הבלוג של eitan1

דבר הפסיכולוג

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מיולי 2012

בשנים האחרונות משתלבת שאלה חדשה בדף השאלות של ראיון הקבלה (האינטייק) בטיפול פסיכולוגי: אם בעבר נהוג היה לשאול רק על מהות ואופי הבעיה, על מצוקות עכשוויות, על משפחת המקור, על חיי העבודה ועוד, ניתן למצוא כיום לא מעט פסיכולוגים שמבררים האם המטופל העתידי מקיים פעילות גופנית כחלק משגרת חייו. למעט מקרים חריגים (כמו באנורקסיה נרבוזה)

29/07/2012

(מוקדש לעידית, שמתעקשת לרוץ כמעט כל יום)

בשנים האחרונות משתלבת שאלה חדשה בדף השאלות של ראיון הקבלה (האינטייק) בטיפול פסיכולוגי: אם בעבר נהוג היה לשאול רק על מהות ואופי הבעיה, על מצוקות עכשוויות, על משפחת המקור, על חיי העבודה ועוד, ניתן למצוא כיום לא מעט פסיכולוגים שמבררים האם המטופל העתידי מקיים פעילות גופנית כחלק משגרת חייו. למעט מקרים חריגים (כמו באנורקסיה נרבוזה, בולימיה או הפרעה אובססיבית קומפלסיבית) ניתן למצוא את הפעילות הגופנית השוטפת כעדות לכוחותיו הנפשיים של האדם הפונה לטיפול. איך לא? אין סוף מחקרים מעידים על הקשר בין פעילות גופנית לבין בריאות נפשית, בתמיכת האימרה המוכרת “נפש בריאה בגוף בריא”. ואכן, מעטים הם האנשים שמתאמנים ומראים סימפטומים של דיכאון גלוי שניתן לאבחנו כדיכאון מז’ורי. באמירה כללית, ניתן לומר שאדם המתאמן באופן יום יומי אינו יכול להיות דכאוני (במובן הפסיכו-דיאגנוסטי של המושג) הן מסיבות פיזיולוגיות וביו-כימיות והן מסיבות פסיכולוגיות של שיפור הערך העצמי ותפיסת המסוגלות האישית.

אבל זה לא מצטמצם לפעילות גופנית: נגזר עלינו, על כל האנשים שמנסים לחיות טוב, לשהות במתח מתמיד ובדיאלקטיקה מורכבת, בין הקיום באזור הנוחות הנפשי והפיזי לבין היציאה היומיומית למרחב הספר של המאמץ.

ממש כמו הספורטאים באולימפיאדה, כך גם אנחנו, נדרשים לבחון מדי יום ביומו את השאלה: “האם יש בכוונתי ובכוחותיי לצאת היום ממרחב הנוחות של חיי ולהתאמץ למען מטרה שתשפר אותם?”

זוהי שאלה אין-סופית, שאלה שעומדת על סדר היום שלנו באופן מאוזן. לחיות טוב משמעו לחיות בקונפליקט, בין איפוק, השקעה ומאמץ, לבין כניעה, פסיביות וחוסר אונים. אם נפגשת עם השאלה המציקה הזאת כמה פעמים ביממה האחרונה, הרי שלפי דעתי, לפחות בהיבט הפסיכולוגי-מוטיבציוני, אתה חי נכון. אין כנראה דרך לחיות את החיים הטובים מבלי להתאמץ ולעבוד קשה למען מטרות חיוביות שהעמדנו לעצמנו. זה נראה מאוד קשה אבל המתאמצים, שמשלבים את המשמעת העצמית בחייהם, יודעים מה רבה היא התמורה.

בטיפול פסיכולוגי אנו רואים אנשים שמתאמצים להשתנות. עבור רובם, עצם הפנייה לטיפול, עצם המפגש עם המסגרת הטיפולית והפסיכולוג שמייצג אותה, מהווים מנוף לשיפור ולהתפתחות אישית. זו גם הסיבה להצלחתן של מסגרות אלטרנטיביות, כמו אימון אישי, או טיפול משלים כזה או אחר: אתה עושה למען עצמך וכבר יצאת מאזור הנוחות ויצרת אפקט של שינוי.

כיצד נוכל לצאת מאזור הנוחות שלנו באופן שגרתי?

לפני כשנתיים שמעתי הרצאה מעניינת על מחקר שנערך באוניברסיטה בבוסטון. המחקר סקר ותיאר את מכלול התירוצים שמסייעים לאנשים להימנע מיציאה מאזור הנוחות שלהם. המצגת הייתה משעשעת, כל אחד מהשומעים יכול היה להזדהות עם כמה וכמה תירוצים שנשמעו שם: אין מספיק זמן, בעיות רפואיות, סדרי עדיפויות, עבודה מאומצת ועוד ועוד. המעבר בין פעילויות של אזור הנוחות לפעילויות מחוצה לו היא סובייקטיבית, וקשה לכל אחד באופן דומה: עבור אחד, יהא זה המעבר מלשכב על הספה ולבהות בטלוויזיה להליכה יומית ועבור האחר יתבטא המעבר מריצה יומית בקצב 10 קמ”ש ל-11 קמ”ש. עבור שניהם עומד אתגר די דומה.  ישנה רק פרשנות סובייקטיבית אישית, ולאורה אני אמור להבין האם אני עומד במקום או מתקדם כדי לעמוד באתגר.

פעם שאלתי את מאמן הריצה שלי, בחור כארז, שעשה כבר שתי תחרויות איירון-מן, האם גם הוא מתקשה להתעורר בבוקר לרוץ. זה היה לפני כחמש שנים, נפגשנו כקבוצת ריצה שלוש פעמים בשבוע ב-5 בבוקר בחוף הים ועבורי כל יציאה מהמיטה הייתה פרויקט מורכב של שכנוע עצמי. הוא חייך חיוך גדול והתשובה שלו די הפתיעה אותי: “מה חשבת? כל בוקר אני נאבק מחדש..”. הספורטאים שמתכוננים ללונדון 2012 מתמודדים, כמונו, כל יום ביומו עם אתגר היציאה מאזור הנוחות. לא, אין שום דבר נוח במאמץ גופני קשה, אף אחד לא נהנה מזה במובן המיידי, זה מפרך, מחייב אותנו לדכא את ההתנגדויות הפנימיות ולהזכיר לעצמנו את האמת שאנחנו לומדים ומכחישים כל פעם מחדש.

טיפול פסיכולוגי ממוקד ביציאה מאזור הנוחות

בטיפול הפסיכולוגי של ימינו מסמנים המטפל והמטופל את המטרות מראש כבר במפגש הראשון. למעט נישה ספציפית של טיפול פסיכואנליטי מסורתי, כל סוגי הטיפולים רואים מטרות ומכוונים אליהן את משאבי הטיפול.

בטיפול פסיכולוגי ממוקד אנו מנסים לעזור לאדם באופן אקטיבי, מעורב, הדדי ומהיר, להשיג את המטרות שהוגדרו בתחילתו. אם תיארנו את היציאה מאזור הנוחות כסוגיה סובייקטיבית, ניתן לראות טיפול ממוקד כעוסק בשלל מטרות אישיות שתכליתן לעזור לאדם למצוא כוחות להתאמץ ולהשתנות. עבור חלק מהמטופלים המטרה היא יציאה מאזור נוחות מוכר ובעייתי, כמו נטייה להשביע את רצונם של האחרים, נטייה להיכנס לקשרים רומנטיים בעייתיים או קושי סדרתי ביחסים עם דמויות סמכות. מטופלים אחרים מוצאים עצמם שוהים באזור נוחות של ‘התמכרות’ לסימפטום שמייצג התנהגות בעייתית, קושי לקבל החלטות מכריעות בחיים, הימנעות מיחסים חברתיים עקב חרדה, שימוש לרעה בחומרים פסיכו-אקטיביים (כמו עישון גראס כפייתי) ועוד.

הטיפול הממוקד מאתגר ומעמת את המטופל עם המציאות הבעייתית של באזור הנוחות הפסיכולוגית שלו. ראשית, יש להבין מה משרתת ההיתקעות באזור הנוחות, היא אינה מופיעה בתוך ריק, אלא מכסה על קושי אחר שמאיים על האדם. שנית, יש לבדוק אלטרנטיבות, שבדרך כלל ידועות היטב למטופל: רובנו יודעים מה אנו צריכים לעשות, רק לא יודעים כיצד להגיע אל המומנטום לשינוי או אל הכוחות הנפשיים שמספקים השראה לשינוי. לבסוף, הטיפול הפסיכולוגי הממוקד ישאף להטמיע במגוון שיטות את השינוי בחיי המטופל באופן אקטיבי ולהביא לשינוי עמיד שישרת את האדם גם בתום הטיפול להמשך חייו.

בנימה אישית, קשה להסביר כמה סיפוק אני מרגיש כאשר מטופל מצליח לצאת מאזור הנוחות שלו תוך 10-12 פגישות. מה שנראה לא ניתן לשינוי לאורך כל החיים הופך לשגרה בריאה וברת תוקף.

לסיום, מחר בבוקר אני שוב מתעמת עם קו הגבול של אזור הנוחות שלי: אני אמור לרוץ 8 ק”מ ולאכול לפי תפריט מאורגן, להמשיך את כתיבת פרק מתוך ספר שהתחייבתי לגביו ולהמשיך לבנות את פרויקט הלגו עם בני. בין לבין הבטחתי לעצמי פינוק: צפייה של שעה בערך בדרמות של האולימפיאדה. הנקודה היא שהפינוק הזה לא יהיה מתוק כל כך מבלי שאתאמץ במימוש מטרותיי המאמצות. ככה זה…

איתן טמיר, פסיכולוג, מכון טמיר לטיפול פסיכולוגי

למידע נוסף:http://www.tipulpsychology.co.il/

עוד מהבלוג של eitan1

תצוגה מקדימה

משולש זה תמיד שניים ועוד אחד

כל החומרים שנוגעים בנו מבפנים בעונה המרתקת של הישרדות VIP נמצאים על שולחן הפסיכולוג או הפסיכיאטר באופן יום יומי. לאחר צפייה בפרק האחרון, שבו הודח אושרי בשנית, החלטתי לעשות מעשה ולכתוב תיאור פסיכולוגי מעמיק יותר על מבני...

תגובות

פורסם לפני 8 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה