הבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

Ravit

מומחית לכתיבה ויצירת תוכן* בלוגים לעסקים* ניהול תוכן ברשתות חברתיות* כתבות תדמית ותוכן שיווקי* בלוגרית רב תחומית* מכורה למדיה החברתית* סופרת* מוזיקאית* רומנטיקנית חסרת תקנה. http://www.hakotevet.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 198

החל ממרץ 2014

בפרויקט המגורים סביוני TLV, הממוקם בליבה התרבותי של תל אביב בין נווה צדק לפלורנטין, מוצגות 90 יצירות אמנות רחוב בהשראת התפתחותה האדריכלית והתרבותית של העיר, פרי יצירתו של האומן והמעצב הידוע יורם רובינגר. הומאז’ לתל אביב ולתולדותיה

28/09/2016

2

שנות העשרים מתחברות עם שנות השמונים

הפרויקט החדש סביוני TLV של היזמית ‘אפריקה ישראל מגורים’, מציג קונספט ייחודי בו משולבות יצירות אומנות רחוב בטכניקה מעורבת בחללים הציבוריים של בניין המגורים, תוך שהן מהוות את תעודת הזהות הבלעדית שלו. בכך, הופך הפרויקט לחלל אמנותי המאיר את התרבות האורבנית והיסטוריית העיר מראשיתה, מנגיש את האמנות לקהל הרחב ומתפקד כחלל פתוח לדו שיח בין אמנות והיסטוריה. הבניין כולו הפך למעשה לתערוכה קבועה המצדיעה ויזואלית להיסטוריה של העיר, מקיפה את הבניין מבחוץ, ומפעמת בתוכו. “שכבות אורבניות“- יצירת אומנות וחוויה תל אביבית, פרי יצירתו של יורם רובינגר, מבכירי האמנים והמעצבים בישראל.

1

תל אביב היא עיר הולדתי אליה אני מתרפקת ללא ליאות באהבה וכמקור לנוסטלגיה מחד ולהתחדשות מנגד. אני מטיילת בסמטאותיה הצרות ובשדרותיה הרחבות, מצלמת שקיעות ופוקדת את בתי הקפה. העיר אליה הגיעו סבי וסבתי מתפוצות אירופה בתחילת שנות העשרים של המאה העשרים, קבעו בה את מושבם ובה נפגשו, ליד עץ שקמים. בן זוגי נולד בשכונת פלורנטין וקבלתי בה לאורך השנים סיורים לרוב בהם למדתי היכן גרו הקרובים והיכן היו עד לא מזמן ממוקמים עסקי הנגרות והרפדות המשפחתיים. אומרים על תל-אביב שיש יפות ממנה, אבל אין יפות כמוה. ממעוף הציפור היא נראית לעתים אפורה, אפילו מוזנחת, אבל מי שמסתובב במרכזה יבין מדוע הוכתרה העיר העברית הראשונה בתואר ‘עיר לבנה’. ברקמתה אלפי בתים בסגנון הבינלאומי המוקדם (באוהאוס) וזו הסיבה שארגון אונסק’ו החליט להכריז עליה כעיר מורשת תרבות עולמית. מקומות רבים במרחב האורבני שלה פשוט מעוררי השראה דווקא במקומות הפחות צפויים, אלו שנזנחו והוזנחו מזה עידן ועידנים. אחד מהם הוא בנין הממוקם בין שכונת נווה צדק לשכונת פלורנטין בליבה התרבותי של תל-אביב, ונועד לשנות את תרבות המגורים באזור; סביוני TLV.

4

במסגרת הקונספט הייחודי, בו האמנות משולבת בתוך בניין המגורים ומהווה את תעודת הזהות הבלעדית שלו, מעטרות יצירות אומנות שטח של כ-70 מ”ר הכולל את הלובי ואת קומות הבניין. בפרויקט, המעוצב בסגנון אירופאי עם גינה פנימית ייחודית ולובי כניסה שתוכנן על ידי המעצבת ליאורה ניב פרומצ’נקו ועל טהרת הבאוהאוס התל-אביבי, מוצגות 90 יצירות אמנות, פרי יצירתו של האומן והמעצב המוכר יורם רובינגר. היצירות מתמקדות בהתפתחותה האדריכלית והתרבותית של תל-אביב לאורך שנות קיומה והאישים שעיצבו את אופייה לאורך ההיסטוריה.

 במסגרת עבודתו, הקדיש רובינגר התייחסות למרחב הציבורי, שהוא על פי רוב בבחינת חלל סתמי המשמש למעבר בלבד ובתהליך מוקפד הפכו לחלל חי המחבר בין דיירים ומרחיב את תחושת הביתיות.  “חברת ‘אפריקה ישראל מגורים‘ החליטה לתת מקום של כבוד לחלל הציבורי (המבואה והמסדרונות הקומתיים) של הבניין שהיא בונה ברח’ מרכולת, בפלורנטין. התאהבתי ברעיון מיד והתוצאה שהתקבלה  הנה יצירה ויזואלית של ציוני הדרך בהתפתחות העיר תל אביב המוצאות ביטוין ביצירות המורכבות שכבות-שכבות המצליחות באמצעות צבע וצורה, לייצר פליאה והתפעלות.” הוא מספר.

3

רובינגר החליט ליצור יצירה ויזואלית המחברת את תולדות העיר אל החללים הפנימיים של המקום. היצירה “שכבות אורבניות” מתארת באמצעות צבע וצורה את החוויה התל אביבית והופכת את הבניין כולו לתערוכה קבועה, המהווה הצדעה ויזואלית להיסטוריה של העיר. תערוכה המקיפה את הבניין מבחוץ מחד ופועמת מאידך בתוכו, תוך יצירת  אינטגרציה בין הפנים לחוץ.

בשל קרבתו של הבניין לערש הולדתה של תל אביב – נווה צדק, החליט רובינגר ליצור יצירה שתחבר את העיר ותולדותיה אל החללים הפנימיים של הבניין. להתייחס לאלו לא רק כאוסף של יחידות דיור אלא כמתחם בעל חללים פרטיים ומשותפים שמתחברים לחללים החיצוניים – קרי, העיר תל אביב, ההיסטוריה שלה ותרבותה. הבניין כולו למעשה הפך לתערוכה קבועה, הצדעה ויזואלית להיסטוריה ומורשתה של העיר.

 “החלטתי לקרוא לעבודה “שכבות אורבניות” ולתאר באמצעותה את החוויה התל אביבית, כפי שהיא משתקפת בעיני,” מעיד רובינגר. “זו אינה עבודת תיעוד. זהו מסע בצבע ונייר ברחובות העיר, בין טיפוסיה ופרנסיה, צורותיה, צבעיה וגיבוריה מיומה הראשון ועד היום. התוצאה, עבורי לפחות, היא סוג של קסם. לכך אני מתכוון במונח “יצירה ויזואלית המורכבת שכבות-שכבות” שנועדה, באמצעות צבע וצורה, לייצר פליאה והתפעלות תוך שהמובן מאליו הופך למשהו חד פעמי.”

5

 7

6

סביוני TLV  נבנתה ע”י אפריקה ישראל מגורים

הפרויקט הסתיים ואוכלס

צילומים: סיוון פרג

לכתבות רבות נוספות היכנסו לכותבת- מילים בסגנון והשראה

עוד מהבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

תצוגה מקדימה

"לעשן כמו גבר"- מונודרמה סוחפת על חיי הציירת פרידה קאלו

"לעשן כמו גבר" מונודרמה המבוססת על חיי הציירת פרידה קאלו. מאת ובביצוע: יפית לוי בימוי: מיקי יונס הפקה: שי גבריאלי עיצוב תלבושות ותפאורה: טל קילשון עיצוב תאורה: אמיר...

תצוגה מקדימה

תערוכת בוגרי "בצלאל", 2015

תערוכות הבוגרים ב"בצלאל", 2015  אמנות, צילום, אמנויות המסך, תקשורת חזותית, עיצוב תעשייתי, עיצוב קרמי וזכוכית, צורפות...

תצוגה מקדימה

Transforms- חמישה סופי שבוע של אירועי אופנה בגלריית נמל יפו

  Transforms גלריית נמל יפו מציגה סדרת סופי שבוע העוסקים בנקודות המפגש בין אופנה, עיצוב ואמנות, תחת השם Transforms. במשך חמישה סופי שבוע, יתקיימו אירועי מכירה ותוכן בגלריה. בכל סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה