הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

זוכרים את הטאמאגוצ’י? ומה עם בוורלי הילס? אם גם לכם האזכורים האלה מעלים זכרונות מתקופת הניינטיז, כנראה שהסדרה החדשה של ערוץ 8 על שנות התשעים תעניין אתכם

30/08/2015

 ספייס

כמי שגדלה בניינטיז ושומרת חסד נעורים נוסטלגי לתקופה, אני מאוד אוהבת לראות תכנים שבוחנים תופעות מהתקופה ההיא בעין ביקורתית ומנתחת ובהתאם להווה. בערוץ 8 עולה השבוע סדרה דוקומנטרית חדשה העוקבת אחר שנות התשעים. הסדרה חוזרת לניינטיז בענייני מוזיקה בעיקר, אך גם בנושאי טלוויזיה, אופנה ותרבות בכלל. בקיצור – מי זוכר את הטאמאגוצ’י?

כל מי שגדל בניינטיז זוכר את ערוץ MTV  בתור הערוץ שמשדר עדיין מוזיקה, שלא כמו היום, שרובו ריאליטיז למיניהם. אני זוכרת את הימים בהם כולנו ראינו בוורלי הילס וידעתי מה המצב בין ברנדה לדילן, בהם היו מסיבות מקלטים והאינטרנט רק התחיל להיכנס לחיינו באמצעות החייגן וצליליו המעצבנים.

עם כל הזכרונות הללו פניתי לצפות בפרק הראשון מתוך ארבעה של הסדרה החדשה. הפרק ברובו דיבר על מוזיקה, תרבות הדאנס, ההאוס, הטכנו והיורודאנס. גם אם באותה התקופה הייתי צעירה מדי כדי לשים את האצבע על הז’אנר המתאים ביחס לשיר ששמעתי, ידעתי לומר מה מתחבר לי באוזן טוב יותר ומה פחות.

הפרק התחיל בהכרזה ששנות ה-90 בישרו את שלטון הכיף. מוזיקת הניינטיז הייתה מוזיקה שמחה שגם היום ממשיכה להשפיע על המוזיקה שצועדת במצעדים. אחד המאפיינים שנולדו בניינטיז, נראה היום לכולנו כאילו היה קיים פה מעולם, הוא הרמיקס. אופן עשיית המוזיקה השתנה בזמנים ההם ותהליך המשחק עם המוזיקה על המחשב הפך מרכזי ומקובל.

בהמשך הוצג גם הקשר בין שינויים פוליטיים להתפתחות תרבות שונה. כך נפילת חומת ברלין ותום המלחמה הקרה הובילו לרצון של אנשים ליותר חופש – יצירתיות שצצה בהיבטים שונים, בהם גם הביטוי האישי בתסרוקות צעקניות, קעקועים ואופנה שונה ובולטת.

ככל שהתקדם עשור הניינטיז, כך הגיע מה שנחשב כאאוטסיידר למיינסטרים ומוזיקת הדאנס הפכה מקובלת יותר ויותר. אז בערוץ MTV, נותן הטון המוזיקלי להמונים בימים ההם, הגיחה תוכנית בשם Party Zone ששידרה בלילה קטעי דאנס. אני לא יודעת אם גם אתם זוכרים אותה, אבל ברגע שציינו את שמה בסדרה, מיד נזכרתי בלילות בהן שודרה ואת רוב המוזיקה שהושמעה בה לא אהבתי.

אחד ההיבטים המענייניים עליהם דיברה התוכנית היה פולחן הדיג’ייז. האנשים שעשו מוזיקה הפכו לכוכבים ונהנו מההערצה. אחד המרואיינים מספר שבזמנו השאיפה להיות די ג’יי הייתה החלום של כל ילד כמו שבעבר חלמו להיות כדורגלנים. במילים אחרות, פיית’לס ניסחו זאת טוב יותר מכולם עם הלהיט – God Is a DJ.

אם גדלתם בניינטיז, כנראה שכל מה שכתבתי מעלה בכם איזה זכרון נוסטלגי. כשסיימתי את הפרק הראשון חשתי שהוא אמנם קצת קר באופן בו בנוי, שכן הוא מביא המון נתונים ולא מספיק רגש כלפי התקופה, אך כל מי שמתעניין בהקשרים שונים לתרבות, ילמד לא מעט מהסדרה הזו ובוודאי ימצא עצמו מחייך לנוכח אזכור שירים שאהב או תופעות תרבותיות ששכח מקיומן.

ברוכים הבאים לשנות התשעים. ערוץ 8, החל מ-31.8, יום ב’ ועד יום ה’, מידי יום בשעה 22:00  

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה