הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

ספרו של מסימו גרמליני הוא אחד הספרים המהנים ביותר שקראתי השנה. יש בו הומור, רגש, דמות מעניינת והכתיבה כל כך טובה. המלצה חמה על ספר נהדר.

05/08/2015

חלומות יפים, מסימו גרמליני. ידיעות ספרים.

207 עמ’.

באנגלית: Sweet Dreams, Little One, Massimo Gramellini

בליל השנה החדשה מתעורר מסימו, ילד בן 9, ומגלה את אביו אחוז בידי שני זרים העוזרים לו לצאת אל מחוץ לדירה. הוא מגלה כי אמו נעלמה ולא יודע לאן הלכה ומתי תשוב, אם בכלל.

הסיפור מציג את התבגרותו של מסימו בצל אותו לילה, הלילה בו אמו נעלמה. אותו אירוע השפיע מהותית על כל הדרך בה חי מסימו את חייו, האופן בו ראה את העולם ומערכות היחסים השונות שנכנס אליהן. ברקע מסתובב סוד שלא סופר למסימו 40 שנה וכעת נתגלה לו.

הספר מציג את האופן בו חייו של מסימו השתנו ומציע מבט מעניין על האופן בו מרגיש ילד צעיר כשאמו יוצאת במפתיע מחייו.

הדבר הבולט מכל בספר הזה, הוא הכתיבה המצויינת של גרמליני. הסיפור כולו מסופר בהומור המאפשר היכרות עם הדמות, בדיחות קטנות ופנימיות שמכניסות את הקורא לתוך עולמו של מסימו ומסבירות טוב יותר את אופיו וסביבתו. בנוסף, אזכורים רבים לסביבתו של הכותב, איטליה, לא הזיקו גם הם ושאבו אותי היישר לתוך הסיפור.

באמצעות הכתיבה היפה שלו, גרמליני הופך סיפור שלא בהכרח נשמע מעניין במיוחד, למסע במסגרתו מגלה מסימו כי לא הכיר את אמו על כל רבדיה. הוא מתחיל לגלות צדדים באופייה שלא הבחין בהם ורמזים שונים לסיבות היעלמותה.

לאורך רוב הספר היא חסרה לו. הריק הזה של ילד שרק רוצה את אמו, אפילו שהתבגר, מתואר כל כך יפה. על כך צריך כנראה לציין לטובה גם את התרגום של עתליה זילבר שגרם לי לשקוע בתוך הספר ולדמיין את התיאורים השונים.

זהו לא ספר ארוך ואיננו מורכב, אבל הוא פשוט קסום. לרגעים מצחיק, באחרים מעלה דמעה ובאופן כללי לקח אותי למסע של ממש, על פני שנות התבגרותו של מסימו ונסיונו למצוא את מקומו בעולם גם ללא אימו לצידו.

מאחר שקראתי את הספר כספר לבן, לא הייתה לי כריכה שתכניס אותי אפילו לאווירת הספר. משגיליתי איזו כריכה נבחרה עבורו, תחושת ההנאה שחשתי מקריאתו חזרה אליי שוב. הכריכה מוצלחת מאוד והאווירה שהיא מעבירה מאוד מתאימה לתחושה שהייתה לי בעת קריאת הספר.

ספר מקסים שנקרא במהירות והותיר בי שמחה גדולה שחוויתי ספר מוצלח כזה.

בסוף הספר מופיע נספח שכתב המחבר לכבוד פסטיבל הספרות הבינלאומי של רומא. הוא מהווה תוספת נהדרת לספר, שכן מספר גם על מה שקרה למחבר לאחר פרסום ספרו וגם מביא עוד כמה מילים מעניינות מהאיש הזה, שכותב כל כך יפה.

עוד ספר של סופר איטלקי:

אור בוקר ראשון

חלומות יפים

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה