הבלוג של רן מלמד

המסע החברתי שלי

כשהגעתי לגיל ארבעים הבנתי שאכפת לי מהסביבה. מהחברה מסביבי. אז הצטרפתי לעמותת ידיד. העמותה הכי חשובה בארץ בתחום השינוי החברתי. מאז אני שם. היום, כשאני מגרד את החמישים הבנתי איזה עסקה טובה עשיתי. ירושלמי, לא ממש אוהב את זה,... +עוד

כשהגעתי לגיל ארבעים הבנתי שאכפת לי מהסביבה. מהחברה מסביבי. אז הצטרפתי לעמותת ידיד. העמותה הכי חשובה בארץ בתחום השינוי החברתי. מאז אני שם. היום, כשאני מגרד את החמישים הבנתי איזה עסקה טובה עשיתי. ירושלמי, לא ממש אוהב את זה, אבל אני גר במדינת המושבה הגרמנית ובקעה אז פחות מרגישים. בדיאטה אין סופית. ומחפש את העתיד

עדכונים:

פוסטים: 59

החל מספטמבר 2010

“ירמי, מה שלומך”, פניתי לאיש שעמד לצידי בחנות הצילום בירושלים. הוא התבונן בי לרגע ואז עורו עיניו. “רן? מה שלומך, כמה זמן לא נפגשנו”, נכון, השבתי “בערך 23 שנים או קצת יותר”. “גדלת קצת הוא אמר בעודו משרטט עם ידיו באויר דמות של בלון”, כן עניתי, מה לעשות, אבל אני בתהליך ירידה”.

אין לנו הרבה אנשים שזוכרים איך בדיוק נראינו בגיל 14 או 15 או אפילו לפני הצבא. יש לא מעט אנשים שזוכרים אותנו מגיל האחרי, אחרי הצבא, אחרי הילדים, אחרי שהתחלנו להשמין. והם מאד נהנים להזכיר לנו את זה כשהם פוגשים אותנו, בעיקר אם לא ראו אותנו שנים רבות.

“גדלת קצת” או “אתה צריך לשמור על עצמך”, או “תגיד, לא חם לך ככה”, הם רק חלק מן הביטויים השגורים בפיהם של אלו שנפל בחלקם להיות “לא שמנים”. ואם כבר נתקלנו בכאלו שהיו שמנים פעם איתם זו בכלל חגיגה. הם חייבים להזכיר לנו איך שהם הצליחו בדיאטה וגם לשמור עליה. וגם לתת לנו טיפים, רוצים או לא, הם נותנים.

לפעמים אגב זה לגמרי לא רע, מי שעזר לי לעשות את השינוי בראש ולהחליט על הדיאטה שלי היה חבר ילדות מהגמנסיה, יגאל, היום רוקח מדופלם וגם קצת שמנמן, קצת. נכנסתי אליו יום אחד אחרי שלא התראינו כמה שנים טובות והוא כמובן הסתכל עליי מלמטה עד למעלה, מדד אותי בעיניים של חצי רופא וחוץ מ- אוי ואבוי, הכל היה שם.

יגאל סיפר לי על הילדים שלו, מתחת לגיל 18 שניהם שמנים – לא ברור למה כי אבא שלו, שגם הוא רוקח- רזה כמו שרוך.  – אחד מהם עשה ניתוח לקיצור קיבה/בלון/טבעת או איך שלא תקראו לזה, והחיים שלו פשוט השתנו. “אז גם אתה צריך לנסות את הניתוח ואפילו מסר לי את שם המנתח הדגול”. “תודה”, אמרתי, אחשוב על זה. יצאתי והתחלתי באמת לחשוב על זה. התוצאה היתה שהחלטתי ללכת בשלב זה רק על דיאטה ושינוי הרגלי אכילה.

ויש להם, למכרים מהעבר עוד מה לשאול או להגיד לך אם אתה שמן, ובעיקר אם אתה שמן בדיאטה. “איזה דיאטה אתה עושה? בפיקוח? של מי? ועשית גמילה מגלוטן? ומה אתה אוכל”.

אז כך. אני עושה דיאטה שהיא בעיקר בפיקוח שלי – כי אם אני לא מסוגל לפקח על מה שאני אוכל, מה אני שווה. ואני משתדל לשתות הרבה מים, ולאכול הרבה ירקות וקצת פירות ודגים, ולא לאכול בלילה, ולא לנשנש. וכן, ממש חסרה לי הפיתה עם השוארמה ובמקום זה אני מסתפק בפריכית תירס עם קוטג’ או חתיכת נקניק – טוב מה קרה זה דיאטה לא עונש מוות.

בינתיים הצלחתי לעבור את החגים די בהצלחה. ביום שבת אפילו נכנסתי, בקלילות (איזה מילה איומה לאיש שמן) לג’ינסים שלא עלו עליי כבר שנתיים. זה ממש עשה לי טוב, מסתבר שזה לא ממש הרשים אנשים שרגילים לראות אותי יום יום – קשה לראות הבדלים כאלה מיד, זה בסדר, אבל מה עם קצת חיזוקים – מילים טובות, שבישיבות צוות יתחשבו בי ויביאו קצת ירקות ולא רק מסתמי בטן.

בפרק הבא: איך מסתדרים עם אוכל של דיאטה כשנמצאים בדרכים.

עוד מהבלוג של רן מלמד

2013 – שנת הנשים בפוליטיקה המקומית

ארגוני הנשים וכלל ארגוני החברה האזרחית המקדמים שוויון זכויות וקידום מעמד האישה לא יכלו שלא לחייך בתענוג רב למשמע דבריו של שר הפנים, גדעון סער, שאמר בעת דיון פומבי שקיימה הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת כי "בבחירות לרשויות...

תגובות

פורסם לפני 7 years

יומנו של איש שמן - 378 אדום

היום השישי של מבצע עמוד ענן הוא מבחינתי היום בו באמת התחלתי לפחד ממה שיכול לקרות.  במהלך החודשים האחרונים הפסקתי לכתוב את יומנו של איש שמן. במהלך השנה האחרונה לא הצלחתי לעמוד במשימה שלקחתי על עצמי. הורדתי רק 50 אחוז ממה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

יומנו של איש שמן – פרולוג

שבת, חול המועד סוכות 2011. שלושה חודשים של הרזיה, פחות 13.4 ק"ג. הכל התחיל כאשר התיישבתי בבית קפה אחד והתחת פשוט לא נכנס לכיסא. "איזה מעצבנים הם", חשבתי לעצמי, הם לא מבינים שגם שמנים הם בני אדם? שיש לנו זכויות? שגם אנחנו רשאים...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה