הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

חוות דעת על ספרה החדש של ויקטוריה היסלופ העוסק בלחימה בין הטורקים ליוונים בקפריסין של שנות השבעים.

05/02/2015

הזריחה, ויקטוריה היסלופ. הוצאת משכל (ידיעות ספרים).

398 עמ’.

באנגלית: The Sunrise, Victoria Hislop

תרגום: שרון פרמינגר

זהו ספרה הראשון של ויקטוריה היסלופ שאני קוראת. מכיוון שאיני מכירה את סגנון הכתיבה שלה, לא היו לי ציפיות מיוחדות כשהתחלתי את הספר.

מיד בעמודים הראשונים נדבקתי אליו והמשכתי לקרוא בעניין רב.

זהו סיפורן של שלוש משפחות בקפריסין של שנות ה-70′, עת מאבק על שליטה בה בקרב היוונים והטורקים. משפחת פפקוסטה חונכת מלון פאר שכמותו טרם נראה באי. כולם נהנים ומבלים עד לרגע בו האיבה בין טורקיה ליוון מתעוררת שוב והמאבק על השטח חוזר ופוגע בחיי התושבים.

שתי משפחות שנותרות באיזור הפגוע, משפחת גאורגיו היוונית ומשפחת אזקאן הטורקית, מגלות שהן שותפות לאותו הגורל ומנסות לשרוד את התקופה הקשה.

הספר מתאר תקופה היסטורית שלא שמעתי עליה טרם לכן. לא הכרתי את היסטוריית המאבק בקפריסין ונוח מאוד שהסופרת מביאה את ציוני הדרך החשובים כבר בתחילת הספר, לטובת הבנת הסיטואציה לעומק.

הספר מביא תיאור מרתק על חרפת הרעב אליה מגיעים התושבים בעיר, ההרס מההפצצות והצורך להתחבא כדי שלא להיפגע מחיילי הצד השני המסיירים בעיר.

הפאר המתואר בתחילה במלון החדש, אליו מגיעים תיירים רבים ובעלי ממון, נראה כה רחוק כשהלחימה באיזור מתחילה. מלונות נהרסים, עשרות אלפי תושבים בורחים והאי השקט והמופלא הופך לעיי חורבות.

אי אפשר לקרוא את הספר ולא להישאר עם המחשבה שמלחמה זה נורא. הגרוע מכל שמי שבאמת סובל הם התושבים שבסך הכל רוצים לחיות בשלום. במהלך הקרבות מגלות גם משפחת אזקאן הטורקית וגם משפחת גאורגיו היוונית, שיש ביניהן הרבה במשותף ובסופו של דבר כולם רוצים לחיות בשלום, בשקט ובשלווה.

ספר מעניין שכתוב היטב ולימד אותי המון פרטים חדשים אודות ההיסטוריה המדממת של קפריסין.

ספר נוסף שלמדתי ממנו רבות:

מדינה במחתרת

הזריחה

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה