הבלוג של pinklady

pinklady

אוהבת לכתוב, מאז ולעולם, מבולבלת, מתפלספת, מטיילת, שואפת, מאוהבת ובעיקר חולמת...

עדכונים:

פוסטים: 226

החל מדצמבר 2013

חוות דעת על ספרו של פטריק מודיאנו, זוכה פרס נובל לספרות לשנת 2014. 2 רומנים בתוך ספר אחד שבטח ידברו לחובבי צרפת.

22/12/2014

בבית הקפה של הנעורים האבודים, פטריק מודיאנו. הוצאת אחוזת בית.

248 עמ’.

בצרפתית: Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier, Patrick Modiano

כששמעתי שפטריק מודיאנו הוא זוכה פרס נובל לספרות לשנת 2014, היה לי ברור שאני צריכה לקרוא לפחות אחד מספריו.

הודות לאתר נוריתה הזדמן לי להשיג דווקא את הספר “בבית הקפה של הנעורים האבודים”, המכיל 2 רומנים נפרדים שכתב הסופר. האחד נושא את שם הספר והשני נקרא “עשבי הלילה”.

הדמות המרכזית בשני הסיפורים היא ללא ספק פריז.

הרובעים השונים, הרחובות, בתי הקפה והפריזאים מופיעים שם לאורך שני הסיפורים ומעניקים אווירה מיוחדת שמכניסה את הקורא אל תוך הסיפור. עם זאת, בעוד בסיפור הראשון פריז מושכת ומסקרנת, בסיפור השני היא אפלה ומלחיצה.

בסיפור הראשון לוקי, צעירה מסתורית, נעלמת בפריז של שנות השישים. הרומן פורש ארבע נקודות מבט שונות בנוגע לצעירה המסתורית וכך חושף, טפח אחר טפח, את נסיבות חייה וכן את נסיבות היעלמותה.

בסיפור השני אישה בשם דני מרתקת את המספר והוא, באמצעות פנקס בו כותב הערותיו, מספר את התרשמויותיו ממנה, מחוויותיו עימה והיכרות עם טיפוסים שונים הנוגעים לה.

אמנם שני הסיפורים מתרחשים בפריז כאמור, אך בעוד בסיפור הראשון חשתי משיכה לפריז ורצון לבקר ברובעים המוזכרים ולשבת עם הדמויות בבית הקפה, בסיפור השני פריז מאיימת. היא מציגה טיפוסים מפוקפקים וחקירה משטרתית סביב דני.

השוני בין הסיפורים מתבטא בעייני גם באופן בו מובאים לקורא.

בעוד הסיפור הראשון ריתק אותי וכל פרק הוביל באופן ברור לבא אחריו, הסיפור השני היה ממושך מעט לטעמי, התארך שלא לצורך והיה מבולבל מדי בעייני ופחות קל לקריאה.

אני מעריכה כי אם מודיאנו לא היה זוכה בפרס הנובל השנה, סביר להניח כי לא הייתי מגיעה לקרוא את הספר הנ”ל ועל כן אני שמחה שזכה ושזכיתי אני להכיר את עבודותיו.

עם זאת, הפער בין שני הסיפורים קצת הפריע לי ואני חושבת שספר זה ספציפית ידבר יותר אל פרנקופילים מושבעים שיזהו את הרחובות והרובעים המוזכרים וישמחו לצאת למסע בפריז. באשר אליי, אני מעוניינת לחפש ספר נוסף של מודיאנו על מנת לבדוק האם לרוב כותב מושך כמו בסיפור הראשון או פחות מדבר אליי כמו בסיפור השני.

עוד ספר בו העיר משחקת דמות ראשית:

תל אביב נואר

בבית הקפה

חוות דעת על ספרים אחרים מחכות לכם ממש כאן במדור על השידה“.

עוד מהבלוג של pinklady

תצוגה מקדימה

פיברומיאלגיה – המחלה השקופה

אני איבחנתי לעצמי את הפיברומיאלגיה. הרגשתי שמשהו לא בסדר, שאני עייפה יותר, כואבת יותר ומצליחה לתפקד פחות בכל הפעילויות הרגילות שלי. המשקולות בחדר כושר היו יותר כבדות למרות שנותרו באותו המשקל, הייתי מתעוררת עייפה יותר...

הכאב ואני

זה תמיד מצליח להפתיע. אני בטוחה שהתרגלתי לכאב, שהוא שם, ואז פתאום הוא מרים טיפה את עוצמתו ומשאיר אותי המומה. אין דרך להסביר למי שלא חווה את זה, מה זה אומר שכואב כל הזמן. אנשים נוטים לנסות ולעודד את עצמם ותמיד שואלים...

תצוגה מקדימה

זה בראש שלך וזה רק נדמה לך...

מחלות באות עם סטראוטיפים. חלקם נכונים ואחרים ממש שגויים. יש איזו אמונה בקרב חלק ניכר באוכלוסיה, או לפחות בקרב אוכלוסיית כותבי הטוקבקים, שמי שחולה בפיברומיאלגיה, הוא בעצם עצלן. עצלן למעשה זה במקרה הטוב. בכתבות רבות אפשר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה