הבלוג של רחל פארן

אני חלי והספרים

אני חלי פארן, אמא לשני ילדים בוגרים מאוד, אוהבת בעיקר כל מה שקשור לספרים וגם לשאר האומנויות. מנחת קבוצות קריאה, מציירת, תופרת, סורגת,אופה המון עוגות ועוד...על כל העוד והשאר נדבר בהמשך.

עדכונים:

פוסטים: 81

החל מנובמבר 2015

זמן רב שלא קראתי ספר שהצליח לרתק אותי. נשאבתי לתוכו ולא יכולתי להתנתק ממנו.

24/10/2017

בני בולטימור

בני בולטימור, ז’ואל דיקר

מצרפתית, רמה איילון

מודן, 2017

500 עמ’

ידעתי שזה מה שיקרה, שלא אתאפק ואתחיל לקרוא את הספר ,אשאב לתוכו ולא ארגע עד שאסיים, הגמד הקטן בראשי ינשוף ויאמר לי, אל תמהרי, וכשאסיים אבכה, שאין לי ספר טוב יותר ממנו או ספר כמותו לקרוא.

ןכך היה., זה הספר הטוב ביותר שקראתי לאחרונה, ספר סוחף, חכם, כואב, עצוב, מצחיק,

אפשר לספר את הסיפור כאגדה, היו היו סבא וסבתא, סבא שהקים מפעל לציוד רפואי, לסבא ולסבתא נולדו שני בנים, סול ונתן, שניהם מוכשרים, האחד ,סול, עורך דין מצליח שגר בבולטימור ולו אשה יפה רופאה, לזוג בן,הילל, אחוזה ,בית קיט, כסף .

מהלך הזמן הם משכנים בביתם את וודי, בן גילו של הילל, ילד שאמו נעלמה ואביו נטש אותו. וודי הוא כמו בן.

הבן השני, נתן, גר במונטקלייר עם אשתו ובנו מרקוס. הם אינם עשירים.

הניגוד בין שתי המשפחות מוצג ומודגש מיד בפתיחה, הבולטימורים הם האדונים והמונטקליירים הם המשרתים.

מרקוס, בנם של נתן ממונטקלייר מגיע בחופשות, בסופי שבוע ובחגים לבולטימור, שלושת הנערים,מרקוס, הילל וודי מאוחדים יחד, עובדם בגננות, משחקים,  חולמים ומכנים עצמם, כנופיית הגולדמנים. הם אפילו מדפיסים את הכיתוב על חולצה, קבוצה מאוחדת.

לכנופיה מתחברת, איך לא, נערה, מוכשרת ,יפה, אלכסנדרה.הם כבר ארבעה.
מרקוס ואלכסנדרה יהפכו לזוג.

אבל הספר נפתח בטרגדיה, זה אינו ספוילר, בפתיחה נאמר לנו שקרה משהו נורא לוודי, ונאמר שזה חודש לפני האסון.

האסון מרחף מעל דפי הספר ומעל לזיכרונות של מרקוס שכותב אותם. מרקוס בהווה הוא סופר מוכשר, סופר שפרסם ספר  שהיה לרב מכר, כעת הוא מחפש רעיון לספר חדש, שכנו ליאו, גם רוצה לכתוב ואינו מוצא על מה, ואם אמרנו טרגדיה ,ליאו משמש כמקהלה בטרגדיה. הוא צופה מהצד ויודע לומר את הדבר הנכון, הוא המצפון של מרקוס. מרקוס כותב כדי להשתחרר מהעבר, כדי לעמוד מולו באומץ.

האסון שמרחף הוא המניע של העלילה והופך אותה לעלילת מתח, האסון מוביל  לפירוד בין אלכסנדרה למרקוס, מוביל להתפקחות, צער וסבל.

ז’ואל דיקר יודע לכתוב, יודע לשזור עבר והווה ולנוע בין הזמנים, יודע להביע את התחושות עד כדי כך שהרגשתי כאילו אני נמצאת יחד עם נערי בולטימור, עוצרת נשימה במגרש הכדורסל, שמחה בשמחתם וחוששת לגורלם ועתידם.

זהו ספר על ידידות ונאמנות בין חברים וקרובי משפחה,  על קנאה ורגשות אשם, קנאה שמעוורת ,פוגעת ואינה מצמיחה, על סודות ,הסתרות ואי הבנות. זהו ספר על דינמיקה פסיכולוגית של קבוצה, כל אחד מחברי הקבוצה חושב על האחר כמוכשר ועליו עצמו כנחות.

הספר הוא ספר על תהליך הכתיבה, מרקוס מציג עצמו מיד בפתיחה כסופר, בתחילת הספר הוא אינו מוצא על מה לכתוב עד שליאו שכנו אומר לו ,כתוב על הכאב שלך ומרקוס יושב וכותב על משפחתו. במקור הספר נקרא, הספר של בני בולטימור.

ספרו הקודם של ז’ואל דיקר , האמת של פרשת הארי קברט, עוסק גם בתהליך הכתיבה, מרקוס גולדמן הוא הגיבור של פרשת הארי קברט, בני בולטימור הוא שני מהטרילוגיה שגיבורה הוא הסופר מרקוס גולדמן.
מי שעוד לא שמע על הסופר ועל ספריו אני אומרת, רוצו לקרוא ועדיף שתהיו במקום מבודד שבו לא יפריעו לכם.
ואני? מה אקרא כעת? אני מתכוונת לקרוא שוב את הספר.

עוד מהבלוג של רחל פארן

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

בחזרה מעמק רפאים , חיים באר

  בחזרה מעמק רפאים, חיים באר עם עובד 2018 אלישע מילגרוים, מחברו של הרומן השנוי במחלוקת "נעטרי הקוצים" נקבר על פי דרישת אשתו נעמי בבית הקברות הנוצרי בעמק רפאים, הסיבה...

תצוגה מקדימה

מוטי מרציאנו, בלש פרטי, יונתן יובל

מי שמכיר אותי ואת טעמי הספרותי יודע שאיני אוהבת ספרי מתח (פרט ליו נסבו, סידרת פנדורין. נערה עם קעקוע)  לפעמים אני קוראת ספרי בלש , כי דמות הבלש הוא המרכז שבספר ועלילת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה