הבלוג של raviv

raviv

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מיוני 2014

המשפחה האיטלקית שלי התחלה בסיפור אהבה בלתי אפשרי, המשיכה בדרמה סוחטת דמעות בימי השואה והיום היא קומדיה שמחה של ארוחות איטלקיות עם פסטה, יין והרבה רעש

29/12/2018

מוש

השיחה עם השחקנים סנדרה שדה ובנה מיכאל מושונוב, במסגרת סדרת מפגשי “משפחה אמיתית”, מבית יקבי טפרברג ואתר סלונה, עוררה אצלי זכרונות משפחתיים.

השנה היא 1924. נונה שלי, נערה בת 13 ממשפחת סרני הענייה ברומא, מחכה תחת אחד הגשרים של נהר הטיבר לאהובה, הלא הוא נונו שלי, בן למשפחת אסטרולוגו. האהבה שלהם דומה לאהבתם של רומיאו ויוליה, רק להיפך – היא באה ממשפחה ענייה והוא ממשפחה מבוססת, ושתי המשפחות לא ממש מתלהבות מהקשר.

אבל באהבה כידוע אין מעמדות, לפעמים צריך פשוט לקבוע עובדות. וכך נונה שלי מגלה כעבור כעשר שנים של קשר שהיא בהריון, וכשהדרמה פורצת בין שתי המשפחות היא זורקת את עצמה בייאוש למי הנהר, שידוע לכולם כגועשים, והיא לא למדה לשחות מעולם.

וכמו בסרטים ובאגדות, נונו שלי קופץ יחד עם גברים נוספים מיד בעקבותיה, ומצליח למשות אותה מהמים ושתי המשפחות מבינות שאין ברירה והקשר הזה ימומש. תוך פחות משש שנים נולדות לזוג 3 בנות ולמרות הקשיים נראה שהחיים מתחילים להיכנס למסלולם.

נונה שלי ושלושת הקטנטנות - ראשית 1941

נונה שלי ושלושת הקטנטנות – ראשית 1941

בשנת 1939 פורצת באירופה המלחמה. מוסוליני מנהיג איטליה כורת ברית עם היטלר וזכויותיהם של היהודים נשללות, היהודים אומנם אינם מגורשים אבל חייהם הופכים קשים. כשבעלות הברית פולשות לסיציליה, משתלטים הגרמנים בתגובה על מרכז איטליה ומתחילים לבזוז את רכושם של היהודים. השיא מגיע כאשר יהודי רומא נצטוו למסור תוך יומיים 50 ק”ג זהב לטובת המאמץ המלחמתי הגרמני, שאם לא כן 200 בני ערובה יוצאו להורג.

היהודים שילמו את הכופר, ולא מיהרו לנטוש את בתיהם אבל הגרמנים לא הסתפקו בזה והחלו להוציא עפ”י רשימות את היהודים מבתיהם ולשלוח אותם למחנות ריכוז והשמדה.

גם משפחתה של אמי הייתה ברשימה, אבל הרי אנחנו באמצע של סיפור עלילה עם סוף טוב וכך חבר נוצרי של המשפחה הזהיר את נונו שלי שהגרמנים בדרך, ממש ברחוב ליד. נונה ארזה את שלוש בנותיה הקטנות, והחבר הסיע אותן למנזר בטיבולי, בו הכיר היטב את הנזירות.

אמי בת החמש וחצי, ושתי אחיותיה בנות שבע וחצי ותשע, הושארו במנזר לטיפולן של הנזירות בעוד נונה שלי מתחבאת אצל משפחות נוצריות ונונו שלי חובר לפרטיזנים ביערות. יעברו עוד 7 שנים עד שהמשפחה תתאחד שוב בישראל, אליה תגענה הבנות עם עליית הנוער. ההורים יגיעו בנפרד, כל אחד באניית מעפילים אחרת.

עם האיחוד בארץ, הבנות מתבגרות וכל אחת מהן מוצאת בן זוג, וכמו בבדיחה גששית הבכורה נישאת לרומני, האמצעית נישאת לאיטלקי ואמי הצעירה נישאת לצבר ממוצא רוסי/פולני.

נונה, נונו שלושת הבנות, החתן האיטלקי, החתן הצבר -רוסי והחתן הרומני הוא הצלם..

נונה, נונו שלושת הבנות, החתן האיטלקי, החתן הצבר -רוסי והחתן הרומני הוא הצלם..

בארוחת הצהרים הראשונה של כולם ביחד נונה ונונו קמים השכם בבוקר להכין פסטה. כשמגיעים כולם בצהרים מבקשת האחות הבכורה להכין לבעלה רוטב של סוכר וקינמון, הבת האמצעית מבקשת להכין לבעלה רוטב של שמן זית, שום ופפרונציני חריף ואמי, הצעירה, מבקשת לערבב לאבי את הפסטה בסתם רסק עגבניות .

נונה שלי מנסה לרצות את כולם, ואילו נונו שלי מתיישב לשולחן בדממה, מסתכל על כולם, לוקח נשימה עמוקה, מרים את קולו ואומר “לא יקום ולא יהיה אצלי בשולחן! אצלנו כולם יאכלו עם רוטב העגבניות (ה- SOGGO) האיטלקי המקורי”.

נונה שלי מכניסה את כל הפסטה לסיר, מערבבת לתוכו את הרוטב האיטלקי, מפזרת למעלה המון פרמג’נו ולסבא שלי נותר רק למזוג יין לכוסות ולהתענג בנחת על מנת הפסטה שלו.

מאז כל ארוחה משפחתית אצלנו היא סוג של “קיבוץ גלויות” שמתכנס למאכלים האיטלקיים שתמיד מלווים בהרמת כוסית, קריצה וברכה מלווה בחיוך “בורא פרי הגפן” – סאלוט.

עוד מהבלוג של raviv

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

קדרת ירקות שורש גלילית

קצת גשם בחוץ ואני אורזת את עצמי ונוסעת לגליל. מתפנקת בצימר עם אח בוער, אוכלת במסעדה מקומית וחוזרת הביתה עם סיר חרס חדש ורעיון למתכון. כשבחוץ מתחיל לרדת גשם, אני אוהבת לארוז...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

כשפרויד פגש את מרקס וסוקרטס

מפגש דמיוני חוצה תקופות וזמנים מפגיש שלושה זוגות לארוחת ערב. בסיומה של הארוחה מוזגים יין ועולה השאלה לחיי מה שווה להרים כוסית,הגברים שנוכחים בארוחה מעלים הצעות ונותנים...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה