הבלוג של רויטל לן כהן

revitallancohen

שמי רויטל, נשואה לעדו ואמא של אלעד ומיקה. אלעד שלי ילד עם צרכים מיוחדים. אני יודעת, שהיותי אמא לילדים, מהם ילד עם צרכים מיוחדים, היא מנוע ומניע עוצמתי הדרוש כעת לחברה בישראל. צמיחתי מהשטח, מההתמודדות היום-יומית עם הקשיים... +עוד

שמי רויטל, נשואה לעדו ואמא של אלעד ומיקה. אלעד שלי ילד עם צרכים מיוחדים. אני יודעת, שהיותי אמא לילדים, מהם ילד עם צרכים מיוחדים, היא מנוע ומניע עוצמתי הדרוש כעת לחברה בישראל. צמיחתי מהשטח, מההתמודדות היום-יומית עם הקשיים והעוולות, מהווה את החיבור שלי לאנשים ואת ההתחייבות שיוצאת מהרחם וקשורה בלבבות. לאחר 8 שנים של פעילות חברתית ציבורית החלטתי להתמודד לכנסת. הנה אני לפניכם.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל ממאי 2011

לפני 15 שנים התחלתי לעבוד כעורכת דין. כמה חלמתי על הרגע הזה. חלמתי לשנות את העולם, לתקן עוולות ולהילחם באי-צדק. מהר מאוד למדתי שבעולם המשפט זה לא יקרה, ולפני שאיבדתי את האמונה בטוב עשיתי הסבה מקצועית. עברתי לעבוד בחברת היי-טק כמתכנתת ואהבתי כל רגע. בין לבין, לפני כ-11 שנים, נולד בני הבכור אלעד. אלעד שלי, ילד מיוחד.

כשאלעד היה כבן שנתיים החלו להתגלות קשיים מורכבים מאוד בגן הילדים. תוך כמה חודשים לקשיים שלו כבר היה שם: אוטיזם ויחד עם ההכרה במהות הקשיים הגיעה גם ההכרה בצרכים המיוחדים שלו ובמענים שהם צריכים לקבל: אלעד לא יכול להיות בצהרון עם יתר חבריו בגן, כי כבר בשעת הצהריים הוא כ”כ מוצף מגירויים סנסוריים וחוויות רגשיות, שהוא חייב להגיע לשקט של הבית וגם לקבל טיפולים אינטנסיביים של מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, טיפולים רגשיים אצל פסיכולוגית, רכיבת סוסים טיפולית, הידרותראפיה, מיומנויות חברתיות… וכל זה – מתי? איך?

בנינו לאלעד מערכת שעות עמוסה, שכללה טיפולים לפני שעות הגן ואחריהן, פגישות משחק עם ילדים כדי לתרגל מיומנויות חברתיות ועוד. המערכת מילאה את כל זמנו של אלעד משעות הבוקר עד הערב והובילה להחלטה המשמעותית ביותר שעשיתי בחיי: אני מפסיקה לעבוד כמתכנתת ועוברת לעבוד במשרה מלאה ב”אלעד”: הסעות, טיפולים, תרגולים, תיווך, הדרכת הסייעת המשלבת בגן. בעצם זה כמה משרות, אבל מי סופר…

שנה לאחר מכן, כשאלעד היה כבן 4 והראה התקדמות עצומה, הוא סיים את הגנון ועמד לעלות לגן טרום-חובה עירוני. והנה, כשאנו חושבים שמצאנו את שביל הזהב ואני או-טו-טו יכולה לחזור לעבודה שאיננה הילד שלי במשרה מלאה, התבשרנו שמשרד החינוך החליט להפסיק מימון משלבות לילדים מתחת לגיל חובה, ובכך מנע אפשרות של שילוב ילדים בגיל 4-3 במערכת החינוך הממלכתית. ושוב, שמתי “אותי” בצד ויצאתי למלחמה בממסד. כשבוע לפני פתיחת שנת הלימודים ארגנתי מחאה מול ביתה של שרת החינוך דאז, יולי תמיר, ובעקבותיה הוחלט על תקציב מיוחד לשילוב הילדים בגנים. בראשון בספטמבר אלעד ושאר הילדים בגילו הלכו לגן עם משלבת ואני חשבתי שהנה, הגיע זמני לחזור לעבודה.

אלא שאז החלו לפנות אליי הורים בבקשות עזרה, ואני לא יכולתי שלא לסייע להם. מילד לילד ומהורה להורה, שמי עבר מפה לאוזן ומספר הפניות המשיך לגדול. מצאתי עצמי מלווה הורים, בתהליכים אישיים ומשפחתיים הקשורים להתמודדות היומיומית שלהם עם הילדים והצרכים המיוחדים ובמאבקים עם הרשויות השונות בדאגה למיצוי הזכויות של ילדיהם.

כשאלעד היה בן 6, לאחר שנתיים אינטנסיביות של סיוע להורים, הבנתי שכנראה זה הייעוד שלי בחיים. זה השינוי החברתי שרציתי לחולל כעורכת דין, ומשלא מילאתי את הייעוד שלי בפרקליטות מצא הגורל שלי את הדלת האחורית ונכנס מהחלון. פתחתי עסק עצמאי בשם “הבית של רויטל” שמטרתו ללוות, לכוון ולסייע להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. פתחתי את דלת הבית שלי באופן רשמי, כדי שלא יהיה ולו ילד או הורה אחד שיישארו לבד וזכויותיהם לא ימוצו.

משנה לשנה רבו הפניות והיקף הצרכים עלה איתן, עד שבקיץ 2011 הצטרפתי למחאה החברתית והקמתי מאהל של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, ברוטשילד פינת הייאוש. כמעט חודש של מגורים במאהל ופעילות הסברה אינטנסיבית הובילו לשיתוף פעולה שעליו יכולתי רק לחלום קודם לכן, ואשר הוליד את “קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים”.

בשלב זה הבנתי כי במקום לסייע לכל הורה בנפרד, על אותם דברים בדיוק, יש לעשות שינוי כולל,  בחקיקה, בהתנהלות הרשויות, בשינוי עמדות בציבור וגם בקרב האנשים עם הצרכים המיוחדים עצמם. במסגרת הקואליציה הייתי שותפה בפועל בתיקון חקיקה ובקידום השינוי ע”י עבודה פרלמנטרית בכנסת, כתבתי יחד עם שותפים נוספים, הצעות חוק חדשות וחדשניות כדוגמת חוק המשפחות המיוחדות וחוק זכויות, שירותים והתאמות בחינוך לילדים עם צרכים מיוחדים. הגשנו עשרות ניירות עמדה בנושאים שונים ויזמנו פגישות עם חברי כנסת שמטרתן הסברה וגיוס תמיכה במטרותינו. הוזמנתי והגעתי בקביעות לוועדות הכנסת השונות, אני נפגשת בקביעות עם גורמים במשרד החינוך, משרד הרווחה ומשרד הבריאות ושותפה במספר ועדות של משרדי ממשלה. במהלך השנים האחרונות הפכתי ממש לבת בית במסדרונות הכנסת. מעובדי הקפיטריה, דרך מנהלות הועדות, עבור בעוזרים הפרלמנטרים ועד חברי הכנסת והשרים, אני דמות מוכרת ומוערכת.

גם בעיר מגורי, לא יכולתי לעמוד מהצד ולא להיות חלק מהאחריות לילדים ולתושבים בעיר, ולכן התמודדתי ונבחרתי להיות חברת מועצה מטעם סיעת מרצ כפ”ס.

וכעת, מקץ 8 שנות עשיה חברתית ענפה, הבנתי כי אם בעבר סברתי שהעיסוק שלי באלעד ובילדים כמותו וליווי הורים מיוחדים, הוא זמני, עד ש”אקבל חזרה את חיי”, הרי שכיום אני מבינה שאלו הם חיי. הפעילות הציבורית הינה שליחות שאני עושה באהבה גדולה והיא בוערת בתוכי.

אני מאמינה בזכויות אדם-כל אדם, וסבורה כי בשנים האחרונות זכויות האדם הקשורות לדברים הבסיסיים ביותר בחיינו, נדחקו הצידה מפאת נושאים “גדולים” או שיקולים פוליטיים צרים ולא ענייניים.

זו הסיבה שהחלטתי לקדם את השליחות שלי לשלב הבא ואני מתמודדת כעת בחירות המקדימות במרצ, הבית האידאולוגי שלי לזכויות אדם. אני יודעת, שהיותי אמא לילדים, מהם ילד עם צרכים מיוחדים, היא מנוע ומניע עוצמתי הדרוש כעת לחברה בישראל. צמיחתי מהשטח, מההתמודדות היום-יומית עם הקשיים והעוולות, מהווה את החיבור שלי לאנשים ואת ההתחייבות, שיוצאת מהרחם וקשורה בלבבות.

כולי תקווה כי בבחירות המקדימות שיתקיימו בימים הקרובים, אצליח להגיע למקום ראלי ברשימת מרצ לכנסת, כזה אשר יאפשר לי להמשיך מהמקום שבו הופסקה פעילותי בסיום הקדנציה האחרונה, הפעם מתוך הכנסת ולא מבחוץ, כדי שאוכל להרחיב את היכולת שלי לסייע ליותר הורים וליותר אנשים, עם ובלי צרכים מיוחדים. העבודה עדיין רבה ואני מוכנה לקראתה.  אם אתם מכירים חבר בועידת מרצ, ספרו לו עלי כדי שידע גם הוא במי לתמוך בבחירות המקדימות 19.1.2015.

ליותר מידע הנכם מוזמנים לבקר באתר שלי:  http://meretz.co/revital/

עוד מהבלוג של רויטל לן כהן

תצוגה מקדימה

ילד מיוחד - מחיר מיוחד לחופש

בילדותי, גדלתי על האתוס של ישראל כמדינת רווחה הדואגת לאזרחיה. כיום, כאמא לילדים, שאחד מהם עם צרכים המיוחדים, אני מתחילה לחשוב שהכוונה היא למדינה שבמו ידיה  מביאה את...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אמא מיוחדת לילד מיוחד

כששואלים אותי במה אני עוסקת, אני עונה שאני עוסקת בליווי משפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים. אבל אמא אחת לילד מיוחד, גרמה לי להבין, שבעצם אני מלווה- הורים מיוחדים. לאמא הזו קוראים ענת גור לביא-שריג, וקיבלתי את רשותה לפרסם...

תגובות

פורסם לפני 8 years

אזרחים בין הכסאות

הסתדרות המעוף חתמה לאחרונה על הסכם שאמור לשפר במאוד מאד את תנאיהן של הסייעות, מגזר חשוב ומיוחד של נשים שעובדות עם היקר לנו מכל-ילדינו, והן לא מתוגמלות ולא מוערכות כראוי. אפילו השם שלהן- "סייעות". לא תומכות למידה, לא נשות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה