הבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

Ravit

מומחית לכתיבה ויצירת תוכן* בלוגים לעסקים* ניהול תוכן ברשתות חברתיות* כתבות תדמית ותוכן שיווקי* בלוגרית רב תחומית* מכורה למדיה החברתית* סופרת* מוזיקאית* רומנטיקנית חסרת תקנה. http://www.hakotevet.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 197

החל ממרץ 2014

הצלב הבוער 2 מעניק תשורה נאה לאחר מלחמות הישרדות ורכבות הרים ולוקח אותנו למסע המגלה כיצד אהבת אמת אורכת חיים שלמים. הטבע שר ומנגן, אורב ולוחש. אנחנו הזבוב על הקיר

31/12/2017

הצלב הבוער 2, דיאנה גבלדון
כנרת זמורה ביתן דביר, 2017
מאנגלית: ברוך גפן
589 עמודים
סוגה: רומן היסטורי, רומן רומנטי, פנטזיה

 hatzlav_haboer2_master

משפחת פרייזר מאוחדת לבסוף, ובריאנה ורוג’ר התחתנו ונולד להם בן. המהפכה הקרבה מסבכת את העניינים, כמו גם לג’יימי ולרוג’ר הנשאבים לתוך הלחימה. המלך מצפה שהגברים יילחמו עבורו, אך ג’יימי ורוג’ר יודעים שמטרה זו נדונה לכישלון. קלייר ובריאנה חייבות למצוא את הפתרון הבטוח ביותר למשפחתם ולמושא אהבתם, תוך שימוש בידע שלהם על העתיד, כנוסעות בזמן.

הקורא מקבל זווית ראייה נפלאה על צפון קרוליינה לפני המהפכה. קו הסיפור עמוס אירועים המסופרים  באמצעות ארבעת הגיבורים הראשיים, וחוטי עלילה מקשרים אירועים מהספרים הקודמים.

אנשים אוהבים להיטפל לצלב הבוער. “זה איטי מדי,” “אין מספיק פעולה,” “היכן המסתורין?”

המסתורין מונח במקום בו הגיבורים עומדים בקצב ובהתרחשויות שקרו בארבעת הספרים הראשונים. הסתערות על תככים, בגידות, קרבות אבודים, מרוץ (או הפלגה) לאורך האוקיינוס בכדי להציל אחד משלהם, כמעט לטבוע בסופה מיתית ולהיסחף לחוף לארץ רחוקה, להקים בית בשממה פראית. מתי יעמדו רגע, ינשמו עמוק, יחשבו על הצעד הבא, יתמקמו ואף יהינו מחברת זה מזו? האם אי פעם הם יתבגרו יחד ויגשימו את חלומותיהם האישיים והמשותפים מבלי  שייזרקו כל רגע להילחם נגד ארץ או למען מלך?

tumblr_p0mighygV31uzq62ko4_1280 O3beach

עבורי, הצלב הבוער מעניק תשורה נאה אחרי מלחמות הישרדות ורכבות הרים ולוקח אותנו למסע המגלה כיצד אהבת אמת נמשכת לאורך חיים שלמים.

גבלדון מלמדת אותנו שהמרחק אכן מקרב. הגיבורים לומדים לחיות אחד עם השני ולחיות ברמות שונות של פרידה. לומדים לסבול ולהירפא יחד. היא מראה לנו את החיים שהם בונים יחדיו, החלטותיהם המבוססות על המצב בשטח, המצב הפוליטי, הידע של קלייר, האופי של ג’יימי, הסכנה המידית של מוות ועינויים. הקשרים המשפחתיים ביניהם.  החיים שקלייר וג’יימי בחרו אחד עם השני מתגשמים במלואם.

אנו מוזמנים אליהם הביתה, למסעותיהם, לאבל ולטרגדיות, לחגיגות ולניצחונות, לשמחות ולאתגרי החיים המקשרים ביניהם לאורך השנים, והקשר הבלתי ניתן להתרה. ג’יימי פורח כאדון של רכס פרייזר. תענוג לראות אותו מנהל ודואג ל”אחוזה” שלו כשקלייר לצדו. הוא מתקדם, משתנה וסוגר מעגל מאז לליברוך, בחיים להם היה מיועד. קיימת תחושת השלמה ורוגע מסוימים, בלי בלאק ג’ק רנדל והאצבע המתעתעת של הגורל הקורעת אותם אחד מהשני כל פעם מחדש.

הצלב הבוער, צולל לפרטים הקטנים והחשובים. אנו חווים את שלל החוויות היום יום הטרחניות והמעייפות ורואים את האירועים בזכוכית מגדלת. עושר הפעילויות מסביב עצום ואנו ממש שותפים לאירועים וצופים בהם ברמה אינטימית. אנחנו הזבוב על הקיר.

 כל כך הרבה קרה בספרים הקודמים שאפשר סופסוף לקחת הפסקה, להנפש, למיין ולהעריך את כל מה שקורה. וגם פה סכנות אורבות וצצות ברגעים שלא מצפים להן.

eb08f195fc15243eb682be7c8c6b5d9a

סטיבן בונט עדיין מטיל אימה על כל מה שהוא יכול להניח עליו את ידו, אבל אני מקווה לא לזמן רב אם ג’יימי יש מה לומר על זה. בריאנה עדיין מתגברת על “סוגיות” סטיבן בונט בזמן שמנסה לטפל תינוק ולהפוך לאשתו של רוג’ר.  ג’יימי נראה כמנצח על השדים שלו אבל עדיין נאבק עם ההחלטות שעשה בחייו. קלייר עדיין מרפאה אנשים על ימין ועל שמאל וממשיכה להירדף על ידי רוחו של פרנק. תתגברי עליו כבר… מספיק!  איאן ורולו חוזרים לתמונה ומעניין מה עשוי לקרות אתם בספר השישי. וכמובן שאנחנו פוגשים המון דמויות חדשות ונפגשים מחדש עם כמה ישנות. קורים המון דברים, קשרים רבים בין אנשים ומתחילים לראות כיצד חוטים נשזרים וסיפורים מתמזגים-סוף סוף אחרי חמישה ספרים!

המהפכה האמריקאית תפרוץ בעוד מספר שנים אך התסיסה מתבשלת וג’יימי נקרא להקים מיליציה כדי לשים קץ לתחילת המרד בצפון קרוליינה. הוא מסכן את חייו עבור המלך ויודע שיהיה חייב לבגוד – ובקרוב. גבלדון קושרת קצוות לאירועים שהחלו ב”תופי הסתיו” בנפתולי עלילה המותירים את משפחת פרייזר ומקנזי על סף מלחמה. טיפולים רפואיים מסובכים ומפורטים של קלייר והתייחסות ליומן רפואי שנפל לידיה, רוג’ר וג’יימי מוצאים עצמם על סף המוות בדרכים שונות, עוזרים אחד לשני והקשר ביניהם מתהדק. בריאנה הופכת לאמא במלוא מובן המילה.

אהבתי את הכתיבה מנקודות המבט השונות של הגיבורים, תוך כדי שהעלילה מתקדמת כרונולוגית.

כל אחד מהם מגלה חוזק וגבורה עצומים וגובר על קשיים, פחדים ומצבים רפואיים.

כל אחד פוגש מכשולים אישיים, רוח רפאים מן העבר, אתגרים.

אך מעל כל זה, החוט המקשר, השזור לאורך הספר והגדולה העצומה שלו הוא המשך סיפור אהבתם היוצא דופן בין ג’יימי וקלייר- אחד היפים שקראתי בחיי!

הדאגה ההדדית, הקשר הטלפתי, המשיכה הלא נגמרת, המשהו הזה המוצא את ביטויו בפרטים קטנים. שני חלקים של שלם אחד.

“כשאני רואה מה השנים עשו לך, סאסנך, הלב שלי מתמלא שמחה,” הוא לחש, “בעיקר כי זה אומר שאת עדיין בחיים.”

“ושם, בתוך המערה האפלולית שקירותיה זהרו באור האש, לחשתי לו בתשובה, “עד ששנינו נישרף לאפר.”

זהו ספר קשה לסקירה. הוא ארוך וזו דיאנה גבלדון. היא כותבת אנקדוטות מרתקות על היסטוריה, טריוויה, מיתולוגיה, אהבה, מדע בדיוני ואנשים בפירוט רב.

במקומות מסוימים רציתי למהר ולהגיע ללב הסיפור, ובמקומות אחרים התענגתי על כל מלה. זה היופי של הכתיבה שלה, צריך לקרוא כל מילה, לספוג כל פרט כי בהמשך עוד תהייה לו חשיבות.

אהבתי את העובדה שהיא לא מבזבזת זמן בסיפורי רקע אלא זורקת אותנו הישר לרגע בו עזבנו את הספר הקודם. היא חוזרת על כמה פרטים חשובים, אבל על פי רוב מאפשרת לקורא להבין בין השורות או להיזכר לבד בפרטים מהספרים הקודמים.

מצאתי בכרך זה כל כך הרבה סצנות אמוציונליות עמוקות, כך שסיימתי אותו, הרגשתי מחוברת רגשית לדמויות יותר מאי פעם.

outlander-season-3-finale

ורק אז, אחרי שסר את הדלת והשאיר את החבורה העולצת בחוץ, הוא חזר אלי, נגע בקצה אצבעו בשריטה בצווארי, ואז הצמיד אותי אל גופו חזק כל כך, שצלעותיי כמעט נשברו. נצמדתי אליו עוד, וכך עמדנו במסדרון. לא היה אכפת לי שאינני מסוגלת לנשום או שמישהו עלול לראות אותנו. פשוט שמחתי על כך שאני יכולה שוב לגעת בו, ויש לי אותו שייגע בי.”

 חובה לקוראי הספרים הקודמים.

מומלץ לקרוא רק לאחר קריאת הספרים הקודמים.

5 כוכבים

תמונות:

STARZ

Entertainment Weekly

עוד מהבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

תצוגה מקדימה

"לעשן כמו גבר"- מונודרמה סוחפת על חיי הציירת פרידה קאלו

"לעשן כמו גבר" מונודרמה המבוססת על חיי הציירת פרידה קאלו. מאת ובביצוע: יפית לוי בימוי: מיקי יונס הפקה: שי גבריאלי עיצוב תלבושות ותפאורה: טל קילשון עיצוב תאורה: אמיר...

תצוגה מקדימה

תערוכת בוגרי "בצלאל", 2015

תערוכות הבוגרים ב"בצלאל", 2015  אמנות, צילום, אמנויות המסך, תקשורת חזותית, עיצוב תעשייתי, עיצוב קרמי וזכוכית, צורפות...

תצוגה מקדימה

Transforms- חמישה סופי שבוע של אירועי אופנה בגלריית נמל יפו

  Transforms גלריית נמל יפו מציגה סדרת סופי שבוע העוסקים בנקודות המפגש בין אופנה, עיצוב ואמנות, תחת השם Transforms. במשך חמישה סופי שבוע, יתקיימו אירועי מכירה ותוכן בגלריה. בכל סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה