הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

הספר של ג’יה מאי מצליח לספר באופן מעניין על דמות מיוחדת כשברקע עולם הביון הסיני, פענוח צפנים וקריפטוגרפיה. ספר שחששתי שאיאלץ לעזוב די מהר אך הופתעתי לטובה

07/12/2015

מפוענח

מפוענח, ג’יה מאי. ספרי פן ומשכל.

367 ע’

הספר מפוענח, הוא הספר הראשון שאני קוראת שעוסק ברמה כזו או אחרת במתמטיקה וצפנים. זה נשמע לא משמעותי, אבל עבורי זה היה רגע גדול.

כשקראתי על הספר לראשונה והבנתי שהוא עוסק בעולם הקריפטוגרפיה, הצפנה ומספרים, קצת חששתי שאני והוא ניפרד כידידים אחרי מספר עמודים. באופן מפתיע מאוד, פתחתי אותו וקראתי באופן רציף עד עמוד 100. אז הבנתי שכנראה שזה ספר מיוחד.

מפוענח מספר על ז’ונג ג’ינג’ן, צעיר מוכשר שרואה את העולם דרך מספרים. בכל חלקו הראשון של הספר מובא סיפורו המשפחתי, הרחק עוד לדורות שהתקיימו לפני הולדתו ואלה בעצם מספקים את הרקע להבנת ייחודו ומיקומו במשפחה. כבר מהעמודים הללו מבינים כמה הספר מעניק הצצה לתרבות אחרת.

יש כאן כינויים לאנשים כנהוג בתרבות המדוברת בספר, כאשר ברקע תהפוכות היסטוריות שונות שהתרחשו בסין בתקופות עליהן נכתב. בסוף הספר אגב, הסבר מעניין בנוגע לזיקה ההיסטורית לאירועים שונים הקשורים בעלילה.

ז’ונג ג’ינג’ן הוא גאון מיוחד שכזה. כאשר הגאונות שלו נתפסת ומובנת בידי קרוב משפחה, הוא מתחיל בחיים אחרים השונים מהתנאים אליהם התרגל וכן זוכה לטיפוח כישוריו. במהלך לימודיו כסטודנט, הוא פוגש בפרופסור לייסביץ’ אצלו לומד. המרצה מנסה לשכנע אותו להקדיש את כישוריו למחקר, אך ג’ינג’ן בוחר לפנות אל סוכנות הביון הסינית הרואה בכישוריו כלי שיוכל לסייע להם בפענוח צפנים.

הצטרפותו של ג’ינג’ן לשירותי הביון הסיניים הינה נקודת מפנה המשנה את חייו ומובילה אותו לנסות ולפענח צופן מורכב במיוחד תוך ניתוק מהחיים הקודמים שלו ומהקרובים לו. מכאן מתחיל שינוי מהותי בחייו של ג’ינג’ן והוא הופך מסוגר ומנותק עוד יותר מקודם לכן.

עד לשלב זה הספר היה מעניין מאוד בעייני והציג בפניי צדדים רבים וחדשים באשר לקריפטוגרפיה ולצפנים. עם זאת, הכתיבה מלאה תיאורים, לעיתים אנלוגיות מורכבות, ואלה הקשו עליי לעיתים את הקריאה באופן קולח.

סוף הסיפור סוגר את האירועים באופן מעניין אך הותיר אותי עם כמה סימני שאלה, עובדה שאישית אני דווקא מחבבת, כיוון שגרמה לי להמשיך ולהרהר בספר.

זה ספר אחר, לא קראתי משהו דומה לו מעולם ואני בספק אם ייצא לי להיתקל בספר דומה בעתיד הקרוב. הוא לא לכולם ועלול להתיש קוראים מסוימים עקב ריבוי הפרטים והעובדה שהסיפור אינו מסופר באופן אחיד אלא קופץ בין סיפור המעשה לתמלול הסיפור כפי שראו אותו דמויות שונות המעורבות בו. בעייני מדובר בספר שכדאי לנסות ולקרוא, אם תהנו ותגיעו עד סופו, אני חושבת שתגלו שקראתם משהו אחר ומעניין.

ספר נוסף שנשאר במחשבותיי אחרי שסיימתי לקרוא אותו:

הרי אתה נושא את שמי

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור “על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

Thumbnail

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...