הבלוג של רחל הזנפלד

rachelhas – רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק

מחפשת השראה ממקומות צפויים וצפויים פחות,יוצרת תקשורת שיווקית מנצחת ובעיקר אוהבת להיות עם הטובים

עדכונים:

פוסטים: 97

החל מאפריל 2013

על דברים שלמדתי על התנהלות פיננסית מול הבנקים בבית ששני בני הזוג בחרו בקריירות כעצמאיים.

10/12/2014

את ההשראה לפוסט הזה שאבתי משני פוסטים מצוינים שנכתבו בסלונה. אחד  של יונית צוק שכתבה על שנתה הראשונה כעצמאית,  והשני על התנהגות נבזית מצד הבנקים עליה כתבה מאיה רענן,  בבלוג מאה ש”ח ליום.

קצת רקע .  עד להולדת ילדי הראשון, האמינתי בלב שלם שאני הולכת להיות אימא קריירסטית. עם הולדת ילדי הראשון הנחתי את המפתחות על השולחן במשרד הפרסום  בו עבדתי אז  ונהניתי להיות פשוט אימא של… מצב כלכלי הביא אותי למצוא עבודה. חצי משרה בתחום החביב עלי , עריכה טלוויזיונית , עבודה עם  סיפוק רב , שעות גמישות ומשכורת של גרוש וחצי, פשוט כדי שלבנק יכנס קוד משכורת.  אל קוד המשכורת אחזור בהמשך. הדבר הזה נמשך כמעט עשר שנים, בהם גידלתי ורוממתי שלושה ילדים אבל מבחינת השוק איבדתי לחלוטין את הרלוונטיות שלי בתחום השיווק והפרסום  כי עבדתי בחצי משרה ועוד במגזר ציבורי ולא ישירות בתחום. כשהחלטתי לשוב למשרה מלאה, גיליתי שהאופציות העומדות בפניי מועטות בהרבה ממה שדיימנתי ולבסוף מצאתי משרה בחברת ייעוץ פיננסי בתפקיד פיתוח עסקי.  לאחר תקופה לא ממש ארוכה, הבנתי שאין לי סיכוי לשרוד שם.

פניה מצד לקוחה של החברה שעבדה איתי במסגרת החברה ליעוץ פיננסי, לעבוד איתה כפרילאנס בתחום השיווק וקשרי  הלקוחות, הביאה אותי לחשיבה שהגיע הזמן לצאת לעצמאות ולא מזמן סגרתי כבר תקופה של שנתיים כעצמאית.  אחת ההפתעות שלי הייתה שעדיין הבנקים מחפשים את קוד המשכורת .  מה זה בעצם אומר. קוד משכורת זה אומר שהמסגרת שתעמוד לרשותך בחשבון, המינוס דהיינו,  הוא פי שלוש מהמשכורת בערך ( זה גם בריבית אבל פחות מפלצתית ובדרך כלל באופן אוטומטי ובלי לבקש להגדיר את המסגרת הזו במיוחד), ברוב הבנקים זה מקנה  הטבות למצטרפים חדשים.  או במילים אחרות, הבנק מאמין שכשכירה יש לו יותר סיכוי לראות ממך כסף בכל חודש מאשר כעצמאית.

למרות שבמהלך התקופה שאני השתכרתי מעט מאוד בחצי המשרה שלי, ההתמסרות שלי לגידול המשפחהה איפשרה  לשותפי לחיים ולחשבון גידול עסק לתפארת עם מחזור מכובד, החזרנו את תשלומי המשכנתא תמיד בזמן, מינוס הוא דבר שהיה מאוד נדיר אצלנו  ובקיצור, היינו ילדים טובים, אבל הבנק חשב שאנו צריכים לשלם עמלות מקסימליות ולא היה מוכן ללכת לקראתנו בשום דבר אם גם אני אהיה עצמאית, כי אין קוד משכורת.

יצאתי לשטח, כמו שאומרים, והתחלתי לבדוק בין הבנקים מי רוצה לקבל שני עצמאיים. מסתבר שאף בנק לא רוצה. כולם רוצים לפחות משכורת של 5000 ש”ח בקוד  משכורת ולא מעניין אותם אם אתה מכניס פי 10 כעצמאי.

מה עושים? לא נשברתי והמשכתי לחפש.  ולבסוף  מצאתי בבנק אוצר החייל,  תוכנית לעורכי דין עצמאיים עם פטור מעמלות והלוואה אטרקטיבית.  בקיצור ,תנאים שהתאימו לנו ולא הצריכו קוד משכורת.   בבדיקות שעשיתי עם חברים עצמאים אחרים, לאו דווקא עורכי דין או משווקים כמוני, גיליתי שאכן בנק אוצר החייל שנקנה ע”י קבוצת הבינלאומי מנסה  להגדיל את מספר הלקוחות שלו ( את אנשי הקבע והחיילים יש לו במילא) ובאמת מציע תנאים טובים משאר  הבנקים לעצמאים.

בקיצור, לא להתייאש, אני מאמינה שבכל זמן נתון יש בנק  שיהיה לו שווה לקחת אתכם, צריך לחפש, לבוא להיפגש עם הסניף וזה לא תהליך קליל לעבור מבנק לבנק אבל זה בהחלט שווה.  נכון שהסניף לידינו הוא יותר קוריוז מסניף,  נכון שזה לא תמיד נוח, אבל תודה לאל שאת רוב ההתנהלות הרגילה ניתן לבצע כיום באינטרנט ורוב הזמן לא צריך את פקידי הסניף ( שבאמת לא יודעים כמעט כלום) ולהפקיד שקים אפשר גם באוטומט של סניף אחר. והנקודה החשובה ,לדעתי,  בסיפור היא שהבנקים מאוד מחקים זה את זה, כלומר היום, אחרי שנתיים כזוג עצמאיים,  גיששתי קצת ומצאתי בבנק לאומי הצעה יותר אטרקטיבית עבורנו. הם הבינו שאם בנק אוצר החייל לקח את הסיכון, אולי גם להם משתלם  ואנחנו בשלבי מעבר לשם בתנאים אטרקטיביים יותר מאלו שהיו לנו בבנק אוצר החייל וכן, לאומי הוא בנק יותר מתקדם בהרבה מבנק אוצר החייל מבחינות רבות ואנו מאמינים שזה יקל עלינו בהתנהלות ויחסוך הרבה זמן הסברים שנאלצנו לעשות בבנק אוצר החייל.  שברתי את תקרת הזכוכית. גם חשבון של שני עצמאיים יכול לקבל את תנאי  החשבון האטרקטיבים בדיוק כמו לשכירים. ברור שהטייקונים מקבלים תנאים יותר טובים אבל בכל זאת, תודו שיש כאן איזשהו הישג.

אז באמת חשוב לא להתייאש ולחפש איך אתן יכולות לזכות בתנאים הכי טובים שאפשר בבנק. נכון באותה מידה גם לשכירות .

וזה מוביל אותי לנקודה שניה וחשובה לא פחות . מצאו לכם מועדון. יש מספר מועדוני לקוחות בארץ והידוע שבהם הוא חבר של אנשי הקבע, הוא מועדון מאוד שווה ונוח עם שלל הטבות והנחות, אבל מה לעשות שלא כולם יכולים להיות חלק ממנו.  גם לעורכי דין ורואי חשבון יש  מועדון- ממברס, גם למי שמשרת במילואים יש את ‘בהצדעה’. גם אם הוא משרת בהתנדבות כבר!!! אני גיליתי, שמספיק שאני בת של פנסיונרית של משרד החינוך על מנת שאוכל להפוך את כרטיס הישראכרט שלי כך שיקבל הטבות של מועדון אשמורת של הסתדרות המורים .  יש עוד מספר מועדונים ושווה לעשות את הבדיקות כי מדובר, אמנם, בסכומים לא גדולים אבל מצטברים.  באופן כללי ישנן הטבות שוות בכרטיסי  האשראי ישארכרט ולאומי קארד  ולאוהבי נקודות אל על יש את הפלייקארד החדש שאפשר לשלם איתו בתור עצמאית  אפילו את המיסים ולצבור נקודות טיסה.משתלם החו”ל משתלם.

תובנה שלישית ואולי היא זו שהייתה צריכה להיות הראשונה במספר. תמיד כדאי לבדוק ולחפש מידע ולא רק באינטרנט, לכו להפגש עם פקידי הבנק פנים אל פנים,כן זה גוזל זמן אבל שווה כסף. גם קולגות וחברים הם מקום לא אכזב למידע. אחרים עברו את זה קודם ורובם ישמחו לעזור לכם.

תובנה רביעית ושוב לא בטוח שלא הייתה צריכה להיות הראשונה. לתכנן, לתכנן ולתכנן כמה שניתן.  בתכנון מסודר תוכלו להתנהל עם פחות חשבונות בנק, פחות עמלות ותשאירו לכן יותר כסף. אם אנחנו יודעים שנצטרך רכב חדש צריך לבדוק איפה ניתן למצוא את ההלוואה הכי אטרקטיבית.  תחשבו על זה שאפילו לפני שהולכים היום לסרט  עדיף להזמין דרך אחת מחברות  האשראי ולשלם חצי מחיר . נכון לפעמים בא להיות ספונטנים ויש הוצאות בלתי צפויות אבל  עם הטכנולוגיה של היום, רוב האפשרויות נמצאות ממש בקצות אצבעותינו ומאפשרות לנו לחסוך החל מסכומים קטנים ועד לסכומים גדולים מאוד ע”י בחירת הלוואה נכונה  ומניעה כניסה למינוס שבו הריביות מפלצתיות.

תובנה חמישית וגם היא מאוד מרכזית. יש המון חוסר רציונאליות בהנתהלויות הפיננסיות שלנו אבל כדאי מאוד לנסות ולמתן זאת כמה שניתן.  אפשר להעזר בקבוצת נטוורקינג, חברה קרובה או יועצת עסקית אבל צריך לזכור שיש אלטרנטיבות גם אם הן לפעמים דורשות יצירתיות או מאמץ מעבר לרגיל.  שווה להתמקח עם בנקים, חברות ביטוח ולמעשה עם כל אחד שלוקח מאתנו  סכומי כסף נכבדים, ולמי שיש כוח, שיתמקח גם על סכומים שאינם נכבדים ובכלל יצא נשכר. זה מוריד הוצאות, באחריות. זה לא ממש כיף אבל תחשבו על הכיף שתוכלו לעשות בכסף שחסכתם או על ההשקעה בעסק שתוכלו לבצע אם תקטינו את ההוצאות.

לא כולן יוצאות לעצמאות בגלל שהן יזמיות או חושבות שיש להן את הרעיון הגדול הבא, למעשה רוב העסקים הקטנים והבינונים קמו מתוך הצורך להתפרנס או מתוך אמונה שרק כך אגיע לשכר לו אני ראויה.   זה לא אומר אומר שאם אני לא מקבלת משכורת, הגורמים הפיננסים ובראשם הבנקים, צריכים למנוע ממני הטבות וההקלות שהם מאפשרים ללקוחות עם משכורת .

כסף כסף כסף

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של רחל הזנפלד

תצוגה מקדימה

צחקתי, דמעתי,ובקיצור התרגשתי בזכות אסנת וישנסקי עם החיים זה הכל!

במוצאי שבת, ממש לפני פרוץ השנה החדשה, הוזמנו בעלי ואני לחנוכת בית של חבר ותיק של הבן זוג,  נאמר לנו שגם אסנת וישנסקי תהיה שם ותתן איזה קטע אז נא להגיע לפני תשע. צייתינו. את אסנת וישנסקי כמובן שזכרנו והכרנו, כמו כל מי שבגילנו...

תצוגה מקדימה

לעולם לא נגמרות המילים על אהבה....

בשנה הראשונה בלימודי התואר בקולנוע, אחד המרצים אמר לנו שדבר ראשון שנוציא מהראש הוא שאנחנו הולכים לכתוב משהו מקורי כי יש סיפור אחד בעולם כולו והוא מסופר מאז ימי התנ"ך. שני אנשים שרוצים להיות יחד ולא מצליחים לממש זאת,...

תצוגה מקדימה

ליידי לייק - סיפור מתח עכשיוי מאוד!

ליידי לייק של יובל אברמוביץ' הוא קודם כל ספר חמוד להפליא, עם עלילה קולחת וכייפית לקריאה. אני חייבת לציין שמי שמטריח את עצמו לכתוב הקדשה אישית  על כל ספר שנשלח לאחת הבלוגריות, בכתב ידו , כבר  מעודד מאוד לקרוא את הספר וכבר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה