הבלוג של רחל הזנפלד

rachelhas – רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק

מחפשת השראה ממקומות צפויים וצפויים פחות,יוצרת תקשורת שיווקית מנצחת ובעיקר אוהבת להיות עם הטובים

עדכונים:

פוסטים: 97

החל מאפריל 2013

בעמק הפלאות של אמי טאן ניתן למצוא תיאור מרתק של סין אבל הוא גם לא חוסך מאיתנו את ערכן הנמוך של נשים בסין ולא רק. סיפור שברור שגם אם לא קרה בדיוק כך על כל פרטיו, הקירבה שלו למציאות מצמררת

05/11/2015

על הערך האמתי של חיי נשים, בסין של פעם וגם כיום

 אמי טאן

עמק הפלאות הוא מסע לתוך סין בין שתי מלחמות עולם בלי להחסיר אף פרט נפלא או אכזרי ככל שיהיה.

איימי טאן בהחלט לא חסה עלינו, היא מתארת את  חיי הנשים בשנחאי של המאה הקודמת לפרטי פרטים. הברירה הכמעט יחידה להתפרנס כאישה היא להיות קשורה באיזושהי צורה למתן שירותי מין ובידור לגברים. ילדות ונשים נחטפות, נעזבות ומגיעות למצב בו הן משרתות גברים בלי יכולת לבחור בגורלן. ככל שאת בעלת תושייה רבה יותר את מגיעה למעמד גבוה יותר במדרג שירותי המין, שנע בין זונת נמלים פשוטה לבין קורטיזנה מבית ממעלה ראשונה שבו שירותי המין ניתנים אחרי חיזור, בידור ואפילו, בלעדיות. לכל דבר מחיר. ובניגוד ליפניות אין בסין מקבילה לשירותי הגיישות שתפקידן הוא יצירת בידור תרבותי אך לא מיני, בסין המין הוא חלק מהשירות ולא משנה מה הרמה התרבותית של הבידור שבא לפניו.

ויולט, הדמות הראשית בספר גדלה בבית כזה, בית קורטיזנות מהמעלה הראשונה, שאותו מנהלת אימה האמריקאית, לוצ’יה, ביחד עם אישה סינית בשם יונת זהב. היותה חצי סינית וחצי אמריקאית הופכת אותה ללא רצויה בשתי הקהילות. הסינית והבינלאומית ולכן היא  לומדת וגדלה בתוך בית הקורטיזנות של אימה.

עמק הפלאות, שהוא ציור שרואה אמה של ויולט בצעירותה, ציור שיחד עם האיש שצייר אותו מושך אותה לסין והופך את חייה מנערה אמריקאית עם הורים אקסצנטריים במקצת, לאישה  מערבית שנאלצת לחיות בשנחאי ולציית לכללים ולאמונות הסיניים.

יש המון עצב וחוסר אונים בספר הזה אבל גם הרבה תושייה, יכולת הסתגלות למציאות והפקת המיטב ממצבים קשים שלפעמים נראים כבלתי פתירים.

הקריאה של ספר באמצעות הסמארטפון מאפשרת הצצה אליו בין לבין ונסיעה לסין וחזרה תוך שניות ספורות,  ואין ספק שתיאוריה של טאן הם כה מפורטים כך שאתה יודע בדיוק היכן אתה נמצא, מה הדמויות לובשות, מה הן אוכלות ומה הן חושבות בכל רגע נתון.  כך סין הרחוקה לובשת צורה וצבע, גם אם לא תמיד מחמיאים, בלשון המעטה, אבל כל הזמן מרתקים ושונים.

אם יש משהו שהיה לי הכי קשה להתמודד איתו בספר הזה היא שטאן בהחלט מראה כיצד חיי אדם ובעיקר אלו של נשים, שוות כקליפת השום פעמים רבות מדי ולאו דווקא בסין. הכסף עולה בחשיבותו על רגשות ועל יחס אנושי לבני אדם פעמים כה רבות במהלך הספר הזה ובצורה כל כך ריאלית שלא נותר אלה להודות לטאן שבטיול שהיא עורכת לנו בסין’ היא מציבה מראה חריפה ובוטה לאדישות שלנו  לסבל אנושי ולמתחולל ממש מתחת לאפינו בעיקר כלפי נערות ונשים.

לקריאת הספר בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר getbooks

עוד מהבלוג של רחל הזנפלד

Thumbnail

צחקתי, דמעתי,ובקיצור התרגשתי בזכות אסנת וישנסקי עם החיים זה הכל!

במוצאי שבת, ממש לפני פרוץ השנה החדשה, הוזמנו בעלי ואני לחנוכת בית של חבר ותיק של הבן זוג,  נאמר לנו שגם אסנת וישנסקי תהיה שם ותתן איזה קטע אז נא להגיע לפני תשע. צייתינו. את אסנת וישנסקי כמובן שזכרנו והכרנו, כמו כל מי שבגילנו...

Thumbnail

לעולם לא נגמרות המילים על אהבה....

בשנה הראשונה בלימודי התואר בקולנוע, אחד המרצים אמר לנו שדבר ראשון שנוציא מהראש הוא שאנחנו הולכים לכתוב משהו מקורי כי יש סיפור אחד בעולם כולו והוא מסופר מאז ימי התנ"ך. שני אנשים שרוצים להיות יחד ולא מצליחים לממש זאת,...

Thumbnail

ליידי לייק - סיפור מתח עכשיוי מאוד!

ליידי לייק של יובל אברמוביץ' הוא קודם כל ספר חמוד להפליא, עם עלילה קולחת וכייפית לקריאה. אני חייבת לציין שמי שמטריח את עצמו לכתוב הקדשה אישית  על כל ספר שנשלח לאחת הבלוגריות, בכתב ידו , כבר  מעודד מאוד לקרוא את הספר וכבר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים