הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

ספרו המרתק של אריק לארסון מביא את סיפורו של השגריר האמריקאי לגרמניה בשנות השלושים של המאה הקודמת, עם עליית הנאצים לשלטון. ספר מרתק המעניק זווית ראייה מעניינת לאירועים

16/01/2016

בגן חיות הטרף

בגן חיות הטרף, אריק לארסון. הוצאת בבל ומשכל.

450 עמ’.

הספר הזה מתהדר בכריכה שלא עוררה בי רצון רב לקרוא אותו. תמונה של ברלין בלילה ובתחתיתה סופרלטיבים רבים על איכותו כספר עיון. על אף חיבתי הרבה לספר עיון, קיוויתי שתוכנו יהיה מושך יותר מהכריכה. אכן כך היה.

הסופר, אריק לארסון, מציג סיפור אמיתי על שגריר ארצות הברית בברלין בשנות ה-30 של המאה הקודמת. הסיפור מתחיל בחיפוש שגריר אמריקאי לבירה הגרמנית, עד לבחירה בויליאם א’ דוד, פרופסור להיסטוריה המתמחה בהיסטוריה של מדינות הדרום האמריקאיות. דוד מגיע לברלין שכעת נמצאת תחת שלטון נאצי, ואליו מצטרפים אשתו ושני ילדיו הבוגרים. ילדיהם של בני הזוג, מרת’ה וביל, הינם סטודנטים ותחילה נפעמים מברלין התוססת והצעירה.

הספר מציג את זכרונותיהם של דוד השגריר ושל מרת’ה בתו, תוך הסתמכות על יומניהם ומסמכים שונים. על אף העובדה שמדובר בספר עיון, הסיפור כולו מוצג כסיפור ונקרא קולח ומעניין. התרשמות המשפחה מגרמניה משתנה מן הקצה אל הקצה ככל שתופסים הנאצים אחיזה בשלטון והם מתארים את גרמניה המשתנה, את תגובות האזרחים ואת ההתנכלות לאזרחים יהודים ולמי שאינו מסכים עם המשטר הנאצי ופעולותיו.

הספר הזה מוכיח שוב, שלא משנה כמה אקרא על המשטר הנאצי, מלחמת העולם השנייה והשואה, תמיד אגלה עוד חלק בלתי ידוע ולא מובן מהתקופה ההיא. תוך כדי קריאה התעורר בי זעם כמעט מידי פרק על סימני האזהרה שעלו באשר לתוכניות המשטר, סימנים שהתעלמו מהם עד שהדרדר המצב לידוע לנו מבחינה היסטורית.

הספר כולל כמה אירועים לא קלים לקריאה כאשר מתוארים מעשי ההמון והמשטר. מאוד מעניין לקרוא את האופן בו נתפסים האירועים מזווית עיניהם של אמריקאים, אזרחים זרים שהגיעו בשליחות דיפלומטית. ועוד יותר מעניין לבחון כיצד מרת’ה, שנלהבת כל כך מהרוח הנאצית לשינוי במדינה, עוברת שינוי עם הזמן ומתלהבת פחות ופחות ממעשי המשטר ותוכניותיו.

זהו ספר מרתק, כאמור לא קל, אך חובבי ספרי העיון בוודאי ימצאו בו עובדות חדשות ומעניינות בנוגע למשטר הנאצי וזווית ראייה אחרת למתרחש מעיניים שונות. גם אם אינכם חובבי ספרי עיון בדרך כלל, אך נושא הספר מעניין אתכם, כדאי לכם לנסות ולקרוא אותו שכן הוא מעניק מידע רב באופן קריא ומעניין מאוד.

ספר מרתק נוסף המספר על המשטר הנאצי מזווית אחרת:

הרי אתה נושא את שמי

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור “על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה