הבלוג של פרוליידי ProLady

התחלה חדשה

כל מה שנשים צריכות לדעת על גירושין בישראל מפי המומחים של "פרוליידי", צדוק קדמי חברת עורכי דין

עדכונים:

פוסטים: 7

החל ממאי 2017

נשים רבות חיות שנים ארוכות תחת טרור כלכלי מצד בני זוגן ואינן יודעות. כיצד תזהי דפוסים של אלימות כלכלית ואיך ניתן למנוע אותה?

17/07/2017

צילום: fotolia

ש’ וא’ בעלה לשעבר היו נשואים שנים ארוכות. א’ ניהל עסק עצמאי מצליח ואילו ש’ הייתה עקרת בית וטיפלה בילדיהם המשותפים. בכל השנים דאג א’ להבהיר לאישתו עד כמה היא והילדים תלויים בו ובהכנסות העסק, עד כמה עבודתו חשובה ועד כמה היא מחויבת להקדיש את כל כולה למען הבית והמשפחה, גם על חשבון רצונותיה האישיים ובכך מנע ממנה לממש את עצמה דרך לימודים או פיתוח קריירה. בכל שנות חייהם המשותפים לא ידעה ש’ דבר על מצבו הכלכלי של בעלה , בכל חודש הוקצבו לה 2000 שקלים בלבד שבהם הייתה צריכה לנהל גם את ההוצאות האישיות שלה וגם את הוצאות הטיפול בילדים.  היא חשה תלויה לחלוטין בבעלה וחששה להמרות את פיו למרות שמעולם לא הרים עליה יד או פגע בה באופן מילולי, ש’ הייתה קורבן לאלימות כלכלית. במשך שנים ארוכות היא כלל לא ידעה את זה, היא חשבה שכך זוגות חיים, שזו חלוקת התפקידים בינה ובין בעלה. רק אחרי שאחרון הילדים עזב את הבית עלו וצפו כל התחושות הקשות וסימני השאלה. בהליך הגירושים התגלו נכסים וכספים רבים שהוסתרו מש’ ומילדיה שנאלצו כל החיים לחיות בתקציב דחוק וביד קשה.

נשים רבות לא יודעות

נשים רבות חיות תחת שליטה מוחלטת של בני זוגן על מצבן הכלכלי, לעיתים תוך הטלת סנקציות ויצירת פחד שמחזק את תחושת השליטה. אלימות כלכלית היא כל ניסיון של אחד מבני הזוג למנוע באופן אקטיבי גישה לחשבון המשותף על ידי הגבלות שונות, חוקים מופרכים ועונשים, בכך נוצרת תלות של הגורם החלש, בדרך כלל האישה, שנתונה לשליטתו המוחלטת של בעלה. הן בית המשפט והן בית הדין הרבני מתייחסים בחומרה רבה לעבירות מסוג זה. במקרים של חשד להסתרת נכסים, העברת כספים משותפים ומניעת חלוקת רכוש הוגנת בין בני הזוג יכול בית המשפט לדחות את מועד הקרע על מנת לאפשר לצדדים לחשוף את מלוא הכספים המשותפים ולאפשר חלוקה שווה בין בני הזוג. חלוקת כספים הוגנת מעניקה לאישה סכום התחלתי לשיקום חייה ובמקרים של חיים תחת אלימות כלכלית, גם להחזרת השליטה על מצבה הפיננסי. שירות פרוליידי מאפשר לנשים להתחקות ולעקוב כספים ורכוש שנצברו במהלך תקופת הנשואים במטרה לאתר נכסים וכספים שהוסתרו מהן ושעל פי חוק מגיע להן מחצית מהכסף. גם בית הדין הרבני מנסה להגיע למתן גט במקביל וללא קשר למחלוקות כספיות בין בני הזוג כדי למנוע מצב של עגינות על רקע כלכלי.

סימנים לאלימות כלכלית

הגבלת הגישה לחשבון הבנק

מניעת גישה לחשבון הבנק או הטלת מגבלות משמעותיות על הפעולות הניתנות לביצוע. כך שאת לא מודעת למצב הכלכלי המשותף או שאינך יכולה להשתמש בכספים משותפים באופן חופשי ושיוויוני.

פגיעה בביטחון העצמי

יצירת תלות כלכלית ואישית שלך בבן הזוג, בין אם זה בעקבות פערים גדולים בשכר, מניעת האפשרות לצאת לעבוד ומניעת עצמאות כלכלית. עם השנים את חשה פחות ופחות בטוחה בעצמך ואינך מאמינה כי היא מסוגלת להתמודד עם החיים ללא בן הזוג הדומיננטי. מבחינה כלכלית את תלויה לחלוטין בבן זוגך והוא מקפיד לגרום לך לחוש פגיעה וחסרת ישע.

מעקב קפדני אחרי הוצאות

במקרים של אלימות כלכלית לבן זוגך יש שליטה או לכל הפחות מעקב קפדני אחר ההוצאות שלך לעצמך ולמען הילדים וניהול משק הבית. בין אם זה דרך הקצבת סכומי כסף בכל חודש, לרוב התקציב אינו תואם את סכומי ההוצאות. סימן נוסף הוא מעקב קפדני אחר ההוצאות, איסור על הוצאות ללא בקשת רשות והחרמת כרטיס האשראי או כספים כעונש על חריגה את חיה בפחד מתמיד מפני מעקב ההוצאות ולרוב גם מונעת מעצמך צרכים ורצונות על מנת להצליח לעמוד בתקציב.

האם ניתן למנוע אלימות כלכלית?

אלימות כלכלית אינה מתחילה ביום אחד אלא נבנית, לרוב, באופן הדרגתי ומתמשך. בהתחלה יופיעו סימנים קלים, כאלה שנראים טבעיים, אולי אפילו מובנים ומשדרים אחריות ורצון לניהול נכון של החיים המשותפים, כגון מעקב הוצאות, מניעת התקדמות אישית ופיתוח, זריעת פחד וביטול הרצון האישי שלך. אולם אם את חשה מוגבלת על ידי בן זוגך, אם את חשה פחד או חשש לכלכל את עצמך כראות עינייך מומלץ לבחון את ההתנהלות הזוגית בהקדם ולמנוע החמרה של דפוסים אלה.

*ייעוץ מקצועי לפוסט: עו”ד מיטל מרלי מומחית לדיני משפחה וגירושין

המדריך המלא למתגרשת המתחילה נמצא ממש כאן

רוצה ללמוד עוד על הזכויות ודרכי הפעולה שלך בזמן גירושין? לחצי כאן

לשיחת יעוץ דיסקרטית : 077-7296021

 

*האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

*האמור בבלוג אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

עוד מהבלוג של פרוליידי ProLady

Thumbnail

כיצד לבחור את עורך דין לקראת הליך גירושין?

פירוק הנישואים אינו תהליך קל בלשון המעטה. ישנה חשיבות גבוהה לקבלת ייעוץ והכוונה מתאימים על ידי עורך דין, עוד קודם לתחילת הליך הגירושין בבית המשפט, או בבית הדין הרבני ואף...

תגובות

פורסם לפני 3 years
Thumbnail

גירושין: איך משתפים את הילדים?

ההחלטה של בני זוג להיפרד מכתיבה לילדיהם המשותפים מציאות חדשה ומורכבת. לא פעם כוללים הגירושים מעבר דירה, הסתגלות לחלוקת המשמורת בין ההורים, התמודדות חברתית וכמובן גם משבר...

תגובות

פורסם לפני 3 years
Thumbnail

גירושים לא חייבים להיות טראומה

למרות שאני מגיע מעולמות המשפט ניסיתי להעלות כאן את האני מאמין שלי באופן ידידותי, ללא מושגים משפטיים שאין בהם צורך על מנת להעביר את רוח הדברים. אך חשוב לי לציין שאחת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים