הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

ספרה החדש של איריס אליה כהן, הינו הספר הראשון של הסופרת שאני קוראת. לאור התלהבותי הרבה, אני מחכה בקוצר רוח להשלים את ספריה הקודמים. בואו לקרוא מה אהבתי בספר

26/01/2016

גלבי

גלבי, איריס אליה כהן. הוצאת משכל (ידיעות ספרים)

325 עמ’.

הרומן החדש של איריס אליה כהן הגיע לידיי כספר לבן. ללא תקציר מאחוריו או תמונה בקדמתו כדי לעורר בי מחשבות, צללתי אליו נטולת רעיונות מה יהיה תוכנו.

בספר גיליתי את זוהרה, דמות מעניינת שמן הרגע הראשון התחברתי אליה ולכאב שחשה ומתואר כל כך יפה. היא גרושה, אם לילד בן שבע, ונושאת על גבה את היעלמות אחותה הצעירה, בתיה, לפני שנים במעברה.

הספר נע בין שנות השמונים לבין שנות החמישים בישראל של אז. בין הפרקים אנו מגלים שבתיה נעלמה ושנים של חקירה בניסיון לאתר את האחות האבודה, לא הובילו לממצאים מרשימים. זוהרה מנסה שוב, הפעם בעזרת חוקר פרטי, אך היא מגיעה לחקירה הזו בעייפות מתמשכת משנים של סימני שאלה.

אדיבה, חברתה הטובה של זוהרה עוד מילדות מוצגת בספר כמגיעה מבית אחר לגמרי. בת לניצולי שואה בבית שלא דובר בו על הסבל שעברו היהודים באירופה. אחיה נהרג במלחמת יום הכיפורים והיא נושאת עול של חיים שלמים בבית קשה עם הורים שסובלים מזכרונות הזוועות שעברו בשואה.

הסיפור מציג את ילדותן ובגרותן וחושף ככל שמתקדמים עוד ועוד פרטים בנוגע לשתיים, לקשר ביניהן ולחיים שעברו על זוהרה בביתה. אי אפשר לקרוא את הספר הזה עם תיאורי המעברה והחיים שם מבלי שייצבט הלב. מצאתי עצמי קוראת בין השורות את האפליה הבולטת שהוצגה כלפי זוהרה הילדה בבית הספר, ההשפלה שלה אל מול חבריה, וכאב לי. תיאוריה של הסופרת הכניסו אותי כקוראת ללב הסיפור והרגשתי את הדמויות ואת כאבן.

הסיפור הזה הוא בעצם סיפור ישראלי קלאסי. אני לא יודעת כיצד היה מתייחס אליו קורא שלא גדל כאן ואינו מבין את משמעות המונח כור היתוך בהקשר הישראלי. אינני בטוחה אם המונח מעברה או הזיכרון ההיסטורי של משפט אייכמן היו נוגעים לו כפי שנוגעים לקורא מקומי. עבורי הספר היה מרתק. הוא כתוב טוב, מעניין ובתוך הסיפור הכל כך ישראלי הזה, מצליח להוסיף היבט מותח של תעלומה וניסיון פתרונה.

זהו ספרה הראשון של איריס אליה כהן שאני קוראת. שני ספריה הקודמים מחכים לי על המדף ואחרי שקראתי ספר זה וכל כך התרשמתי, אני בהחלט מתכוונת להעלות את מקומם בערימת הספרים ולנסות ולהגיע אליהם בהקדם.

ספר נוסף שמחובר להוויה הישראלית:

אם אשמע קול אחר

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה