הבלוג של רחל פארן

אני חלי והספרים

אני חלי פארן, אמא לשני ילדים בוגרים מאוד, אוהבת בעיקר כל מה שקשור לספרים וגם לשאר האומנויות. עוד עלי מוזמנים לקרוא כאן rachelfaran.co.il

עדכונים:

פוסטים: 114

החל מנובמבר 2015

כולם היו בני, כולם היו ספרי. איך אפשר לבחור במספר ספרים מצומצם שהכי אהבתי שהייתי רוצה שתרוצו לקרוא עכשיו ומיד? בחרתי בשלושה ספרים ישראלים, שבוע הספר העברי לא? ואחד מתורגם.

08/06/2018

כולם היו בני, כולם היו ספרי. איך אפשר לבחור במספר ספרים מצומצם שהכי אהבתי שהייתי רוצה שתרוצו לקרוא עכשיו ומיד?

בחרתי בשלושה ספרים ישראלים, שבוע הספר העברי לא? ואחד מתורגם.

האיש הזקן

האיש הזקן, פרידה, נגה אלבלך

הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2018

 

ספר שאי אפשר להישאר אדישים לאחר תום הקריאה בו.

ספרים רבים נכתבו על מחלת האלצהיימר, אבל ספר זה הוא שונה ומיוחד, לא צריך עלילה ותיאורים ארוכים ומסורבלים על מנת להעביר את רגש הכאב והחמלה של בני המשפחה. נגה אלבלך מתארת באפיזודות קצרות, באמירות כואבות צוחקות את מחלתו של אביה. היא מצליחה לספר על תחושותיה כבת ועל תחושת האב ברגעים של השכחה. האירועים הקצרים שנכתבו על פתקים מצטרפים למכלול חיים של אדם. כמו שברי הזיכרונות שבמוחו של האב כך פיסות הפרטים שבפנינו.

לא יכולתי להתנתק מהספר ומתיאורי האירועים שבו למרות הכאב. ספר שהוא חיים שלמים ויש בו כאב, עצב, צחוק, דמע, חוכמה.

ספר רגיש, ספר עדין עם תמונות אנושיות המהוות מכלול שלם של מערכת יחסים בין אב לבת. אל תחששו לקרוא את הספר. להפך, אני ממליצה עליו בחום רב, כי יש בו את כל מחזור החיים .

יקיצה

יקיצה, ניר ברעם

הוצאת עם עובד

ניר ברעם, אחד הסופרים הצעירים המוכשרים. יכולתו לכתוב על נושאים רבים ומגוונים הביאה אותו למקום נכבד בעולם הספרות העברי.
אני אוהבת את הכתיבה שלו ובעיקר את ראיית העולם הרחבה שבספריו. ניר מוכיח כי הוא בקיא בספרות העולם ויודע להעריך את הספרות הטובה שעליה גדל.

ספרו “יקיצה” הוא ספרו האישי ביותר. זה ספר שאינו מתמסר בקלות לקורא אך מאוד מתגמל בסיומה. בין השורות ניתן למצוא את ניר ברעם האישי, לא דמות בתוך העלילה. הספר נע בין תקופות ובין מצבי נפש של הגיבור, בין ערות ליקיצה, היקיצה שבספר היא התפקחותו של הגיבור והבנת חייו וחיי חברו שעליו הוא מספר.

ספר שאינו רק אישי , זהו ספר שמספר את תולדות המדינה, נערים צעירים שובבים מבית הכרם המנהלים מלחמה מול ילדי המגדלים, מתבגרים והופכים להיות אנשים. ספר שיש בו יסודות ארספואטיים, והתכתבות עם ביאליק,  ”התדע מנין נחלתי את שירתי”.

ממליצה מאוד, בזכות השפה, בזכות הכתיבה ובעיקר בזכות נוכחות של הסופר בספר ויכולתו לגעת בעזרת המילים ברגשות הקורא.

הסיפור של הילדה האבודה

הסיפור של הילדה האבודה, אלנה פרנטה

הוצאת הקיבוץ המאוחד

כן, אני יודעת שאיני מחדשת ואיני יצירתית, אבל איני יכולה בלי שתי החברות הגאונות והאשה הגאונה מכולן, אלנה פרנטה.סידרת הרומנים הנפוליטנים כבשה אותי. את הספר הראשון קראתי כמה פעמים ואף העברתי עליו הרצאות במועדוני הקריאה. הכתיבה של פרנטה מהפנטת, מכשפת, חודרת. הקריאה בספריה אינה רק קריאת אותיות ,אלא קריאה על חושית, כל החושים שותפים לפעולת הקריאה.

כיוון שלא יכולתי להתאפק עד לצאת התרגום של הספר הרביעי התחלתי לקרוא את הספר באנגלית, ועצרתי. למה? כי לא רציתי שתגמר לי החברות עם לנה ולילה. כשיצא לאור הספר הרביעי, הבנתי שלא אוכל להשהות את הפגישה.

ספר שסוגר את מעגל החיים של שתי החברות, לנה ולילה כבר  בנות שישים, שתיהן עברו אירועים רבים בחייהן האישיים ובחיי נאפולי ואיטליה. לינה ולנה עדיין ממשיכות באותה התנהלות שמלווה אותן מגיל 6, יחסי קנאה, אהבה, דאגה, כעס, תלות.

לנה, כותבת על מערכת היחסים שלהן לאחר שלילה נעלמה, בכתיבה אישית היא מגוללת את סיפורן כשאירוע רעידת האדמה בנאפולי הוא סמל לחייהן ולחברותן.

הספר הרביעי הוא ספר של סיום המעגל בהתבגרות שתי החברות. הן מגלות כי אין להן שליטה על חייהן שלהן ואף על חיי האנשים סביבן. אם בעבר הן חשבו שהן כל יכולות הרי שעם התבגרותן הן מגלות שהן נתונות לגורל. ולא רק הן מגלות את שבירות הזמן, גם חבריהם לשכונה מגלים כי כוחם אינו נצחי.הן מגלות כי הן הפכו להיות כמו הוריהן, מתנהגות דומה להם, מדברות בדיאלקט, אלא שהן מתחבאות מאחורי מודרניזם, חופש ושחרור מיני, טכנולוגיה וידע.

למה לקרוא? כי פרנטה יודעת לספר סיפור אישי, יודעת לתאר את נבכי הנפש של הדמויות ,יודעת להראות את החיים בנאפולי דרך עיני ילדות קטנות ועיני נשים שהתבגרו והתפקחו.

אירן דן ספר

מספר הסיפורים, אירן דן

הוצאת פרדס

לשיריה של אירן דן התוודעתי דרך הפייסבוק, בכל סוף שבוע היא מעלה שיר מלווה בציור מתאים.

אירן דן היא מספרת סיפורים בשירה. מרבית השירים הם שירי געגוע, געגוע לאהבה, לעבר, למראות המתרחקים.

במילים נוגעות ורגישות ,מצליחה המשוררת אירן דן, להחיות מראות מעברה וממקומות אחרים. בעזרת צירופי לשון היא מציירת במילים את אותם המקומות שבהם גדלה וחוותה את חייה. ולא רק היא מתגעגעת, גם אביה מתגעגע בכאב  “ואבא היה עוצם עיניים וחוזר בגלים לבית ילדותו ילד נצחי ברחוב היהודים בטטואן,”

שיריה של אירן חושפניים ורגישים, שירים שיש בהם עדינות עוצמתית.

ממליצה בחום רב.

עוד מהבלוג של רחל פארן

Thumbnail

הצבוע המאושר, מקס בירבום

  הצבוע המאושר ,מקס בירבום מאנגלית מיכל שליו תשע נשמות 2018 כילדה אהבתי לקרוא אגדות, קראתי אותן שוב ושוב, נסיכה תמימה ואהובה, נסיך ומכשפה, קללה, פיתולים בעלילה עד...

Thumbnail

פלא לא מושלם, אנדראה דה קרלו

החיים הם גלידה. סיפור שמתרחש במשך 4 ימים שלאחריהם הגיבורים לא יחזרו להיות מי שהיו. ניק קרוקשאנק, סולן להקת הרוק, ביבונקרס, גרוש בפעם השנייה  עומד להתחתן ביום...

Thumbnail

האי - ג'אני סטופריץ

קריאה בנובלה "האי" של ג'אני סטופריץ תגרום לנו להתבוננות מחודשת בראיית העולם החיצוני והפנימי שלנו. בן ואב נפגשים לפגישה אינטימית אחרונה בחייהם. הבן עזב את האי ובחר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים