הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

ספרה של יהודית פויאר הוא ספר קצר יחסית הדן בנושא מורכב – כיצד נוצר מצב בו קיימים בישראל ניצולי שואה שאינם חיים ברווחה כלכלית. הספר סוקר את היסטוריית הטיפול בניצולים מתום המלחמה, דרך קום המדינה ולאורך שנים ארוכות מאז. מבט מעניין ומכעיס מאוד על האופן בו טופלו רבים מניצולי השואה בארץ.

14/04/2015

מיאוש לתקווה ובחזרה, יהודית פויאר. גפן בית הוצאה לאור.

152 עמ’.

הספר הזה מעניין כי הוא עוסק בנושא שפחות יצא לי לקרוא עליו – מה קרה לניצולים עם תום המלחמה.

הספר מביא בקצרה את סיפורה האישי של המחברת והקשר שלה ושל משפחתה לשואה ולאופן בו השפיעה עליהם. משם הוא ממשיך ומתמקד בניצולי השואה ובוחן כיצד בעצם התגלגלו חייהם משם.

עובדות רבות מאלה העולות בספר, לא הכרתי. המחברת מספרת על בחירת ניצולים רבים כיצד להמשיך בחייהם, על רגשות האשם על כך שניצלו לעומת אחרים שלא שרדו את התופת, ולבסוף מתמקדת בעיקר בפיצוי שהוצע לקרבנות השואה.

כולם מכירים את המילים “הסכם השילומים”, אך אני מודה שלא הכרתי את פרטיו לעומק ולא הבנתי באופן ממשי מה אמר ההסכם. למדתי על התחושות הקשות שעורר עוד בלימודיי בעבר, ידעתי כי היה דיון עירני בארץ באם קיים מחיר לסבל או שאין מספיק כסף בעולם עבור הסבל ואסור להסכים לקבל כל סכום. אך מה שקרה לאחר קבלת כספי השילומים ומשמעות כסף זה עבור הניצולים ועבור מדינת ישראל, היו חדשות עבורי.

המחברת מציגה מידע רב אודות היחס לניצולי השואה בארץ. היא מספרת על האופן בו התקשו להשתלב בחברה כיוון שלא רצו לשמוע את סיפורם במשך שנים. אין דרך לקרוא את המילים הללו ולא לחוש כאב.

הטענה העיקרית העולה מן הספר היא הניסיון להסביר כיצד בעצם יש כל כך הרבה ניצולי שואה שנמצאים במעמד נזקק ואינם יכולים לחיות ברווחה כלכלית. כואב ומרתיח לחשוב שאחרי כל מה שעבר מי ששרד את התופת הזו, הוא אינו יכול לחיות חיי רווחה, לדעת שיהיה לו כסף לקנות תרופות ומזון.

הספר לימד אותי רבות אודות האופן בו התחלקו הפיצויים לאורך השנים. הוא מעלה טענות קשות בנוגע לניצולים שפשוט לא קיבלו את הכסף המגיע להם ומצאו עצמם מתקשים להתמודד עם הקשיים עימם חיים באמצעות הקצבה הקיימת. אחת הטענות מוסיפה כי חלק מהניצולים העדיפו לשוב לגרמניה כי שם יכלו לקבל פיצויים בסכום גבוה יותר ולחיות באופן טוב יותר. זה עצוב. עצוב וכואב ומרתיח.

מעטים הם ניצולי השואה שעוד חיים בינינו כאן בארץ ובכלל ברחבי העולם. הספר המעניין הזה פתח בפניי זווית ראיה על הנושא שטרם קראתי. כולי תקווה שכעת עם הממשלה החדשה המורכבת בימים אלה, יהיה מישהו שיוכל לתקן את העוול ההיסטורי הזה ולאפשר לניצולי השואה רווחה, חיים בכבוד והבנה כי מישהו דואג להם, גם אחרי כל השנים.

מיאוש לתקווה ובחזרה

ספרים נוספים הנוגעים לנושא השואה, מלחמת העולם השנייה וגרמניה הנאצית:

המפתח של שרה

ברלין45

הר הזיכרון יזכור במקומי

התליון

ההיסטוריה של ההיסטוריה

הרי אתה נושא את שמי

הנער על ארגז העץ

מדינה במחתרת – עדותו של האיש שניסה לעצור את השואה

מה שהזמן והעצב הותירו

נערה מברלין, האדריכל מפריז, חידת ואלנברג, הכלב היהודי

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה