הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

סיפורה של מדינה במחתרת – עדותו של האיש שניסה לעצור את השואה, יאן קרסקי. הוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים.

“לנו הפולנים, אלה היו ימי מלחמה וכיבוש; להם, היהודים הפולנים, זה היה סוף העולם.” (ע’ 370)

הסיפור מאחורי הספר הזה, גרם לי לעניין רב בתוכנו.

על אף העובדה שהוא עוסק בנושא שנכתב עליו רבות, השואה ומלחמת העולם השנייה, מספר מאפיינים הופכים אותו לספר מעט שונה.

ראשית, הוא נכתב במהלך המלחמה. הכותב, קרסקי, תיעד את פעולותיו כאיש המחתרת הפולנית ופירט את ההתנסויות שעבר והחוויות שלו לאורך התקופה. עובדה זו מעניקה לספר מימד מעניין.

שנית, תפקידו של קרסקי כאיש מחתרת חשף אותו למידע רב אודות הלחימה, ההתנגדות ובהמשך אף מידע על השמדת היהודים.

שלישית, העובדה כי קרסקי הינו פולני קתולי הכותב על המלחמה מנקודת הראות שלו, הייתה עבורי הזדמנות טובה ללמוד על מצבה של פולין במלחמה דרך עיניו של פולני החווה אותה ומתמקד בה בעיקר.

הספר עובר וסוקר את המלחמה מעיניו של קרסקי החל מ-1939 ועד 1943.

קרסקי מעביר בצורה מעניינת את השינוי בחיי תושבי פולין מרגע הכיבוש הגרמני. בנוסף, מספר כיצד הגיע למחתרת, במה האמין ואיך פעל במסגרת הארגון.

במהלך המלחמה קרסקי נפל בשבי הגאסטפו, עבר עינויים והצליח לברוח. הוא מספר על רבים מחבריו, על שעלה בגורלם והשינויים שהתחוללו בחיי הפולנים.

בשלב מאוחר יותר במלחמה הוא אף מגלה מה מתרחש במחנות אליהם מועברים היהודים ואף רואה בעצמו מה קורה בגטו וורשה ואיך מתנהל ההרג ההמוני, מסודר, שיטתי ואכזרי מאין כמוהו.

במסגרת תפקידו כאיש מחתרת העביר קרסקי את המידע על הלחימה של המחתרת וכן על הנעשה לעם היהודי לידי בעלות הברית.

מכיוון שנכתב בזמן אמת, מעניין לקרוא כמה מתהיותיו של קרסקי אודות העתיד. הוא תוהה כיצד יגדל הדור הבא של גרמנים צעירים הגדל על ברכי שנאת האחר. הוא תוהה גם על החשדנות הטבועה בכל אדם בעת המלחמה וכיצד חברים הופכים במהירות אויבים שמוחם נשטף בידי האידיאולוגיה הנאצית. בנוסף, הכתיבה בזמן אמת מעבירה עדות כפי שהיא, ללא העיבוד שעוברות מחשבות האדם במבט לאחור וניתוח נוסף של האירועים.

באופן אישי מצאתי את הספר מעניין מאוד ברובו אך לא קל לקריאה. תיאוריו של קרסקי בנוגע לפעולות הגסטאפו והרג היהודים זעזעו אותי ואף הוסיפו פרטים חדשים שטרם שמעתי על אכזריות הנאצים.

למרות שהתקשיתי לקרוא אותו, אני שמחה על כך שעשיתי זאת, כיוון שהעניק לי מידע רב שטרם קראתי בספרים אחרים בנושא.

הספר יצא לראשונה ב-1944. כעת ב-2014 יצא בעברית עם הערות רבות וחשובות מפי מתרגם מהדורה זו. אלה סייעו להבנה טובה יותר של האירועים המפורטים בספר.

בשנת 2000 נפטר קרסקי. קודם לכן קיבל את תואר חסיד אומות העולם מתוך הכרה בפעולותיו שסייעו להצלת נפשות בעם היהודי. בנוסף לתואר זה הוא קיבל גם אזרחות כבוד של מדינת ישראל וכן את מדליית החירות הנשיאותית מטעם ארצות הברית.

גם בעת מלחמה ובעוברו דברים קשים, מעולם לא נשטף מוחו של קרסקי והוא תמיד האמין כי היטלר לא יישאר בשלטון לעד ולא יצליח לשטוף את מוחם של כולם. היום אנו יודעים כמובן כי הוא צדק.

109056

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור “על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה