקרה, ריהוט ותאורה. לאלמנטים האלה יש חשיבות אמיתית בעיצוב הגינה ומצריכים תכנון בהתאם. הרצפה חשובה וקובעת את החלקים השונים בגינה בהתאם לרצונות ולצרכים שלנו וכמובן בהתאם לתנאי השטח, צריך לשים לב שכל חלק בה מותאם לשימוש שלו ושהיא מאפשרת תנועה זורמת בתוך הגינה וכוללת התייחסות לאזורים השונים – אזור עבודה, מנוחה, אירוח, בישול וכדומה. הקירות תוחמים את הגינה – הבית, הגדר, או החומה, הם חלק אינטגרלי מהעיצוב. התקרה – אמנם שמיים פתוחים זה אידיאלי, אבל בטח במדינת שטופת שמש כמו ישראל יש לתת את הדעת לאזורים מחופים גם להגברת ההנאה שלנו מהגינה וגם בהקשר לצמחיה הנבחרת. הריהוט הוא גם פריט עיצובי וגם אמור לשמש אותנו לנוחות מרבית והוא כולל לא רק כסאות, שולחנות, מיטות שיזוף, אלא גם את פינת המנגל, ספסלים ובריכות נוי. התאורה מאפשרת לנו שימוש בגינה גם בשעות הערב, שלרוב הן שעות הפנאי שלנו ולכן היא חיונית ומהווה אלמנט חיוני ושימושי בפני עצמו והיא חשובה להעצמת האווירה והמוקדים העיצוביים השונים.

כל האלמנטים צריכים להשתלב יחד ליצירת מראה נכון עבורנו, שיהיה יפה ופרקטי כאחד (צילום: רויטל לוריא)

3.     בחירת הסגנון

גינות אפשר לעצב בסגנונות רבים והם צריכים להתאים לא רק עיצובית ולא רק לסביבה אלא בעיקר לנוחות שלנו, כי גינה צריכה להיות לא רק מעוצבת, אלא גם שימושית. בחירת הסגנון נעשית גם היא בהתאם לקריטריונים שקבענו. יש מגוון סגנונות ואפשר גם כמובן לשלב ביניהם, כמו:

סגנון ארץ ישראלי: סגנון זה מותאם למזג האוויר ולתנאים בארץ, והצמחייה היא רב-שנתית, חסכונית במים באופן יחסי וקלה לאחזקה. ניתן לשבץ בו מסלעות והוא כולל צמחייה מקומית, כמו: עצי פרי מקומיים ובעיקר זית, חרוב ותאנה, או אלון, כליל החורש, צאלון. ניתן להוסיף שיחים כמו מורן החורש, רוזמרין, לוונדר, בוגנוויליה וכמובן צמחי בצל ופקעת כמו רקפת, נורית, חצב וכלנית.

 גינה בסגנון ארץ- ישראלי (צילום: רויטל לוריא)

סגנון טרופי: הסגנון הטרופי שופע עלווה ירוקה מעביר תחושה של קרירות ושפע של מים והוא דורש מעט אור שמש, הגנה מרוחות והרבה מים. הצמחייה הטרופית הטיפוסית כוללת דקלים, ציפור גן עדן, פילדנדרום מסוגים שונים, אוזן הפיל ועוד.

סגנון מודרני: גינה מודרנית מתאימה לסגנון הבניה המודרנית ומאופיינת בקווים סולידיים, ישרים, אחידים וצבעוניות מועטה. היא כוללת שימוש באלמנטים קבועים, בבטון וגם עץ וזה כולל גם ריצוף מותאם. הצמחייה הנבחרת תכלול פרחים בצבע לבן, עצים בעלי עלווה אפורה כמו עץ הצפצפה או הפיג’ויה, או צמחים כמו ברוש טוטם או שבטבט.

 גינה יפנית (צילום: רויטל לוריא)

סגנון יפני: לגינה היפנית מקום של כבוד בישראל, בעיקר משום שהיא עונה לצרכים של גינון מינימליסטי, קל לאחזקה וחסכן במים. נעשה בו שימוש באלמנטים דוממים של אבן וחלוקי נחל. סוג הצמחייה המתאים לאקלים בארץ הם פיטוספורום יפני, במבוק לסוגיו השונים או וויסטריה סינית.

סגנון כפרי: סגנון זה מאפיין גינה ביתית ואפילו כפרית, ויכלול צמחייה מגוונת בשלל צבעים, קווים זורמים לפעמים מעוגלים, שימוש בשבילים מאבני מדרך מאבן טבעית מנוסרת, לוחות צפחה או אדני רכבת. שימוש בעץ לבניית ספסל או דק. מבחינת צמחיה לרוב גינה בסגנון זה תכלול עצי פרי ואזור לצמחי תבלין וגינת ירק. הצמחים האופייניים לסוג כזה של גינה הם: ורדים, לוונדר, צמחי תבלין, חרציות ועוד.

גינה בסגנון כפרי (צילום: שי אדם)

4.     שלב ההחלטה

הכנת תכנית מראש והגדרת הצרכים תקל עלינו בשליטה על התקציב המוקדש לגינה ופיתוח חוץ. גינה שעוצבה ותוכננה נכון תאפשר לנו בסופו של דבר ליהנות מהגינה, לשמור על ייחודיות ולשפר את הנכס בצורה מיטבית גם עבורנו וגם במקרה של מכירה. אחרי ההחלטה מגיע שלב הביצוע וזה כבר סיפור אחר, אבל הוא הרבה יותר קל אם תכננו נכון.

אתם מוזמנים ליצור קשר באתר שלי  >> https://www.revitalgarden.com

גינה אורבנית (צילום: רויטל לוריא)

עוד מהבלוג של הלוחשת לגינות, רויטל לוריא

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...