הבלוג של רוית מגדל

רוית מגדל

שמי רוית מגדל. יועצת לזוגיות, מומחית למערכות יחסים. מרצה לנשים אחרי לידה בנושא זוגיות, מנהלת קהילת זוגיות ויחסים באתר BeOK בת זוג ואמא. מאמינה שהבסיס לכל מערכת יחסים טובה הוא כבוד הדדי ותקשורת פתוחה. ניתן לקרוא עלי עוד או... +עוד

שמי רוית מגדל. יועצת לזוגיות, מומחית למערכות יחסים. מרצה לנשים אחרי לידה בנושא זוגיות, מנהלת קהילת זוגיות ויחסים באתר BeOK בת זוג ואמא. מאמינה שהבסיס לכל מערכת יחסים טובה הוא כבוד הדדי ותקשורת פתוחה. ניתן לקרוא עלי עוד או ליצור עמי קשר www.ravitmigdal.com או פשוט להתקשר - 0523-655341

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מאוקטובר 2011

כבוד הדדי הוא אחד הדברים החשובים ביותר במערכת יחסים. למה הוא נרמס, ואיך להחזיר אותו?

26/05/2012

כשאני מתארת את הגישה שלי לדברים החשובים ביותר במערכות יחסים אני תמיד אומרת כבוד הדדי. אבל מה זה אומר?

כולנו רוצים להרגיש שמעריכים אותנו ומכבדים אותנו בעיקר המשפחה הקרובה, קרי ילדינו, הורינו ובעיקר בן זוגנו.

אנחנו רוצים לשמוע שהוא חושב שאנחנו שווים, חכמים, טובים, יפים, ובעיקר מכובדים. שידבר אלינו בכבוד גם כשרבים, שידבר עלינו בכבוד עם אחרים. לא לזלזל, לא להשפיל ולא להטיח את חולשותינו בפנינו. זה הכי כואב.

גברים ידועים ברדיפתם אחר כבוד, פשוט כי הם אומרים זאת בקול רם. אך ברור כי גם נשים רוצות שיכבדו אותן. הבעיה היא שלנשים קשה לאמר זאת בקול רם. נשים רבות מצניעות את עצמן ואת השגיהן מתוך מחשבה כי אין הנחתום מעיד על עיסתו. ומצפות מבן זוגם שיעריך אותן ויראה את כל הדברים שאין הן אומרות בקול. לפעמים זה קורה ולפעמים לא. בכל מקרה מי שרוצה כבוד צריך לדרוש אותו.

טבע האדם הוא שכאשר נמצא לידך מישהו חלש אתה תדרוך עליו. זה קורה לא במודע ולא בכוונה אבל כך זה עובד. אם את מקטינה את עצמך ליד בן זוגך, לא מביעה את דעתך כי היא שונה ממה שהוא אומר ונכנעת לרצונו כי “אין לך כוח לריב” אל תתפלאי שהוא לא מכבד את דעתך ומרגיש השולט והקובע. את עשית זאת במו ידייך.

השבוע פגשתי מטופלת שנקרא לה רונית שאמרה כי בעלה רוצה לשנות אותה. הוא רוצה אישה אחרת לחלוטין ממה שהיא. וכך היה מההתחלה. היא רבה ונלחמת אבל בסוף נכנעת ומקבלת את הדין. הוא מההתחלה אמר לה – ככה אני רוצה, אם לא תהיי כזאת את לא תהיי פה. והיא מתוך רצון להישאר נכנעה.

אח”כ היא דיברה על כך שהוא לא מכבד אותה. איך יכבד? את נכנעת לרצונו גם כשזה לא מתאים לך. את חלשה מולו, ומנסה לרצות אותו גם כשברור לשניכם שאת לא מרוצה. את חלשה מולו ולכן הוא חזק מולך. כל חולשה כזאת שלך מחזקת אותו יותר על חשבונך. זהו לא כבוד הדדי. זה משחקי כוחות כשידו על העליונה. הזוגיות הופכת למשחק מלחמה כאשר כל צד מנסה לנצח מערכה אחר מערכה. כבוד הדדי לא יהיה פה. הוא לא מכבד אותך כי את נכנעת, ואת לא מכבדת אותו כי הוא דורך עלייך וכופה את דעתו מבלי לראות אותך או להתחשב בדעתך.

הם מדברים על כך שאין ביניהם חברות. לא יכולה להיות פה חברות במצב אליו הגיעו. את החברים שלך אתה מכבד ורוצה בטובתם. אם אתה לא מכבד מישהו אתה לא מעוניין להיות חבר שלו.

לצערי מנסיוני זוג זה הוא לא יוצא דופן. כבר פגשתי זוגות רבים כל כך שזה אצלם המצב. הדדיות צריכה להיות שם המשחק בזוגיות טובה. נסו לראות את המצב דרך עיניו של בן הזוג. מה הוא מרגיש? איך הוא מקבל את המצב? האם היית רוצה להיות במקומו? נסו לחתור לטובתו של בן זוגכם. אם הוא מאושר גם אתם תהיו. באחריות!

זה תקף דרך אגב לשני המינים. יש גברים רבים כל כך שנרמסים תחת רצונותיה של בת זוגם. ויש על כך אין ספור בדיחות. הביצ’יות, הבוסית, המנהלת, זאת שתמיד כועסת, לא מרוצה, דורשת, (למי שראה השבוע את הפרק של “משפחה חורגת” – מקרה קלאסי).

איך מחזירים את הכבוד למערכת?

קצת כמו עם ילדים, הצבת גבולות היא חלק חשוב בדרך. כשבן הזוג מבקש ממכם דבר מה שאינו מוצא חן בעיניכם אמרו לא ועמדו מאחורי המילה. בהתחלה יהיה לו קשה להבין שאתם לא מתכוונים לוותר, כי הוא הרי התרגל שלא שלכם הוא רפה ונעלם ולא מחזיק מעמד. התעקשו.

התחילו לדבר על עצמכם כמישהו שווה, תנו דוגמאות של אנשים שמכבדים ומעריכים אתכם, בקטנה, כסיפור “על הדרך”. דרשו דברים משל עצמכם מבן הזוג. אבל לא לנצל את ההתחזקות כדי לנקום ולפגוע. התייחסו לבן הזוג כפי שהייתם רוצים שיתייחס אליכם. תנו לו דוגמא אישית כיצד יש לנהוג. כבדו אותו והעריכו אותו, אבל דרשו שיעריך גם אתכם. במעשים ולא בדיבורים. שוב, כמו עם ילדים, דוגמא אישית מנצחת את המילים תמיד. בהצלחה!

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=6FOUqQt3Kg0 Aretha Franklin - Respect]

עוד מהבלוג של רוית מגדל

Thumbnail

משבר גיל הארבעים \ אמצע החיים

ישנן כמה תקופות בחיים שמטלטלות את הזוגיות, גם את היציבות שבהן. אחת מהן היא משבר גיל הארבעים. לא כולם חווים את זה ולא כולם באותה העוצמה, אבל גברים ונשים רבות חווים את המשבר בעוצמה רבה. מהו משבר גיל הארבעים? אצל רוב הזוגות...

Thumbnail

הכל שקוף

אני רוצה לחשוף פה סוד מעולם הייעוץ הזוגי. מדוע אנשים זקוקים לייעוץ? למה רק בהתערבות חיצונית הם מצליחים ללבות את הבעיות ולפתור אותן? נכון שחלק מהעניין אלו הכלים שנותן היועץ, שמכוון ומסביר דברים שלא כולם מודעים אליהם. נכון...

Thumbnail

האם אהבה זה מספיק?

לירית ויגאל (שמות בדויים) הכירו באמצע החיים. היא כבר היתה גרושה עם ילד מנישואים קודמים, והוא צעיר ממנה בכמה שנים, רווק כריזמטי וחתיך. הם יצאו ביחד כשנתיים עד שהתחתנו, והביאו לעולם שני ילדים משלהם. עם לידת הילד הראשון הכל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים