הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

איתי אנגל הציג אתמול בעובדה כתבה מרתקת החושפת את הלחימה מול דאעש. אחת העובדות המעניינות שהוצגו שם הייתה דווקא מקומן המרכזי של הנשים בלחימה. תיעוד חשוב ומרתק

23/12/2014

עובדה

אתמול בערב שודרה במסגרת “עובדה” אחת הכתבות המרתקות ביותר שצפיתי בהן השנה.

איתי אנגל, אחד האנשים היותר אמיצים בתחום, יצא למסע בעקבות דאע”ש והמדינה האסלאמית החדשה.

הכתבה הביאה פרטים רבים ומעניינים אודות הלחימה באיזור, כאשר כיום הכוח הבולט הנלחם בדאע”ש הינו ארגון הגרילה הכורדי.

באופן מעט מפתיע, הנשים מהוות כוח מהותי בלחימה באיזור והן לוקחות חלק חשוב בניסיון להשמיד את דאע”ש ולפגוע במטרותיו.

על אף שקראתי לא מעט בנושא, טרם נתקלתי בסיקור כה מרתק אודות תפקיד הנשים בלחימה.

אל מול המצלמות למדנו על פלוגות נשים, עליהן מופקדת אישה מרשימה בשם מדיה, והן יוצאות למלחמה כחלק מהכוח כולו, ללא אפליה או דחיקתן הצידה.

מדובר בתופעה מאוד מעניינת, שכן האיזור בו מתבצעת הלחימה לא בדיוק רואה בנשים בני אדם עם רצונות משלהן או יכולת. למרות זאת, קמות הנשים הכורדיות, צעירות ועוצמתיות, ומצטרפות ללחימה. הן עוטות את המדים, משתלבות בשטח, לוקחות חלק במבצעים ועושות שימוש בנשק.

הכתבה הזכירה כי המחיר שמשלמות נשים שמתגייסות לארגון הוא למעשה חוסר יכולת לנהל חיים רגילים. אלה נשים צעירות שפונות לדרך המלחמה מתוך אמונה במטרה, מבינות כי הדבר יעלה להן ביכולת להקים משפחה ולנהל חיים מקובלים. אחת המרואיינות, בחורה מרשימה, ציינה כי היא מבינה את המחיר אך מאמינה במעשיה ולכן גם לא מפחדת למות למען המטרה.

המאפיין המעניין ביותר בעייני היה העובדה כי הן מהוות גם יתרון פסיכולוגי מרשים למול לוחמי דאע”ש. הלוחמים של המדינה האסלאמית מאמינים כי אם ייהרגו בידי גבר, יגיעו לגן עדן ויפגשו 72 בתולות. עם זאת, הם מציינים כי אם אישה תהרוג אותם, אין גן עדן ואין בתולות.

מסיבה זו, כאשר לוחמות הארגון  תוקפות מחוז הנכבש בידי דעא”ש, הן מגיעות בצהלולים (הידועים גם כ’קולולו’) להודיע על בואן. עצם העובדה שקיים סיכון למות בידי אישה לוחמת, מסייע להרחיק את הלוחמים למען המדינה האסלאמית.

יש משהו מאוד מרשים ואף מפתיע בעובדה שדווקא באיזור כה פטריארכלי, הוקמו פלוגות נשים, חיילות של ממש שלוקחות חלק בקרב, יושבות ביחד עם לוחמים בערב ומקבלות כבוד ככל לוחם. באופן אישי כשמדיה, מפקדת בכירה בארגון, דיברה והסבירה על תפקידה ועל משמעות היות אישה לוחמת בחברה הפטריארכלית, ממש התרגשתי ואף נמלאתי תקווה.

בסופו של דבר כמו שאמרה היא, זו מלחמה לא רק למען בטחון העם הכורדי והאיזור, אלא למען הנשים כולן.

 למקרה שפספסתם, זו הכתבה – מומלץ.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה