הבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

Ravit

מומחית לכתיבה ויצירת תוכן* בלוגים לעסקים* ניהול תוכן ברשתות חברתיות* כתבות תדמית ותוכן שיווקי* בלוגרית רב תחומית* מכורה למדיה החברתית* סופרת* מוזיקאית* רומנטיקנית חסרת תקנה. http://www.hakotevet.co.il/

עדכונים:

פוסטים: 196

החל ממרץ 2014

שפירית בענבר הוא לדעתי הספר המורכב ביותר בשלושת הכרכים הראשונים של הסדרה. האהבה והקשר יוצאי הדופן בין ג’יימי לקלייר מבטאים את אחד מסיפורי האהבה הטובים שנכתבו. האירועים ההיסטוריים הרבים השזורים בו. תיאורים עסיסיים ועשירים של תככים, אינטריגות, החל מהצצה מדהימה לפריז של 1745 וחצר המלך , החיים היום יומיים של הסוחרים ועד העבודה בבית החולים של אותם זמנים. התיאור מופלא של קרב קולודן המפורסם בו ניסה צ’אלס היפה להשתלט מחדש על סקוטלנד ואנגליה והותיר אחריו הרס והרג נוראיים. כל אילו ואחרים מרכיבים רומן היסטורי מרתק

10/04/2015

שפירית בענבר. דיאנה גבלדון. 1992.

עברית: ארז אשרוב, 2012, הוצאת כנרת.

המשך שני ל”נוכריה“.

960796

קלייר רנדל חוזרת לזמנה שלה. השנה 1968 וקלייר, כעת רופאה מנתחת מוערכת החיה באמריקה, מביאה את ביתה, בריאנה לביקור ברמות סקוטלנד.

קלייר שמרה עד אתה את זהות אביה האמיתי של הבת בסוד כפי שהבטיחה לבעלה פרנק וכעת, לאחר מותו היא נחושה בדעתה לתקן את המצב ולספר לביתה את מוצאה האמיתי , גם אם בסופו של דבר לא תאמין לה.

קלייר חוברת לפרופסור צעיר בשם רוג’ר וייקפילד, אותו פגשה כילד קטן לפני 20 שנה. התגליות אט אט מתגלות ומדהימות וקלייר חולקת את כל האמת אתו ועם ביתה כשהיא טווה את סיפורה עם איש הרמות יפה התואר, ג’יימי פרייזר.

כשג’יימי הבריא במנזר של דודו, הוא וקלייר נסעו לפריז לפגוש את בין דודו, ג’ארד פרייזר. ג’יימי וקלייר ,בינם לבין עצמם, מנסים לסקל את ההתקוממות הממשמשת ובאה של היעקובינים ב 1745. בו בזמן הם גם מעורבים בניהול עסקיו של ג’ארד בעסקי הספנות המקנים להם סטטוס ונגישות ליעקובינים עשירים שככל הנראה יהפכו המממנים הראשיים בתמיכה בצ’רלס סטיוארט, כמו גם גישה לחצר של לואי ה 15.

בזמן שהם ממשיכים לתת לכולם אשליה שהם תומכים בצ’רלס, בסתר הם בעצם בוגדים בו ועושים כל שביכולתם לסקל את שובו לסקוטלנד שיסתיים בהרס. כך הם מגלים כמה רחבה ומרכבת קשת  קורי העכביש של התככים הפוליטיים.

בעוד הם במו ידיים מנסים לשנות את מהלך ההיסטוריה, ג’יימי וקלייר חווים קשיים אישיים רבים הבוחנים את הקשר, האהבה והאמון ביניהם עד רמה שלא דמיינו.

כששדים ורוחות מהעבר רודפים אחריהם, ג’יימי וקלייר נקלעים למצבים קשים והחלטות הרות גורל. חלקם מכריחים אותם בסופו של דבר לחזור לרמות סקוטלנד , הארץ האהובה. כשהם רק מתחילים להסתגל לשלווה באחוזתו של ג’יימי, לליברוך, מגיעה החדשה שהנסיך צ’רלס היפה נחת באדמת סקוטלנד עם צבאו. לג’יימי וקלייר אין שום ברירה, לעצור את פועלם למנוע את ההתקוממות ולפעול למען הצלחתה. הם מוצאים עצמם מתקרבים יותר ויותר לקרב קולודן שבו התרחש האסון הגדול של הסקוטים. הם לא מצליחים לשנות את תוואי ההיסטוריה ונאלצים להקריב קורבנות בכדי להציל את האהובים עליהם.

Jamie-Fraser-Sam-Heughan-and-Claire-Randall-Caitriona-Balfe-1-614x409

3a10c8b0-4138-11e4-bee2-db74400aacc3_claire-randall-caitriona-balfe-and-jamie-fraser-sam-heughan

שפירית בענבר הוא לדעתי הספר המורכב ביותר בשלושת הכרכים הראשונים של הסדרה. האהבה והקשר יוצאי הדופן בין ג’יימי לקלייר מבטאים את אחד מסיפורי האהבה הטובים שנכתבו. האירועים ההיסטוריים הרבים השזורים בו. תיאורים עסיסיים ועשירים של תככים, אינטריגות, החל מהצצה מדהימה לפריז של 1745 וחצר המלך , החיים היום יומיים של הסוחרים ועד העבודה בבית החולים של אותם זמנים. התיאור מופלא של קרב קולודן המפורסם  בו ניסה צ’אלס  היפה להשתלט מחדש על סקוטלנד ואנגליה והותיר אחריו הרס והרג  נוראיים, כל אילו ואחרים מרכיבים רומן היסטורי מרתק.

דיאנה גבלדון משיכה להדהים בכך שמצליחה לשתול דמויות ספרותיות ברקע היסטורי ומחייה אותם בדרך שלעולם לא משעממת. כל פרט הופך מיוחד בעולמה; הטיפול הרפואי של אותם ימים, השימוש בצמחים ועשבים לרפואה, המרפאים והרופאים למיניהם והדרכים המוזרות להבריא אנשים כמחטים וכלב שמריח מחלה. הקורא חש בכל מאודו שחזר בזמן והמוחשיות מדהימה.

Outlander-Claire-Randall-Caitriona-Balfe-and-Jamie-Fraser-Sam-Heughan

אמנם רומן היסטורי, אך אינו חסר את שאר האלמנטים שהופכים אותו לסיפור אהבה יפהפה בין ג’יימי וקלייר, הבסיס העיקרי לספר. הקשר ביניהם מרתק והם מושלמים אחד לשני. הם חברים בנפש ונאהבים עתירי תשוקה בו זמנית. גם בדיבור היומיומי ההומור והכיף , הקלילות משולבים באינטימיות עמוקה. התיאורים הארוטיים אינם מפורטים אך היעדר ירידה לפרטים הופכים אותם רק יותר מרגשים ורומנטיים. יש גם רמז לרומנטיקה בין ביתה לרוג’ר וייקפילד שיהיו חשובים בספרים העתידים לבוא.

עוד אלמנט המטופל היטב בעיני, נושא הנסיעה בזמן. הניסיון לשנות את ההיסטוריה מרתק ולא פשוט להבנה. קלייר מחוסנת כמעט מכל מחלה עקב החיסונים שקבלה בהווה. עקב הידיעה מה יהיה בעתיד יש לה אחריות על כל כך הרבה אנשים וגורמים וההחלטות שהם צריכה לקחת על עצמה קשות מנשוא במיוחד בהקשר לג’ק רנדל, הרשע המוחלט והדילמה האם להורגו שכן בכך תימנע האפשרות מבעלה פרנק,  מצאצאיו, להיוולד. עולה השאלה האם אדם מפסיק להתקיים אם חלק בהיסטוריה שלו משתנה.

Outlander_Claire-Randall-Caitriona-Balfe-and-Jamie-Fraser-Sam-Heughan

ג’יימי הוא הגיבור האולטימטיבי, אמיץ ורגיש, לוחם ללא חת אך גם מאהב עדין. חסר כל אנוכיות ואבירי, מכול להקריב עצמו לכל מה שהוא אוהב כולל אנשים תחת פיקודו, מילתו וכבוד שווים זהב  אותם לא ישבור באף מחיר. מעבר לכל זה הוא גם מצחיק בחוש הומור יבש אפילו בנסיבות נואשות. יחד עם זאת הוא נלחם בשדים אמיתיים, ורגשיים במיוחד כתוצאה מההתעללות שעבר בספר הראשון.

קלייר, אחת הגיבורות החזקות ביותר ברומנטיקה. חכמה ואינטליגנטית, שנונה, בעלת כושר הישרדות שאינה פוחדת לעמוד מול מנהיגי שבטים ומלכים. עקב התבונה המודרנית שלה היא לעיתים מועדת ומדברת בשפה לא מובנת אך בזכות חוזקה הפנימי הצליחה להשיג את הכבוד וההערכה של מי שהכיר אותה. יש בה פגיעות, רגישות, לעיתים פחד אמיתי. אהבתה לג’יימי עמוקה לאין שיעור והמפגש ביניהם לאחר זמן שלא היו ביחד דומה לחשמל המפלח בברקים את הדף.

גיבורי המשנה רבים ומגוונים. אחותו של ג’יימי ומשפחתה, מורטו לצדם מעניין, פרגוס הנער, אחיו של ג’ק רנדל ומרי הוקינס ואפילו מאסטר רמו וחנות התרופות . כולם מרכיבים פלטה חזקה של דמויות סביב.

בניגוד לנוכריה שאפשר לקרוא אותו בנפרד, את שפירית בענבר חייבים לקרוא אחרי נכריה ולרוץ בקוצר רוח לנוסעת מעבר לזמן. כדאי לקרוא את שלושתם ברצף.

בהמשך הדרך נכתבו 8 כרכים ותוספות למיניהן. הסופרת כשרונית ואחת האהובות היום בזכות סגנונה המיוחד.

 

אני אמצא אותך,”, הוא לחש באוזני. “אני מבטיח. אם אני חיב לעבור מאתיים שנה בכור המצרף, מאתיים שנה בלעדייך – אז זהו העונש שאותו הרווחתי על פשעי. מפני ששיקרתי והרגתי וגנבתי, בגדתי והפרתי אמונים. אבל יש דבר אחד שנזקף לזכותי. כשאעמוד לפני האל, יהיה לי דבר אחד לומר שיכריע את כף המאזניים.” קולו נחלש כמעט ללחישה. זרועותיו התהדקו סביבי.
” אלוהים, הענקת לי אישה נדירה, וחי אלוהים, היטבתי לאהוב אותה!”

“I will find you,” he whispered in my ear. “I promise. If I must endure two hundred years of purgatory, two hundred years without you – then that is my punishment, which I have earned for my crimes. For I have lied, and killed, and stolen; betrayed and broken trust. But there is the one thing that shall lie in the balance. When I shall stand before God, I shall have one thing to say, to weigh against the rest.” His voice dropped, nearly to a whisper, and his arms tightened around me. Lord, ye gave me a rare woman, and God! I loved her well.”

 

71Dh4s4NFkL__SL1500_

תמונות: Starz, סדרת הטלויזיה Outlander

בקרוב: תערוכת התלבושות של “נוכריה”. 

סקירת הספר “נוכריה”:

http://saloona.co.il/ravitlz1/?p=1477

סקירת הספר ” נוסעת מעבר לזמן”:

http://saloona.co.il/ravitlz1/?p=1837

שלכם בסגנון והשראה,

רוית

הירשמו לבלוג החדש- ‘הכותבת- מילים בסגנון והשראה’

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה

תצוגה מקדימה

"לעשן כמו גבר"- מונודרמה סוחפת על חיי הציירת פרידה קאלו

"לעשן כמו גבר" מונודרמה המבוססת על חיי הציירת פרידה קאלו. מאת ובביצוע: יפית לוי בימוי: מיקי יונס הפקה: שי גבריאלי עיצוב תלבושות ותפאורה: טל קילשון עיצוב תאורה: אמיר...

תצוגה מקדימה

תערוכת בוגרי "בצלאל", 2015

תערוכות הבוגרים ב"בצלאל", 2015  אמנות, צילום, אמנויות המסך, תקשורת חזותית, עיצוב תעשייתי, עיצוב קרמי וזכוכית, צורפות...

תצוגה מקדימה

Transforms- חמישה סופי שבוע של אירועי אופנה בגלריית נמל יפו

  Transforms גלריית נמל יפו מציגה סדרת סופי שבוע העוסקים בנקודות המפגש בין אופנה, עיצוב ואמנות, תחת השם Transforms. במשך חמישה סופי שבוע, יתקיימו אירועי מכירה ותוכן בגלריה. בכל סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה