הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

המלצה על ספרה של חיותה דויטש, המביא את סיפורה של עוזיה העוברת משבר בחייה האישיים, כשברקע מתרחש משבר בין המתונים לקיצוניים במדינת ישראל.

11/03/2015

אם אשמע קול אחר, חיותה דויטש. אחוזת בית ספרים.

438 עמ’.

הספר הזה ארוך. מבחינה פיזית הוא הרגיש לי כבד למדיי וגם מבחינת התוכן שבו.

זה סיפור מתפתח המתאר תקופה ארוכה במיוחד, אך למרות אורכו, הוא כתוב בצורה נהדרת וגרם לי לרצות להמשיך ולקרוא בכל רגע נתון, ורק להבין מה קרה לדמות.

הספר נפתח בתיאור בית כלא לנשים. הדמות הראשית, עוזיה, נכנסת לכלא ואנו לא מקבלים הסבר מדוע. משם מתחיל הסיפור.

עוזיה מספרת על משפחתה, על המשפחה השכנה והקשר בינה לבין ילדי השכנים ובהמשך גם הקשר עם אברהם שהצטרף לחבורה.

הסיפור כולו מלווה באזכורים דתיים. מדרשי אגדה שלומדת הרביעייה, פרשנויות דתיות ואזכורי פסוקים. פעמים רבות אזכורים אלה מצליחים לחזק את הסיפור ולהדגיש צדדים שונים בדמויות וביחסים ביניהן.

עוזיה מגוללת את כל סיפור חייה, הכמיהה לילדים שלא התגשמה, אהבתה לבחור שלא אהב אותה בחזרה, עד לבריחה לצפון הרחוק לגלות את עצמה מחדש ולהחליט מה לעשות עם חייה.

עוזיה היא כותבת. מאוד הזדהיתי עימה במובן זה ואהבתי את שילובן של פסקאות מתוך טוריה בצפון בתחילת הפרקים השונים.

לאורך הספר מצטרפות לחייה של עוזיה עוד ועוד דמויות וכולן משפיעות על חייה בדרכים שונות. היא לומדת על חבריה פרטים חדשים, מגלה תגליות לגביי עצמה וכך ממשיך הספר הזה לעניין את הקורא בכל אחד מהפרקים. בינתיים מופיע ברחבי הארץ גרפיטי מאיים וחקירת שב”כ מתרחשת ברקע כל האירועים.

בשלב מאוחר מאוד של הספר אנו מבינים מדוע עוזיה נכנסה לכלא, ולמרות שעברו אירועים רבים עד לרגע בו מתגלה הסיפור במלואו, הספר כולו מעניין ומיוחד כך שלא הפריע לי שההתייחסות למאסר הגיע רק בסופו.

הכתיבה של חיותה דויטש מאוד נעמה לי. המילים מתחברות נהדר, התיאורים לא כבדים מדי והספר כולו נקרא בתחושה מאוד נעימה ובעניין רב. לא הכרתי את הסופרת קודם לכן ושמחתי על ההזדמנות לקרוא את מילותיה, היה לי מעניין מאוד.

מומלץ לכל מי שרוצה לקרוא ספר בעל ניחוח ישראלי, המצליח לעניין את הקורא לכל אורכו.

עוד ספר ישראלי מומלץ:

בעד לחלון

אם אשמע קול אחר

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה