הבלוג של raviv

raviv

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מיוני 2014

האובססיה שהתחילה אצלי בצפייה ב”אשה הטובה” ושאר סדרות המשפט, בהן מככבות נשים קשוחות ושבריריות כאחד, קיבלה השבוע חיזוק עם היצירה הישראלית “פמת”א”

26/12/2018

אולי זה הגיל, אולי זו אני ואולי הם חיים שגורמים לי להתמכר  בקלות לסדרות על נשים ששוברת מסגרות. אני מכורה לאליזבת’ -מזכירת המדינה, אני מעריצה של מרדית גריי מ”האנטומיה של גריי ואני מוצאת את עצמיי יותר ויותר מתחברת לסדרות על עולם המשפט. העולם הזה שמתואר בסדרות “האשה הטובה”, “הטובות לקרב” ו”חוקים משלה” (שאלוהים יעזור לאלו שתרגמו את השם מאנגלית), במשך שנים היה עלום ורחוק מעיסוקיי שנות אור. אבל עכשיו התחלתי להכיר אותו מזווית אישית, פשוט מרתק אותי.

בסוף השבוע, בזמן שכל הסדרות נמצאות בחופשת חג המולד, חיפשתי משהו מקומי ומצאתי את הסדרה הישראלית פמת”א (פרקליטות מחוז ת”א), אותה כתבו אסתי נמדר תמאם ונועה רוטמן, שמשודרת ב”כאן”, ערוץ תאגיד השידור. שלושה פרקים כבר הוקרנו ובהם סיפורה של עו”ד מרסל בן דוד (חן אמסלם) שמשרתת במשטרה ומגיעה להישג מרשים של מאסר ממושך של ראש ארגון פשע, שכמעט עולה לה בחייה.

פמת"א צילום מסך

פמת”א. סדרה ממכרת. צילום: מסך

ההצלחה של עו”ד בן דוד מביאה אותה להצטרף לפרקליטות המחוז בדיוק בזמן שמתחילה שם חקירה על תיק של הונאות משכנאות גדולה ומעילה בבנק סטייל פרשת אתי אלון. כאן מתחיל האקשן: עו”ד בן דוד מתנהגת מצד אחד כפי שמצופה על ידנו, פשוטי העם שתתנהג, ביושר (עד נאיביות) אומץ ותעוזה, ומצד שני כאילו צנחה מכוכב אחר למערכת המשפטית הישראלית שבשנים האחרונות הרוויחה ביושר את חוסר האמון של הציבור בעקבות כמה וכמה פרשיות שסוקרו בתקשורת בהן נחשפו קשרי הון, שלטון ומשפט שחוברים לשחיתות אחת גדולה ומסועבת.

נהניתי מאוד מהפרקים. בעוד שבסדרות האמריקאיות במהלך כל פרק מוצג מקרה מתחילתו ועד סיומו ותמיד תמיד נשלפים בקלילות הטיעונים המוחצים למקרה, הרי שבסדרה הזו, כמו בסדרות מקור ישראליות אחרות שעלו בשנים האחרונות, נפרשת עלילת הנושא על כל העונה. יש כאן מקרה אחד- המעילה בבנק וכל סיפורי המסגרת נקשרים לעלילה הזו. הפורמט הזה הוא הפוך לגמרי מהסדרות האמריקאיות, בהן העלילה המקשרת היא חייה הפרטים של הדמות הראשית.

פמת"א צילום מסך

משחק משובח. צילום: מסך

מה שעזר לי להמשיך בצפייה הוא הדמויות והלוקיישנים הכל- כך מוכרים לי כישראלית. הקאסט מרשים ויש שחקים כמו שלמה בר אבא בתפקיד השופט שדחף את העו”ד הצעירה לפרקליטות, שרה פון שוורצה בתפקיד של הבוסית הקשוחה שלא מתבלבלת לרגע כשהיא מטיחה בפני הפרקליטה החדשה שקיבלה אותה רק בגלל שהיא מצטלמת יפה לתקשורת ואושרי כהן שמגלם את עו”ד שכן יודע מה מצופה ממנו במערך השחיתות המסואב של קשרי ההון שלטון, יוצרים סוג של תחושה שאנחנו מכירים כל אחד ואחת מהם כשכן מהבניין או אחד מחברינו הקרובים.

פמת"א צילום מסך

הפורמט נכון ויש אורך נשימה. צילום: מסך

הערה אחת יש לי ליוצרי הסדרה והיא השם שלה. פמת”א, נו באמת? נכון ש”פרקליטות מחוז ת”א” זה ארוך אבל קצת יותר יצירתיות לא הייתה מזיקה כאן, סטייל “כבודו” “המנצח” ועוד. אז עד שאליזבת’ מקורד ומרדית גריי יחזרו מדושנות מחופשת הכריסמס שלהן, אני מצאתי לי את הגרסה המקומית שמתחברת לי מצוין עם כוס קפה וכירבולית על הספה, מה שאומר שאני כבר מחכה לראות מה יקרה בהמשך וקצת מבאס שאני צריכה לחכות ליום ראשון כדי לראות את הפרק הבא או לסופ”ש שאחריו כשהפרק יעלה ליוטיוב.

 

עוד מהבלוג של raviv

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...