אוכל אמיתי http://saloona.co.il/realfood עוד בלוג של סלונה Thu, 17 May 2018 10:50:52 +0000 he-IL hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.8 שרונה ואני – סיפור אהבה טבעוני http://saloona.co.il/realfood/?p=2463 http://saloona.co.il/realfood/?p=2463#comments Thu, 17 May 2018 07:41:04 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2463 רבים מידידיי לשעבר שאלוני לא פעם “תגיד, כן אתה, איך זה שאתה, נסיך הטבעונות של הגיל השלישי המוקדם של איזור שפלת החוף 2017-2018, שלא לדבר על אישיותך המלבבת יחסית, ובטח שלא להזכיר את אופייך ויופייך שבאמת קשה להפריז בתיאורם, איך זה שאתה כל היום מתלונן?”

ככה. בלי בושה.

ואני ככה מאזין בדממה ובלב ממלמל “נעשה ונשמע” וכמו בני ישראל בשעתם היפה קודם בולק אותם ורק אז מחליט להתייחס לגופן העקום של תלונותיהם.

ועל מה אני מדבר? אני מדבר, לא פחות ולא יותר, על מקרה לא פשוט שאירע לי היום, עת לקחוני אנשים טובים בדגש על נשים נאות תואר וטובות מראה, לסיור מקדים של טעימות אינסופיות של מזון טבעוני מושלם, בשרונה, מה שנקרא בצנטרום של הפיילה של תל אביב, אפרופו הר כגיגית.

IMG_7590

ומה אני אגיד, משאללה בחיי איזה יופי וכמה חן להסתובב שם. בריזה תמידית נמצאת שם ללטף אותך ולהעיף לך ברישול את שתי השערות שאתה מתעקש עוד לקרוא להן בלורית, אווירת החיים הטובים פתאום מתיישבת עליך בול, ואתה לרגע שוכח את תלאות היומיום ואת הפקק שמחכה לך שלוש מאות מטר משם בירידה לאיילון. בכלל שרונה מזכירה קצת את מילאנו אם ממש מתאמצים ואפילו איזה רובע במנהטן אם אתם חלילה על גראס רפואי, האווירה השמחה שם נדבקת אליך תרצה או לא.

ונחזור לטעימות.

בעצם רגע. עוד לפני הטעימות.

טבעוני בהגדרה הוא חשדניסט ולפעמים בהגזמה. “אחי, אתה בטוח שאין ביצים בקולה?”. או נניח “נשמה תעשי מצווה ותבדקי שלא הקפיצו לי על הפלאנצ’ה של הבשרים את הסלט של החסה” ועוד היד נטויה וטוב שכך.
אבל פייר אומר שבשרונה, המודעות לצרכי הטבעוני נמצאת ככ בפוקוס שזה אשכרה מרגש, וכמעט שאין שום מסעדה במתחם שלא מכינה מנות מכובדות וראויות לקהל המבקרים הטבעוני וזה ראוי לחיקוי ולתודה גדולה מהלב.

בהזדמנות הזאת מבקש להזכיר, שהשבוע בימי חמישי ושישי 17-18 במאי, יתקיים יריד טבעוני מהמם, זו הפעם השלישית ברציפות, עם 70 מציגים שונים מעולם הטבעונות והבריאות וכולם כולם מוזמנים לבקר.

IMG_7568

אז מה אכלנו שם ועל שום מה הנהי?

ובכן, התחלנו בלודנס אקספרס ודגמנו טורטיות ממולאות בשווארמת סייטן ובנקניקיות חלבון אפונה, ודגמנו קציצות עדשים ומתבלים ומיני כופתאות של מק אנד צ’יז מגבינת סויה

IMG_7569

ושתינו אייס קפה חצי קפוא ומרענן כמעט גרניטה,

IMG_7571

אחכ עברנו לפאב האירי מולי בלומ’ז ולגמנו בירת גינס כהה מלאה בטעם ואכלנו המבורגר עדשים נפלא וסלט ירקות עשיר שלווה במטבל טופו קארי מסקרן. הבחור החמוד שאירח אותנו לא ויתר לנו בשום אופן על שוט וויסקי שישטוף יעני את הוושט לקראת הבאות, ואכן הוא שטף.

IMG_7575

משם כבר התחלנו לדדות (כן זה ביטוי) לכיוון הביגה שפתחו לנו שולחן כאילו חוגגים בת מצווש, הלו קצת רחמים. החברים שם הוציאו לנו פלטה עם מטבלים וסלט טופו ענק, וסלט בלתי נשכח של סלק ותפוחים ואגוזים שכל מי שטעם ממנו הרגיש בשומת כאילו אוכל שדה פרחים רעננים ואחכ חביתת חומוס ושייק מגזר וסלק ועוד קצת קציצות עדשים ופיצה נחמדה עם גבינצ סויה שעשתה את העבודה ונמתחה יפה בכל ביס, ואם זה לא מספיק אז לקינוח הוציאו איזה בומב שוקולד מטורף לגמרי. אמרתי לכם שרחמים לא היו שם עלינו או לא אמרתי?!

IMG_7586

בדרך לגלידרה של אניטה שאלתי אם יש למישהו דפיברילטור כי חשתי שהקיבה מעט לוחצת על הריאות וחשתי חובה נעימה להיערך לבאות. מסתבר שזה לא עזר ומתתי פעמיים רק מלהסתכל על הגלידות שהם הוציאו לנו. מה אני אגיד חלאס אין לי מילים. זה היה ככ יפה וצבעוני ויש להם אולי שלושים טעמים טבעוניים וכל אחד, למרבה הצער יש לומר, יותר טעים מקודמו.

IMG_7587

לסיום, מה שנקרא בואו נתעלל בהם עוד קצת, הגענו בזחילה לוויסקי בר מוזיאון.

ואיך שאנחנו נכנסים שמה, כמו בחזון העצמות היבשות של הנביא (בומבה) יחזקאל, כולנו חזרנו מטאמורפוזית ממצב צבירה של גופות לקבוצת זומבים עם עיניים דלוקות שעוברת בקבוק בקבוק, אגב יש להם מעל 1002 סוגי וויסקי במקום, ושותה בעיניים שוט ועוד שוט סינגל מאלטים ובלנדדים כאילו אין מחר, ואם זה לא מספיק, אז קיבלנו מופע וירטואוזי מאחת השפיות במקום שהכינה קינוח ענק שהתפרש על שולחן שלם וכלל אולי עשרה סוגי קינוחים טבעוניים מקסימים וטעימים שבא לבכות.

IMG_7592

באמת שלא יכולנו לבקש יותר. ולא יכולנו יותר. זה היה מושלם ומלא סבל גם יחד. מי תכנן לנו קיבה ככ קטנה גדדדמת, ואם זה לא סבל, אז מהו סבל?! אבל לא נורא, מחר יש לנו יום חדש.

ואל תשכחו, בימים חמישי ושישי 17-18 במאי, יריד טבעוני צבעוני ושגעוני!

ניפגש שם :) ותבואו רעבים

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2463 0
פוטטו פילו רולאפס טבעוני http://saloona.co.il/realfood/?p=2453 http://saloona.co.il/realfood/?p=2453#comments Tue, 26 Sep 2017 14:49:02 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2453  בעיקרון אני מעדיף בישול איטי על פני בישול מהיר. לא יודע להסביר,  מן שריטה מולדת כזאת.

אוהב לראות את הסירים רוחשים בבעבוע איטי, מתייחס לזמן הבישול כזמן איכות אינטימי ביני לביני ולא באמת חשוב עד כמה זה נשמע, אפילו לי, מעט מוזר.

אבל לעתים, בצוק העתים, הזמן הופך למצרך יקר ולא זמין, ואין ברירה זולת חיפוש קיצורי דרך אבל שלא תבינו אותי לא נכון, אני יש לי תנאים לקיצורי דרך, ואני קשוח וקפדן גם אם נראה מעט רכרוכי עם לב שעשוי ברובו שמן קוקוס.

האמת, בינינו, פעם הייתה לי סו שפית בבית. לשם הנוחות נקרא לה רעייתי שתיבדל.
מה להגיד לכן, היא הייתה קולפת, גוזזת חותכת מרתיחה אוספת מנקה מטטאה או איך שאומרים, וכוליי ואז הוד רוממותי ירום הודי היה מגיע כמו שייח’ שמנמן שמרוצה מעצמו, וככה זורה בין אצבעותיו המנוקנקות מעט מהתבלין הזה ומעט מהתבלין ההוא לקול תרועות ההמון ובמחיאות כפיים סוערות.

מיותר לציין שאת כל אהבת הקהל היה מקבל השף, שזה אני, ואילו הסו שפית הייתה חסה בצילו, בפן הגסטרונומי אני מתכוון.

ואז התעוררתי מהחלום.

בדיוק עליי חשבו בשטראוס שיצאו עם מגוון מעניין של מוצרים מבושלים ומוכנים, אשכרה כאילו הכנתי אותם בבית, ולמעשה מקצרים מהותית את זמן הכנת התבשיל.

100

כדי ללמוד מקרוב על המוצרים החדשים ומגוון השימושים שניתן לעשות איתם השתתפתי בסדנת בישול עם הילית סביר המקסימה והכישרונית, שהעבירה בחן רב ובטוב טעם שאין שני לו הדגמות ובישולים טעימים וקלים שאפשר להכין במינימום זמן ובמקסימום טעם.

101

והנה מה שאני הכנתי:

פוטטו פילו רולאפס טבעוני

מצרכים:

חבילת עלי פילו
מיני תפוחי אדמה קלופים מבושלים מסדרת סו שף “טעם הטבע”
חצי חבילת טחון מהצומח
2 בצלים קצוצים
4 שיני שום קצוצות
צרור פטרוזיליה קצוץ
תבלינים: מלח פלפל כמון חוואייג’ כורכום
מעט שמן זית
סילאן

הוראות הכנה:

מטגן בצל ושום
מוסיף חצי חבילה טחון מן הצומח
מוסיף את התבלינים
מלח פלפל כמון כורכום חוואייג
מטגן כמה דקות
מוסיף חבילה של תפוחי אדמה מבושלים
מוסיף פטרוזיליה קצוצה

מועך ומבשל חמש דקות ביחד
עד שמסמיך

מוריד מהאש שיצטנן

ממלא את הפילו ומגלגל

מצפה עם שמן זית מעורבב סילאן
אופה חצי שעה בערך
ב 180 מעלות
עד שזהוב עמוק

102

103

ואפשר גם עם שומשום.

בתאבון

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2453 0
קציצות צלויות של ברוקולי מש http://saloona.co.il/realfood/?p=2436 http://saloona.co.il/realfood/?p=2436#comments Tue, 05 Sep 2017 15:22:09 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2436 יש לי לבשר לכם בשורה שהיא כל כך נפלאה ועד כדי כך מהפכנית, שיש לי תחושה שחייכם ואף תפיסת עולמכם יקבלו מן זעזוע חיובי וסחרחורת מענגת שיעיפו אתכם אולי הכי גבוה שעפתם אי פעם, האם אתם מוכנים לזה?

פאוזה

כשאני כותב פוסט הכי קשה לי עם הפתיח, פייר אומר לכם.
גוף הפוסט בד”כ זורם לי יפה, אפילו עם הסיומת אני מתמודד היטב. רק הפתיח תקוע לי כמו קוץ.
אז חשבתי ככה לתת פתיח מהאגדות, לפזר קצת אבקת קסמים של פרומואים וככה לגרום לשיות תועות ותמימות להגיע לעיקר.

סוף פאוזה

אז ככה – פעם, לפני שנים, כשעוד אכלתי דברים שיש להם אמא, הייתי שואל עצמי, ׳עֹפר נסיך בן נסיך, נניח היית קציצה, איזו קציצה היית?׳ ותמיד אבל תמיד הייתי נתקע בתוואי הצר הזה שבין קציצות עוף לקציצות בקר, שהשם יסלח לי, ברוטב אדום ואו ברוטב צהוב, וצר היה עולמי אז כמותניה של מדינת ישראל, ועצב חד-גוני קיומי היה כאילו קונה לו שביתה בלבי, ואולי נסחפתי מעט.

ופתאום בום! אור חזק של עב“מים!

1

קלטו את היופי, ובכוונה ואני כותב את זה לאט: קציצות אפשר להכין מ א י נ ס ו ף צירופים שונים ומשונים של קטניות וירקות ודגנים שונים, ואם הייתם יודעים כמה בא לי לכתוב את זה שוב הייתם משתגעים מזה. הבנתם? פתאום נפתח הסכר ושיטפון של אופציות רגש עליי.
אין כבר תכנונים מראש, אין מותניים צרים. מחליפים דיסק בראש. העצבות הקולינרית מפנה את מקומה לששון קציצתי רבגוני ואינסופי, בבחינת אמרי לי מה יש לך במזווה ואומר לך איזה קציצה יפה את הולכת להיות.

והיום בפינתנו, קציצות מוגזמות טעם שעשויות משעועית מש, ברוקולי, בצל מטוגן ובורגול.

קציצות צלויות של ברוקולי-מש

מרכיבים:

שתי כוסות שעועית מש
מגש פרחי ברוקולי טרי
3/4 כוס בורגול דק
2 בצלים
2 שיני שום
מעט שמן זית לטיגון ושימון הפלאנצ’ה האהובה שלנו
פלפל ירוק חריף
חצי אצבע מגורדת ג’ינגר
לימון שלם – גרידת קליפתו + מיץ יפה שלו
מלח, פלפל, כמון, כורכום

2

הכנות מקדימות בכל זאת:

שעועית מש –  ללא בישול. להשרות לילה ולמחרת לשים במסננת מכוסה במגבת (=הנבטה)
ברוקולי טרי – ללא בישול. לערות מים רותחים על הפרחים למשך רבע שעה ולסנן
בורגול דק – לערות מים רותחים למשך רבע שעה, לסנן ולפורר עם מזלג
בצל+ שום – לקצוץ דק ולטגן במעט שמן זית עד הזהבה

הוראות הכנה:

במעבד מזון חזק נכניס את השעועית המונבטת, את הברוקולי, את הבורגול (בערך כוס), את הבצל והשום המטוגנים, הפלפל החריף, את הג’ינג’ר וקליפת הלימון.

3

ניתן כמה פולסים דנורים כאלה יפים וחזקים, נעצור ונערבב עם כף, ועוד כמה פולסים.

נעביר לקערה ונוסיף את התבלינים ואת מיץ הלימון. נטעם ונשפר טעמים.

נלוש בידיים חשופות יפה יפה ונודה להשם הטוב על החלבון הרב שיש בשעועית המש ועל הגלוטן של הבורגול שמייתרים לנו את הצורך בביצים, שגורם לקציצות שלנו להידבק יפה ולא להתפרק חלילה.

4

נקוץ ביד חזקה קציצות פחוסות ירקרקות, נשמן את הפלאנצ’ה ונלהיט אותה.
אגב לפלאנצ’ה החשמלית גם צד נוסף לגריל פסים, כך שאם תרצו לתת פסי חריכה סופר סקסיים לקציצות שלנו הרשות נתונה בידכם, ועוד מילה טובה עליה – קלטו כמה הרווח הוא כפול – מצד אחד אנחנו לא מטגנים ועל כן חוסכים קלוריות מיותרות, ומצד שני לא מסתפקים באפייה בתנור ומייבשים את הקציצות, אלא צולים אותן בזרזיף דקיק של שמן זית וככה גם שומרים על בריאות וגם על עסיסיות מהממת פייר. המשטח הנונסטיקי של הפלאנצ’ה מאפשר לנו להפוך בקלי קלילות את הקציצות לצלייה גם בצידן השני בלי שהן נדבקות ומתפרקות. כמה שמחה יכולה להיות בקציצה אחת יא אללה. ואם כבר המכשיר חם, ניתן רגע שטיפה למשטח שמתפרק ומתנקה בקלי קלות אפילו בלי לשפשף, ונזרוק גם כמה פלפלים ושאר ירקות תאווה לחך שיהיה עם מה לפנק ליד הקציצות.


6 57

תראו את הדוגמניות ותיהנו. בתיאבון לכולנו והתעלפות נעימה.

מצורף גם קישור לסרטון קצרצר לקראת ההכנה

https://youtu.be/IPJjM7Oc3jU

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2436 0
בורקס אנקונדה טבעוני http://saloona.co.il/realfood/?p=2429 http://saloona.co.il/realfood/?p=2429#comments Mon, 21 Aug 2017 07:08:46 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2429 לא יודע מה אתכן, אבל הפוביה שלי קשורה לחתולים גדולים עם ניבים אורך שמונה סנטים וצפונה, קרי אריות טיגריסים נמרים פנתרים וכל מה שאפשר לדמיין שהוא לועס אותי רחמנא ליצלן. ובכל זאת, איכשהו השתרבבה לפוביה היפה הזאת גם איזו רתיעה לא בלתי מובנת מנחשים בדגש על אנקונדה.

וכל זה למה אני מעייף פה עם נשיונל גיאוגרפיק וויילד – כי הבורקס היפות האלה שבזה הרגע עיניכן היפות שוזפות הלוך ושוב, יותר מהזכירו לי איזה אנקונדה נאה ושמנמן שכיכב אצלי בסיוטים כל הזמן שנטע שתחיה טיילה באפריקה, ולך תשלוט עכשיו בפחדים שלך נענדינו. וגם מתנינים אגב קצת. קיצר לא חשוב, העיקר אני בשלבי התרגעות מאוד מתקדמים וברוך השם הכדורים גם מאוד עוזרים.

קיצר אמרה לי הילדה אבא נסיך שלי אולי תפנק ילדה שלך, שזו אני, באיזה בורקס ממולא עם גברים טובים? ישר תיקנתי אותה עם דברים טובים בדל״ת יעני. ישר ענתה אבל זה מה שאמרתי. ישר נרגעתי. זה כנראה הכדורים של ההתרגעות אמרתי לה, והתביישתי בלב כי מה פתאום בורקס ממולא בגברים טובים אין דבר כזה טמבלול. קיצר, ובצד, היא המשיכה, גם פנק עם רוטב מטריות. טוב פה כבר שתקתי שלא תחשוב שאבא שלה חלילה שיכור

neta2

בורקס ממולא ביופי
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

חבילה שזה קילו בצק עלים
חבילה טחון מהצומח
2 בצלים גדולים
3 שיני שום
צרור פטרוזיליה
תבלינים: מלח פלפל כמון חוואייג כורכומין
כוס מים
כוס פירורי לחם

לציפוי
מעט סילאן שמן זית
לפיזור
שומשום ואו גרעינים וכדו

מפשיר לילה במקרר את הבצ״ע

קוצץ הבצל והשום
מטגן עד הזהבה עדינה
מוסיף הטחון
מפורר ומטגן
מוסיף התבלינים
מוסיף המים
מבשל אולי עשרים דקות

טועם
שם מזרן בסמוך אליי
מתעלף בחן
מתעורר
מוסיף הפירורי
מוסיף הפטרוז

מניח בצד מחכה שיתקרר קמעה

התקרר קמעה
פורס לאורך את הבצק
אבל קודם מקמח מעט המשטח
לשני מלבנים מאורכים
מרדד מעט שלא יהיו עבים פיכ

לוקח חצי מהמלית
מניח באמצע לאורך מלבן הבצק
מצרף הקצוות וצובטן זה בזה
מוודא שאין חורים
מגלגל מעט את הגליל שנוצר
מניח על תבנית עם נייר אפייה משומנז
כנל לרצועת הבצק השנייה

מכניס למקפיא לעשר עשרים רגע

מחמם תנור לטורבו 200 מעלות בצל זיוס

מוציא מהמקפיא
מלטף עם מברשת בנוזל הציפוי
מפזר גרעינים

מכניס לתנור לסביבות 40 דקות פלוס מינוס
עד שמשחים כמו לביאה בסהרה שלא שמה קרמשיזוף

רוטב מטריות
❤️❤️❤️❤️❤️
חבילה כפולה של פטרת השמפיניול טריות
בצל גדול
3 שיני שום
כף או שתיים אבקת מרק פטריות/בצל/אחר
כף קמח
פלפל שחור
מלח בזהירות אחרי שתטעמו
כוס וחצי מים

מטגן הבצל והשום
מוסיף הפטרת
מטגן ככה אולי עשר דקות בלי פוביה
מוסיף אבקה מרק
מוסיף קמח
מערבב ממשיך טיגון עוד קצת
מוסיף פלפל

מוסיף המים
מביא לרתיחה
נוריד לאש קטנה
מערבב עד הסמכה
לוקח כמה דקות סבלנות

בתמונה שתי שועלות סוואנה גונבות קצה של בורקס לא בלי שטבלו אותו בסיר עם רוטב מטריות בפוקס הצלחתי לתעד את זה נראה לי נשיונל גיאורפיק וויילד הולכים לשלם לי על זה מלא זלוטי מה שאומרים מילא בחור נאה עם פוביות אבל לפחות שיהיה עשיר
לילה טוב כל טוב

neta1

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2429 0
קציצות שמש טבעוניות http://saloona.co.il/realfood/?p=2412 http://saloona.co.il/realfood/?p=2412#comments Wed, 14 Jun 2017 11:49:35 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2412 יום נעים לכן מה נשמע, ובכן מועקת הטבעוני הטבעית שטבועה בתוכי נחלשה מעט ברגע שנגסתי בקציצות השמש שתיכף נפרט כיצד הוכנו.
הנקודה היפה פה היא שהאפשרויות להכין קציצה טבעונית היא כה אינסופית ורב מודולרית שיש כאלה שרק מהמחשבה יצטמרר עורם חידודין ובאמת שמחה חדשה תגאה בקרבם, כי כל מי שנגע באינסוף חש התעלות וזה ברור, אבל לומר את האמת לא באנו הנה לנאום פילוזופיה קיומית, אדרבה, באנו להכין קציצות ארציות במו ידינו היפות ממש ללוש ולטגן ולאפות ולקצוץ ועוד מיני פעולות ארציות אבל הטעם הו הטעם הוא לגמרי שמיימי.

IMG_6716

קציצות שמש כתמתמות

שתי כוסות עדשים כתומות מושרות
בטטה קוביות
גזר עיגולים
בצל
3 שיני שום
חצי צרור כוסברה
חצי חבילה טופו
חצי כוס עד כוס מים
שתי כוסות שיבולת שועלות
כוס קמח
שקיק אבקת אפייה
מלח פלפל כמון כורכום
שמנז לטיגון

הוראות הכנה:
נשים העדשים הבטטה הגזר הבצל השום הטופו הכוסברה במעבד מזון

IMG_6704

נקצוץ בכמה פולסים דנורים יפים עד דק

IMG_6705

נוסיף שיבולת שועלות קמח אבקת אפייה מלח ותבלינים ונלוש יפה יפה
חלק נטגן

IMG_6708

חלק נכין על תבנית משומנת ונכניס לאפייה של 20 דקות ב 180 מעלות מצב טורבו, היפוך, ועוד עשר דקות

IMG_6707

תראו איזה יפות המטוגנות

IMG_6711

וכמה חינניות הן האפויות

IMG_6713

 

וככה נראית ההכנה בלייב:

[There is a video that cannot be displayed in this feed. Visit the blog entry to see the video.]

וככה נראה שלב הביצוע ושיהיה בהצלחה לכולנו:

[There is a video that cannot be displayed in this feed. Visit the blog entry to see the video.]

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2412 0
פטפוטי פתיתים http://saloona.co.il/realfood/?p=2400 http://saloona.co.il/realfood/?p=2400#comments Thu, 18 May 2017 09:25:00 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2400 יש שעה ביום שהיא לא יום אבל עוד לא לילה, בה הרעב יוצא לו לסיור מהמוח להציק לבטן כאילו בדווקאות. קיצ אמרתי לשמגג הזה לא משחק איתך יעני התעלמתי אבל הוא לא פראייר התחיל ככה בקטנה ללחוש לי באוזן יו איך בא לי פתיתים יו איך בא לי פתיתים . טוב חלאס! צעקתי לו בחזרה, מה אתה חושב שלי לא בא?! וככה בצעקות אחד על השני אל תשאלו, קוצ אמרתי לו סתום תפה ואני בא לקראתך עם פתיתים מלאים ושופך על הפרצוף המכוער שלך ירקות שאני מחליט איזה להקפיץ. מה עונה לי החצוף..? רק אני מחליט עליי.. יואו יואו באותו הרגע כמו ששמש עכשיו בחוץ אני פתחתי עליו וואחד פתיחה שאשכרה לא ידע מאיפה זה בא לו פה לשם נראה לי נעבור למתכון כי קלטתי כמה מכן עם האצבע המורה על החוגה של הפסיכיאטור האיזורי להמליץ שיוציא עליי מכתב אז חבל ככה דווקא באתי לקראתכן באיזה אופן.

18527710_1538136612915195_8503249891280115923_n

סלט פתיתים מלאים עם ירקות יפים בצל גדול גזוז מטגן עם מעט שמן עד השחמה מוסיף קצת שום קצוץ מוסיף שקית פתיתים מלאים מוסיף 3 כוסות מים רתוח לא צריך תבלינים תיכף תבינו יפות שלי בלי לחץ.

18447302_1538136626248527_7491280695981778094_n

במקביל שם מחבת עם קצת שמן זורה פנימה גמבה קוביות פרחי כרובית בייבי בום אפונה סנפרוסט איזה חופן הגון כל ירק אחר שבא לכם טוב בעין שלאק סויה שליק צ׳ילי מתוק כורכום ליופי חוואייג לאקזוטיקה תימנית נגיעה מלח נגיעה פלפל שחרחור קפצ קפצ קפצ מקפיץ שהכל ככה מתעטף בשיזוף נותן חצי כוס מים אש גבוהה.18486052_1538136616248528_7295684660751370224_n

בינתיים הפתיתים סיימו בישול שש דקות משאיר מכסה סגור נותן לירקות להתבשל ככה איזה עשרים עשרים וחמש רגע נוגס בודק הכל נגיס אל דנטה יעני לא סמרטוטי ולא סלעי הבנתן אותי נראה לי מעביר לקערה מערבב זה בזה בעדינות כל הטעם בא מהסויה, צ’ילי וקצת תבלינים בפיזור הדעת מפנק עם פטרוזיליה זבייבי ומעל בוטנה ארצישראלית זה כחול לבן וזה שלנו בטח ייבוא טורקי אגב לא קריטי למתכון איזה יופי הא????!!! נשיקות ביי נשתמע.

רגע רגע, יש גם סרטון, שתראו את כל היופי הזה בעיניים. וגם את התבשיל

[There is a video that cannot be displayed in this feed. Visit the blog entry to see the video.]

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2400 0
קציצות סלרי ועדשים מעורבבים http://saloona.co.il/realfood/?p=2391 http://saloona.co.il/realfood/?p=2391#comments Mon, 15 May 2017 06:08:11 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2391

ובכן כמעט חצי התקף לב זה לפתוח המקרר אחרי חופשה ולראות חצי חבילה טופו מנויילנת יעני בליילון נצמד ולהקריב את החוטם בזהירות הנדרשת ולהמתין לחיישני המוח שיחזירו לך תשובה מהאף אם טוב מותך מחייך או שמא נעשה לך נס גלוי. קיצ נס גלוי.
מרוב שמחה ועילצון החליטותי להכין קצת קציצות מה שנקרא. ובכן נותן עוד מבט למקרר רואה רק סלרי ואולי קצת פטרוז וכוסבר אבל אני לא פראייר אני ולא מאבד עשתונות מה עשיתי ישר קראתי לרעייה בדמע הצילו הצילו  אמרה תגיד לי נסיך מה נסגר איתך נסיך?! ואני איך שכפלה את הנסיך יעני פעמיים עצרתי אותה אמרתי עדשים וסלרי זהו החלטתי, ואל תנסי אפילו לשנות לי את ההחלטה. ישר קלטתי שאני מדברר את עצמי לעצמי יען כי מזמן השתקעה שוב בספר באנגלית שלה ששוקל ביום טוב אולי שבעה שמונה קילו. קיצ עברנו למתכון אחרת היא מסיימת את הג׳יין אייר שלה פעמיים ואנחנו כולנו עוד עמוק  פה בלירלורים חבל ככה שנים אני מרמז לכן בעדינות להיות ענייניות ונעבור במעבר חד למתכון

IMG_5542

קציצות סלרי טופו ועדשים מעורבבים

חצי כוס עדשים ירוקים חצי כוס עדשים כתומים  – משרה העדשים כמה שעות

חצי חבילה טופו עם ריח טוב
כוס דחוסה של עלי וענפי סלרי
בצל
שיני שום
חצי צרור פטרוז
חצי צרור כוסבר
טיפי מים
שם במעבד מזון גוזז אותם גזוז ומעביר לקערה

מוסיף לקערה:
שלושת רבעי כוס קמח מלא
שקיק א אפייה
מעט מלח פלפל כמון כורכום
נותן לישה איכותית עם הלב בדגש עם הידיים מכניס למקרר לחצי שעה

IMG_5528

קץ כדורי קציצות פחוסות מלטף עם שמן של זית מניח בתבנית משומנזת מכניס לתנור לחום 180 למשך רבע שעה נותן היפוך נותן ליטוף שימנוז עוד רבע שעה

IMG_5543

פתאום קולט שנשארה קצת מסה אומר לעצמי למה שלא תטגן עונה באמת למה לא וכך עושה ואף שם אותן בכלי ירוק יפה מאיר עיניים פתאום קולט שהוא בלופ בדיבור גוף שלישי עצמוני ולא יכול להיחלץ

IMG_5532

אומר פייר לא נורא שאלו יהיו הצרות שלך נסיך אמן כן יהי רצון שבת שלום מלא נשיקות במצח וחיבוקים מועכי צלעות כל טוב נשתמע ביי

IMG_5544

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2391 0
בָּנַטַז’ טבעוני ממולא בהפתעות http://saloona.co.il/realfood/?p=2356 http://saloona.co.il/realfood/?p=2356#comments Sat, 01 Apr 2017 12:24:04 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2356 באמת לפעמים אני מתפלא על עצמי. איך בחור באמת מאיר פנים ואחראי כמוני מקבל על עצמו להפוך לטבעוני מבלי שלקח בחשבון שיש לו גם לעבור את פסח לא עלינו. ואכן פסח, מעבר לזה שהוא החג בו נגאלו אבותינו ונגעלו כלי מטבחינו, יכול להיות וואחד מכשול קולינרי לשומר מצוות ירא שמיים טבעוני לא בלתי נאה שגם מקפיד על גזרתו, כמוני. ובכל זאת, אין זמן מתאים יותר להודות לקב”ה ולהוריי שהביאוני עד הלום כי בואו נודה שיכולתי נניח להיוולד אשכנזי ואז בוהובו וואעלייה גם לא קטניות אז בואו נירגע וברשותכם נודה על מה שיש וניגש למלאכה, תודה. במסגרת פרויקט משותף ויפה שיזמה אפרת המלכה גת מסלונה, חברתי לאירית דיגמי בלוגרית אף היא. בשיחת ההיכרות שבצענו קלטתי את האנרגיות הבלתי נגמרות שיש לאירית ופייר מודה שאמרתי יאוואלי איך צב איטי עצלן ועייף כמוני יכוונן עצמו לטיל האנרגיה הבליסטי העונה לשם אירית? ובאמת לא תתפלאו שהיא תקתקה את הפוסט כולל תמונות ובישולים ועניינים הרבה לפני שהוד רוממותי קלף את התפוח אדמה הראשון שלי. קיצר סיכמנו בראשי פרקים שאני זורם עם בנטז’ טבעוני והיא מארגנת לו סביבה תומכת בצורה של אורז ירוק ומיני הפתעות שביחד ירכיבו מנה ראשונה מנצחת לליל הסדר. הצלחנו? אתם תגידו. מה שבטוח שאם חשקה נפשכם במשב רוח רענן של אנרגיה טובה כנסו לבלוג של אירית ותתחילו לעקוב אחריה. מנות ראשונות זו באמת מהקשות שבמכות מצרים. כי מילא מנה עיקרית או קינוח הן מנות שלרוב הן יותר מוגדרות וממוסגרות, אבל מנה ראשונה זו מנה חמקמקה ומתחכמת אתה אף פעם לא יודע אם המנה שהכנת פשוטה מידי ובעצם מתאימה למשפחת סלטי הפתיחה ויצאת פארש, או שחלילה הגזמת בואכה נסחפת והגשת בעצם מנה עיקרית במסווה של מנה ראשונה, קיצר ירדתם לסוף דעתי. הפתרון: בנטז’. את חלקם אנחנו נטגן ואת חלקם נאפה בתנור. פייר אומר לכם מסתכל על היופי הזה וממלמל לעצמי מה רבו מעשיך ה’. תראו איזה פתרון מושלם ויפה. המנה הראשונה הכי קלאסית במגבלות הקיימות.  וברשותכם נעבור למתכון: IMG_3899 מצרכים: (כ- 10 קציצות) לפירה: 4-5 תפו”א בינוניים מבושלים מסוננים ומעוכים מעט שמן זית רבע כוס קמח מצה כפית חרדל מעט מלח וכורכום למילוי: בצל קטן קצוץ 5-6 פטריות שמפיניון קצוצות 2 שיני שום קצוצות חופן ערמונים (בוואקום) קצוצים חצי חופן אגוזי מלך קצוצים רבע חופן חמוציות זר כוסברה קצוץ חצי כוס עדשים שחורות מבושלות עד ריכוך ומסוננות (חצי שעה בישול) חצי כוס קמח מצה ועוד קצת לציפוי מעט שמן זית לטיגון מלח כמון חוואייג פלפל שחור, נגיעה של סוכר חום הכנה: במחבת רחבה ניתן מעט שמן זית ונטגן יפה יפה עד השזפה את הבצל הפטריות והשום IMG_3868 נוסיף את האגוזים והערמונים ואת החמוציות IMG_3871 בינתיים נקצוץ את הכוסברה IMG_3876 נעביר את תכולת המחבת לקערה נאה ונוסיף את הכוסברה שקצצנו IMG_3879 ועכשיו את העדשים, נטעם ונתקן תיבול ונמתין שהמילוי יתקרר מעט IMG_3881 במקביל נכין את הפירה ונמתין שיתקרר אף הוא IMG_3883 בידיים רטובות נצבוט חתיכת פירה ונשטח אותה על כף היד וניתן במרכזה מעט מהמילוי IMG_3888 נסגור את הבנטז’ ונהדק יפה יפה IMG_3890 ניתן לו גילגול בצלחת עם קמח מצה, נניח בתבנית ונתעלם מהקציצה עם הלוגו של פלייבוי שמושכת תשומת לב מיותרת IMG_3895 חלק מהקציצות נטגן עד הזהבה עמוקה ויפה IMG_3898 ואת החלק שנרצה לאפות נרסס במעט ספריי שמן IMG_3896 ונאפה אותן כ 40 דקות עד השחמה קלה IMG_3908 ניתן ביס כי באמת אין ברירה ומישהו צריך לקחת את זה על עצמו IMG_3906 ואם מתחשק לכם לדעת איזו תוספת מהממת הולכת טוב עם המנה הזאת תקליקו כאן לפוסט של אירית המקסימה ותראו איזה שילוב של צבעים וטעמים נפלאים תוכלו להפתיע את האורחים שלכם בליל הסדר. בתיאבון : )

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2356 0
השאוורמקס הטבעונית http://saloona.co.il/realfood/?p=2349 http://saloona.co.il/realfood/?p=2349#comments Sun, 26 Mar 2017 10:04:05 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2349 הסצינה הטבעונית שאני גאה להימנות עליה, מתחבטת האם או כמה מוסרי זה להיכנס ולאכול תבשיל טבעוני במסעדה שאינה כזאת. המצדדים טוענים שאדרבה, מדובר הרי בשוק של היצע וביקוש אז הבה נגדיל את הביקוש לתבשיל הטבעוני וממילא יקטן הביקוש לתבשילים שאינם, המתנגדים, לעומתם, גורסים שגם מהבחינה הפרקטית עלולות לקרות טעויות ואתה עלול למצוא עצמך צורך מזון מן החי ובוודאי מהבחינה המוסרית אינם מוכנים לתת יד למקום שגורם עוול כזה גדול לבעלי החיים גם אם יש לו מנות טבעוניות. קטונתי מלהכריע ולדעתי גם לא קיבלתי מנדט לכך, ובכל זאת, נטייתי הטבעית היא כן להיכנס למקומות “מעורבים” כאלה אבל לנקוט בצעדי זהירות נדרשים כדי לא להתבאס, ועל הדרך, במידה והתבשיל אכן טעים וראוי, לעודד את בעלי המקום להגדיל את נפח ההיצע הטבעוני שלו ולתת לזה פרסום ראוי. IMG_3577

כשנכנסתי לסניף האבן גבירולי של שאוורמקס, אני מודה, הרגשתי רע. (לטובת הגילוי הנאות אומר שהוזמנתי ע”י אנשי שאוורמקס לדגום את התבשיל החדש והטבעוני שלהם) שני שיפודי ענק מסתובבים להם כאילו זה נורמלי והגיוני (ולא, זה לא!) כשכל שיפוד נעוץ בחלקו האחד במתקן החשמלי המסתובב ובחלקו השני כאילו נעוץ לי בלב. (במאמר מוסגר אני מבקש להסביר שהחל מהרגע ש”עולה מסך ההחשכה” במוח, כבר בלתי אפשרי לנתק את תמונת הסטייק/השניצל/השאוורמה שעל הצלחת, מבעל החיים שהוא היה קודם ואת כל האכזריות של התהליך) אנשי המקום שחשו במצוקתי נגשו לסייע לי כשהבינו שבאתי לטעום את השאוורמה הטבעונית החדשה שלהם. אחד מהם אף הביע הזדהות וצער ונתן לי להאמין שעוד יש תקווה. אולי. לטובת הגילוי הנאו ולדבר עצמו – השאוורמקס הטבעונית עשוייה מנתחי סייטן ובצל מקורמל ומתקתק ועם שלל תבלינים מחזקי טעם. הסייטן כידוע עשוי מקמח מים ותבלינים ובעצם בצק שהוצא ממנו כל העמילן שבו והא צמא לקבלת טעמים וחבריי הטבעונים יודעים להכין ממנו מנות מהממות וטעימות. גם פה, החברים בשאוורמקס לא נפלו בפח ולא הגזימו עם התבלינים. גם המרקם היה מצוין ולא נפל ברמתו.

shw2 גם הכמות הייתה נכבדת למדי, הבחור שם העמיס בלי חשבון והוסיף גם סלט עדשים מרענן ואורז לבן. לסיכום, השרוואמקס הטבעונית טעימה וטובה ובהחלט נותנת פייט ראוי. כשאתם עוברים שם באבן גבירול ומקרקרת לכם הבטן כנסו שמה ובקשו את המנה הטבעונית, נסו ולא תתאכזבו. בתיאבון:)

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2349 0
ביקור ב”אֶקוֹ-בַּר” פלורנטין http://saloona.co.il/realfood/?p=2338 http://saloona.co.il/realfood/?p=2338#comments Mon, 13 Feb 2017 13:20:50 +0000 http://saloona.co.il/realfood/?p=2338 בין סמטאותיה הצרות של שכונת פלורנטין שוכנת לה מסעדה טבעונית פצפונת ומתוקה להפליא בשם “אקו בר”.
“אקו זה בשביל אקונומי? יעני זול?” שאלתי את איגור שמנצח על ההכנה וההגשה, “אקו בשביל אקולוגי. אין לנו תנורים ולא משתמשים בגז וכל הכלים החד פעמיים מתכלים”.

אז גם טבעוני וגם אקולוגי.

“ואיך המחירים?” שאלתי אותו, “צלם את השלט פה שתלוי על הקיר, מפה אף אחד לא יוצא רעב” ענה לי איגור. “אף אחד”.

יש איזו חמימות נעימה לשבת באקו בר בערב חורפי, מוסיקה שקטה מלטפת באוזן והאוכל נחמד וטעים ובעיקר טרי, סובב סביב מרקים וסלטים שנקצצים מירקות טריים, ודגנים וקטניות ורטבים משגעים שאיגור רוקח ממוחו הקודח,
וקציצות ירק שאיגור מכין בטוסטר פסים ושיקים מפירות טריים וקינוחים טבעוניים שאפשר להתעלף מהם, אבל מעל לכל זה יש את החיוך הרחב והשירות המעולה של איגור. פייר היה כיף.

פה אני לוגם מרק בורשט. אני די בטוח שאתם שומעים את הצליל

IMG_1973

למה הקיבה כל כך קטנה למה למה אלוהים למה

IMG_1953

קלטו את איגור מלפף פה לאפה עם קציצות וירקות

IMG_1954

עם נטע שיוצקת משמעות אחרת למונח לתת ביס

IMG_1966

והנה איגור עוצם עיניים ואנחנו וחלק מהמנות

IMG_1967

]]>
http://saloona.co.il/realfood/?feed=rss2&p=2338 0