הבלוג של רן מלמד

המסע החברתי שלי

כשהגעתי לגיל ארבעים הבנתי שאכפת לי מהסביבה. מהחברה מסביבי. אז הצטרפתי לעמותת ידיד. העמותה הכי חשובה בארץ בתחום השינוי החברתי. מאז אני שם. היום, כשאני מגרד את החמישים הבנתי איזה עסקה טובה עשיתי. ירושלמי, לא ממש אוהב את זה,... +עוד

כשהגעתי לגיל ארבעים הבנתי שאכפת לי מהסביבה. מהחברה מסביבי. אז הצטרפתי לעמותת ידיד. העמותה הכי חשובה בארץ בתחום השינוי החברתי. מאז אני שם. היום, כשאני מגרד את החמישים הבנתי איזה עסקה טובה עשיתי. ירושלמי, לא ממש אוהב את זה, אבל אני גר במדינת המושבה הגרמנית ובקעה אז פחות מרגישים. בדיאטה אין סופית. ומחפש את העתיד

עדכונים:

פוסטים: 59

החל מספטמבר 2010

להיות אישה בישראל זה לא ממש דבר קל. להיות אמא זה דבר אפילו קשה יותר, להיות אם חד הורית. מפרנסת יחידה זהו קושי גדול במיוחד, אבל להיות מפרנסת יחידה בעלת הכנסה נמוכה ולא מספיקה זהו פשוט עוול נוראי, בעיקר כשממשלת ישראל נותנת לו יד והיא גורם משמעותי בהווצרותו. ותזכרו – 85% מהמפרנסות היחידות עובדות. רק 65% מאלו שאינן מפרנסות יחידות עובדות.
לפני חמישה חודשים התכנסה לראשונה, בפתח תקוה קבוצה של נשים מפרנסות יחידות שנמאס להן מהמצב. הן הגיעו מרמת גן, רעננה וכמובן פתח תקוה, בסיוע המחלקות לעבודה קהילתית בערים הללו ואמרו שהן רוצות שינוי. שהן רוצות את האפשרות להתפרנס בכבוד, לפרנס את ילדיהן ברווחה כלכלית, לא להזדקק לחסדים של אף אחד, רק רוצות לקבל את מזונות הילדים כפי שקבע להן בית המשפט.
אומרים להן, תלכו להוצאה לפועל, תתבעו את הגרוש. תרדפו אחריו, תוציאו לו צווי מאסר ותעקלו לו את החיים. ומה אם אלה שלא יכולות לעשות את זה? שהגרוש מתחבא, ברח לחו”ל, רשם את הנכסים על שם האח או הבן דוד או סתם מאיים על האם שככל הנראה כבר הסכימה לוותר על נכסים וכספים רק כדי לצאת מכבלי נישואים לא מוצלחים.
אז הן מוותרות. הן פשוט אומרות שהן מעדיפות לחיות בעוני ובמחסור אבל פשוט לא להסתבך יותר. אבל למה. למה זה בדיוק מגיע להן. ובשביל זה קיימת הממשלה, בשביל זה קיימת המדינה. בשביל לסייע לנשים המפרנסות היחידות – אגב – זה המקום להגיד שיש גם גברים שהם מפרנסים יחידים וזכאים למזונות מגרושותיהם. וכן, גם להם מגיע. מכיון שהם מיעוט קטן ביותר אנחנו ברשותכן נמשיך ונתייחס לציבור כאל ציבור נשי במהותו.
והן הולכות לעבוד, להתפרנס, ואפילו רוצות לעבוד הרבה ומוכנות להקריב זמן איכות עם הילדים כדי שתוכלנה להביא עוד כסף הביתה, אבל זה לא מספיק. כי כשיש לך 2 ילדים עם צרכים מיוחדים, ואפילו בלי, וצריך לדאוג לאחזקת הבית, וללימודים ולחוגים ולכל השאר זה פשוט עולה כסף. ואז באה המדינה ואומרת שני דברים. זה יופי שאת עובדת. ואני מוכנה גם לתת לך סכום כל שהוא עבור המזונות שמגיעים לך בלי שתצטרכי לרדוף אחרי הגרוש שלך אבל יש לי שני תנאים. האחד, אם תשתכרי מעל 600 ש”ח לחודש כל שקל נוסף יקזז לך 60 אגורות מתוך המזונות שאת מקבלת והשני אם כבר את עובדת ומשתכרת ואפילו אם נוריד לך כמעט את הכל אבל הגעת להכנסה של 6040 ש”ח – גם את 600 הש”ח הראשונים לא תקבלי – כלום. למה. ככה, כי אנחנו המדינה.
וכך יושבות להן הנשים ומחליטות לקחת אחריות על החיים שלהן ולשנות את המצב. איך? בדרך היחידה האפשרית, לשנות את החוק, ואח”כ כמובן להלחם במשרד האוצר שבטח ינסה לבטל אותו בחוק ההסדרים. ומאז במשך חודשים ארוכים, שבוע שבוע הן נפגשות כדי ללמוד איך עושים שינוי, איך להוביל חקיקה, איך לבחור את חברי הכנסת שיעבדו בשבילן ובעיקר איך להביא עוד ועוד נשים, מפרנסות יחידות לתוך השיח הציבורי ההולך ומתחזק הזה. והינה אנחנו כאן.
בחודש האחרון התקיימו שני כנסים איזורים ברעננה וברמת גן בהם נטלו חלק מאות נשים מפרנסות יחידות. היום אנחנו מקיימים את הכנס השלישי, הארצי רגע לפני שהנשים הולכות לפשוט על הכנסת, לשכנע את פקידי האוצר והרווחה, את השרים וגם את ראש הממשלה כי צריך לתת לנשים חד הוריות בישראל להתפרנס בכבוד.
מה אנחנו רוצות? מאד פשוט, שני דברים. לבטל את הקיזוז הנוראי הזה שסיפרתי לכן – ואת זה אנחנו כבר יודעות שהביטוח הלאומי מנסה לקדם גם בעצמו והשני להרים את התקרה. לא עוד 6040 ש”ח מעתה אמרו 4 פעמים שכר המינימום.
מתוך הדברים שנאמרו ב- 15 בפברואר בכנס הארצי של קבוצת “הכח להשפיע-נשים מובילות שינוי”

עוד מהבלוג של רן מלמד

2013 – שנת הנשים בפוליטיקה המקומית

ארגוני הנשים וכלל ארגוני החברה האזרחית המקדמים שוויון זכויות וקידום מעמד האישה לא יכלו שלא לחייך בתענוג רב למשמע דבריו של שר הפנים, גדעון סער, שאמר בעת דיון פומבי שקיימה הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת כי "בבחירות לרשויות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

יומנו של איש שמן - 378 אדום

היום השישי של מבצע עמוד ענן הוא מבחינתי היום בו באמת התחלתי לפחד ממה שיכול לקרות.  במהלך החודשים האחרונים הפסקתי לכתוב את יומנו של איש שמן. במהלך השנה האחרונה לא הצלחתי לעמוד במשימה שלקחתי על עצמי. הורדתי רק 50 אחוז ממה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

יומנו של איש שמן - על אוכל דיאטטי ונשמות טובות

"ירמי, מה שלומך", פניתי לאיש שעמד לצידי בחנות הצילום בירושלים. הוא התבונן בי לרגע ואז עורו עיניו. "רן? מה שלומך, כמה זמן לא נפגשנו", נכון, השבתי "בערך 23 שנים או קצת יותר". "גדלת קצת הוא אמר בעודו משרטט עם ידיו באויר דמות של בלון",...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה