הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

חוות דעת על ספרו החדש של רוגל אלפר “כבוד המשפחה”.

11/06/2015

כבוד המשפחה, רוגל אלפר. ידיעות ספרים.

הספר הזה הגיע אליי כספר לבן. זהו ספר ללא פרטים, בלי כריכה של ממש, תמונה בחזית או תקציר מאחורה.

אין ספק שיש משהו מרתק בקריאת ספר כך, כי הכניסה אליו היא ממקום נקי ככל האפשר.

לא יודעים על מה יספר, פשוט צוללים פנימה ומגבשים דעה באופן עצמאי לגמרי על הסיפור.

הספר הזה מביא את סיפורו של שלהבת, בן שקיבל שם הנהוג לתת פה לרוב לבנות.

הוא מביא את סיפורו כילד שגדל עם אב שהיה פחות נוכח בחייו, אחים שהיו רק ברקע ואם שידע שהיא משוגעת.

שלהבת, שלבי בקיצור, מספר על ילדותו וממשיך אל בגרותו. על הילדה שאימץ ומתוארת בספר כמונגולואידית, על הילד שעצוב ועל האישה עימה חי, אישה המתעללת בו פיזית ונפשית.

לא יצא לי לקרוא ספרים רבים על נזקים שחווה גבר עקב התעללות מצד זוגתו. לרוב מדברים על הצד השני בלבד ולכן היה מרענן ושונה לקרוא ספר על גבר המתאר כיצד מתעללת בו אשתו. תחושותיו, אופן ההתמודדות והניסיון להימנע מלהעיר את המפלצת הזו, לגרום לה לכעוס ולהשתגע, היו מאוד מעניינים.

שלבי מתאר את חייו מנקודת מבטו החל מילדותו כילד עצוב, שמשפחתו בילתה תקופה באוסטרליה, וכששב ממנה לארץ פחות הבין מה מתרחש כאן. הוא ממשיך בתיאור חייו בבית הספר, חבריו ורגשותיו כלפי אמו. בהמשך מספר גם על תקופת שירותו הצבאי ועל בגרותו.

אותו ילד עצוב שהיה גדל והפך למבוגר המגדל גם הוא ילד עצוב ביחד עם אישה מתעללת. הוא תקוע במעגל הזה ואינו בטוח כיצד לצאת ממנו.

בתחילת הספר הייתי מבולבלת. לא ידעתי מה הכיוון אליו שואף הכותב להגיע ולאן הסיפור יתקדם. במהלך הקריאה חשתי שהיו כמה אירועים שתוארו בבוטות יתר, אך אני מוצאת שהשימוש בכך דווקא תרם לעיצוב הדמות הראשית והבנת אופיה.

הפריעו לי במהלך העלילה מספר מקרים בהם בחר המחבר לשלב יצירות תרבותיות שונות תוך הצגתן בפרוטרוט וניסיון חיבורן לסיפור המקרה עליו כותב. לי אישית לא היה עניין בקריאת עלילות של יצירות אחרות וחשתי שהמעבר הזה ניתק אותי קצת משלבי ומהספר עצמו.

עוד הפריעה לי העובדה שהספר אינו מחולק לפרקים. הוא מובא כמקטעים מופרדים, אך מכיוון שלא קראתי אותו בקריאה ארוכה אחת, תמיד הרגשתי שהסיפור נקטע לי באמצע ולא משנה בסוף איזה מקטע עצרתי.

בסופו של דבר הספר גרם לי לחוש עצבות. עצבות על שלבי, על חייו ועל כך שיש בטח כל כך הרבה ילדים שחיים כך, כעצובים, ולא מקבלים סיוע.

ימים לאחר שסיימתי את הספר, עלילתו המשיכה לרדוף אותי ונותרתי עם סימני שאלה באשר לסופו. בעייני זהו סימן לכך שמדובר בספר מעניין לקריאה, כי הוא גרם לי לחשוב. עם זאת, קשה לי להגיד שהוא ינעם לכל אחד.

ספר ישראלי נוסף שמביא סיפור על נער והתבגרותו בישראל:

ארמונות של חול

כבוד המשפחה

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה