הבלוג של רעות חוצה

reuthotse

עורכת תוכן מסחרי בסלונה, וגם בלוגרית בזמני הפנוי.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מינואר 2014

מילה קוניס בוודאי חושבת שלהיות עני זה חינוכי והיא הכריזה בגאווה שלמרות המיליונים שיש לה ובעלה אשטון קוצ’ר היא “תגדל את ילדיה כעניים כדי שלא יצאו חארות”, ובכן מילה, נראה לי שאת לא לגמרי מבינה מה זה אומר להיות ילד עני

16/08/2016

מילה קוניס תנוחי (צילום מסך)

מילה קוניס ההריונית התראיינה לאחרונה לתחנת רדיו אוסטרלית והכריזה בגאווה, “למרות שלאמא ואבא יש לא מעט כסף אני אגדל את ילדיי כעניים”, והוסיפה שמאז ומתמיד היה לה ולאשטון קוצ’ר בעלה ואבי ילדיה (בת כמעט שנתיים ועוד תינוק בדרך), חשוב להקפיד על החינוך של הילדים , “כדי שלא יצאו חארות”. בגדול, אפשר להבין שהכוונות של קוניס היו טובות, אבל בפועל זה נשמע רע. אנשים עשירים מתים על זה, להראות כמה שהכסף לא השחית אותם ואיך שהילדים שלהם מחונכים לעבודה קשה ולכן הם עובדים מגיל 15 במקדונלנד’ס ונוסעים באוטובוס.

בישראל, משפחה שסך הההכנסה החודשית הכוללת לכל המשפחה נמוכה מ-7,219 שקלים והיא אמורה לכלכל את המשפחה כולה על סך הוצאותיה – דיור, מזון, בריאות, חינוך פנאי, היא משפחה הנמצאת מתחת לקו העוני.  בארצות הברית יש כיום כ-48 מיליון אמריקאים שחיים מתחת לקו העוני, שם הוא מוגדר כהכנסה הפחותה מ-22,350 אלף דולר בשנה  דולר בחודש למשפחה בת 4 נפשות או יותר, אולם רק מי שמרוויחים פחות מ-5500 דולר בשנה זוכים לסיוע פדרלי.  עניים סובלים מחוסר ביטחון תעסוקתי, תזונתי ורפואי משתכרים בפחות מ-10$ בשעה, לרבים מהם אין בכלל קורת גג.

מילה קוניס לא תגדל את ילדיה כעניים משום שעוני זו אינה בחירה, אין שום דבר רומנטי או חינוכי בלהיות עני. ילדים עניים הולכים לישון רעבים ,  פשוט כי אין אוכל במקרר. הם לא הולכים לקייטנות, חוגים או בילויים כי זה יקר, הם לא קונים בגדים חדשים ובוודאי שלא בגדי מעצבים שאת בוודאי מכירה מקרוב, מקבלת בחינם ומלבישה בהם את בתך הפעוטה. ילדים עניים עלולים להפוך למבוגרים עניים. מחקרים רבים מספור קשרו קשר ישיר בין עוני להדרדרות לפשע, בין עוני להגעה לזנות, בין עוני להישגים נמוכים בלימודים.  אנשים עניים הם חולים יותר, מתים מהר יותר,  עוני עובר בירושה ומי שגדל כעני לרוב יגדל ילדים עניים.  קשה לצאת מהעוני בעולמנו הקפיטליסטי, כמות הכסף שיש לך קובעת לא פעם איך יראה העתיד שלך. להיות עני זאת עבודה קשה, הצורך לדאוג כל הזמן לארוחה הבאה, לשכר הדירה, למציאת עבודה או לטיפול רפואי מותירה מעט מאוד זמן לבלות עם הילדים שלך, להקדיש להם זמן לחינוך או ללמוד ולרכוש השכלה ומקצוע. האם לזה מה שמילה קוניס התכוונה באומרה שילדיה יגדלו “כעניים”? ילדיה לעולם לא יהיו רעבים, לעולם לא יאלצו ללבוש בגדים שקיבלו בתרומה מעמותות,  הם ככל הנראה ילמדו בבתי ספר מצוינים וילכו לקולג’ יוקרתי, הם לעולם לא ישאלו את עצמם האם הם יגורו מחר באותו בית או שיאלצו, שוב, לעזוב.

ילדיה יגדלו באושר וברווחה כמו כל הילדים הלבנים והעשירים בארצות הברית, וגם אם תחנכו אותם לחיי צניעות הם לעולם לא יחשבו “עניים”, זה נאמר אגב ללא שמץ של ציניות, תקוותי היא שילדים בכל העולם יזכו לחיות ברווחה ואושר. אני רוצה להאמין שהכוונות של השחקנית היהודייה היו טובות, היא בעצמה הכריזה שגדלה בבית בלי יותר מדי כסף וכך גם קוצ’ר. אבל דווקא הבחירה בעוני כאגג’נדה חינוכית מראה עד כמה חיי עוני רחוקים מחייה, מחייהם של עשירים בכלל. למען האמת לא רק עשירים, רובנו, למזלנו, לא נדע מה זה להיות “עני”. גם כשהייתי סטודנטית תפרנית הייתה לי קורת גג,  מקרר מלא ואת אבא בחיוג המהיר.

את רוצה לגדל ילדים עם ערכים?  למדי אותם  לראות את העולם, להבין שבאפריקה יש רעב ממושך ומלחמות, שבסין ילדים מתחילים לעבוד בגיל 7, שברשות הפלסטינית הם נשלחים לקבץ נדבות בצמתים. ספרי להם שמרבית המזון בעולם נזרק לפח ע”י תושבים שחיים במערב, שרק 20% מאוכלוסיית העולם לא חיה תחת איום כלשהו, ספרי להם על הפליטים בסוריה. למדי אותם להתנגד לתרבות הצריכה האמריקאית, לקפטיליזם. חנכי אותם לתרום לאחרים ותמיד לזכור את אלה שיש להם פחות ותזכירי להם ששום דבר לא מובן מאליו ושלרוב הילדים בעולם אין ולו עשירית מהשפע שהם גדלים בו.

את לא רוצה לגדל את ילדייך כעניים והם גם לא יגדלו ככאלה. אבל מאות מיליוני ילדים אחרים ברחבי העולם כן גדלים כעניים, ומתמודדים עם העוני הזה מדי יום. למענם את יכולה לעשות הרבה יותר מאשר להתרברב בעוני כאג’נדה.

עוד מהבלוג של רעות חוצה

תצוגה מקדימה

סקופ: אליאב אוזן הוא מעכשיו פרזנטור ודושבאג

לא צריך להיות צופים אדוקים של "האח הגדול" כדי להכיר, לפחות בכללי את משולש האהבה של שלושת הדיירים אליאב, דנית ונופר. אחרי שבמשך כל העונה השפיל אליאב רווק תל אביבי מצוי את דנית, השלה אותה ואז עזב אותה ואז החליש אותה, ואז בודד...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללכת בדרכך: הספר שתקראו בנשימה עצורה

אני מסווגת ספרים לפי מידת הריתוק שלי. יש ספרים שאני קוראת בניחותא, כמה דפים מידי לילה לפני השינה, יש ספרים שאני קוראת במאמץ, רק כדי לא להרגיש שוויתרתי מהר מידי לפני שאני זונחת אותם באמצע. אבל יש ספרים, שמרגע שעיניי קוראות...

תצוגה מקדימה

סופשבוע ירושלמי

אני ירושלמית. למרות שבאופן רשמי אני כבר לא גרה בה למעלה מ-5 שנים. עזבתי, כמו עוד הרבה צעירים כמוני שאיכזבו אותה. אז כן, עזבתי את העיר, ואני לא מתכוונת לחזור, ובכל זאת תמיד אשאר ירושלמית. כן, אני ירושלמית. נכון, אני מכירה טוב...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה