הבלוג של מיכל טל

מוסיקה,נשים ואנשים

פסנתרנית, מוסיקאית. מקדמת את ביצוע המוסיקה הישראלית והיהודית בארץ ובעולם. מנהלת את קורס "פסנתר צעיר" במרכז למוסיקה ירושלים. www.michaltal.com

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מאפריל 2010

ארגון וניהול זמן – השאלה הנצחית. כמה אפשר לעשות כשיש לנו רק 24 שעות ביממה ? איך לנצל את הזמן ולייעל את היום? מקצת מהמשל (אימוני הנגינה והתחבטות בעניין עם התלמידים) והנמשל (אנחנו והזמן שלנו)

29/04/2010


זמן הוא אולי המצרך היקר ביותר, אף פעם אין מספיק ממנו.

כמה פעמים אמרת לעצמך: “אין לי זמן”או “איך עבר היום ולא הספקתי כלום” או “למה אין 27 שעות ביממה”.

המעטים מאיתנו מסוגלים באמת לנהל את הזמן שלנו כפי שהיינו רוצים, קל וחומר מוסיקאים שעוסקים בעשייה רגשית בעיקר.

האתגר הגדול מולו אני עומדת יום יום,שעה שעה הוא ההספק. כשעושים הרבה, צריך לנצל את הזמן הכי טוב שאפשר. מלאכה לא קלה כלל, אבל עם תכנון נכון מראש, אפשר לנסות ואפילו להצליח מדי פעם.

אז הנה הנמשל והמשל הוא כמובן- ניצול הזמן באימוני הנגינה.

היום התחבטתי ביחד עם תלמידים על מהות ארגון וניצול הזמן המירבי בזמן האימון.

בדרך כלל אני מבקשת מתלמידי לנהל “יומן עבודה” , כלומר לתעד ולדווח במחברת או בטבלה במחשב כמה זמן הקדישו כל יום לאימון, כמה זמן הקדישו לכל יצירה בנפרד, כמה פשרות או החלטות עשו מיום ליום, והמלאכה אינה קלה.

סנתרנים כידוע נדרשים ללימוד מספר עצום של צלילים, אם נשווה אותם למשל לנגני כלי קשת או נשיפה. מכאן, שעליהם להקדיש הרבהיותר זמן ללמידת חומר חדש, ואחר כך לשימורו ולליטוש טכני- מוסיקלי.

מטבע הדברים, פסנתרן שרוצה להגיע לרמה מקצועית גבוהה חייב ללמוד יחסית מהר חומר בפרק זמן קצר ככל האפשר. עליו לעמוד במשימות קצרות טווח וארוכות טווח.

אבל לתלמידים מעטים מאד יש את המשמעת הבלתי מתפשרת הזאת, לשלוט על הזמן. כן, לא רק לתלמידים. גם למקצוענים.

אז מה האופציות? יש כאלה שיעדיפו להתאמן שעה שלמה על פסז’ אחד (כן, אחד!) וללטש אותו עד תום. כן, אפשר לעשות את זה, בתנאי שיש לך את כל היום – ולמעטים מאיתנו יש את האפשרות הזאת להתאמן מהבוקר עד הערב ללא הפרעות (וזאת בתנאי שאנחנו נטולי דאגות פרנסה, אין לנו קורסים או משימות לימוד אחרות,ועוד ועוד). מכאן שהאפשרות הזאת אינה ריאלית כלל. במיוחד אם יש לך שבע יצירות לפחות להכין תוך שבוע.

האופציה השנייה – לעסוק בויתורים. אם יש שלוש שעות בממוצע ביום, צריך למצוא זמן לעבור לפחות פעם או פעמיים על כל יצירה אבללא לעומק, או לקחת כל יום שתים או שלוש יצירות.

ואת כל זה צריך לתכנן מראש.

ומה קורה פתאום אם תכננתי לעבוד חצי שעה על כל יצירה ופתאום “בא לי” להשאר על אחת כל שלוש השעות?

התשובה הפשוטה היא – לאזן.

ממש כמו באכילה- אם אתמול הייתה ארוחת שחיתות, בימים הקרובים מאזנים ואוכלים מעט.

זה אומר, שאם היום “ביליתי”עם יצירה שעתיים, מחר “אפרד” ממנה ואעבוד על האחרות. לעומת זאת אולי אחזור עליה פעם אחת רק ל”זיכרון” מוטורי, שהידיים יהיו במקום, ללא מעורבות רגשית. (הרי אי אפשר לצפות שכל שעות האימון יהיו במעורבות רגשית מלאה)

תאמרו: אז איפה הספונטניות כאן? איפה היצירתיות?

כן, היא נמצאת שם. בקריאה מהדף או ב”מבט” על היצירה, או הכרות ראשונית, כן בהחלט. אבל ההכנה המדוקדקת לקונצרט חייבת להיות – וכאן נעלמת הספונטניות ומתחיל שלב התכנון. היצירתיות והספונטניות יגיעו בקונצרט , לאחר השליטה, המשמעת והארגון.

ואם באמת מקבילים אימון כזה לניהול וארגון זמן בחיי היום- יום, הרי שאפשר להתארגן נהדר ולהספיק הרבה, ואז אפילו אפשר להשאיר זמן גם לבטלה מלאה – כלומר לא לעשות דבר ורק להרהר. -וגם לזה חשוב להקצות זמן, גם לחלומות בהקיץ, גם לצבירת רעיונות חדשים ובכלל להתחדשות.

עוד מהבלוג של מיכל טל

תצוגה מקדימה

שולהוף במוסקבה ומחשבות על תרבות ומקום

לפני כמה שבועות נעשתה היסטוריה, אמנם מזערית בהשוואה לפרסי נובל או מדליות באולימפיאדה, ובכל זאת : הפעם הראשונה שישראלית, ילידת הארץ הופיעה באולם רחמנינוב הנודע בקונסרבטוריון ע"ש צ'ייקובסקי במוסקבה היתה ב-17 בספטמבר 2013. כן,...

תגובות

פורסם לפני 7 years

בין הענייני והרגשי - והדרך לסמכות ואסרטיביות

הגבול הדק והאיזון בין הענייני והרגשי מלווה אותנו כמעט בכל מקום ובכל מצב. ממצבים בין אנשים ונשים, ובמיוחד בעבודה עם גברים, ביחסים האישיים שלנו, בין נשים וגברים. ביחסים שלנו עם הילדים שלנו, ואם אנחנו מורות, מדריכות או מרצות -...

תגובות

פורסם לפני 10 years

החופש והמחיר- להיות פרילנסרית

זוהי ההגדרה היבשה של פרילנסר/ית כפי שמצאתי בויקיפדיה: פרילנסר (מאנגלית: freelancer) הוא עובד עצמאי הנותן שירותים מקצועיים למשימות מוגדרות מראש. עבודות הפרילנס נפוצות בעיקר בתחומי מקצוע ספציפיים, כגון: עיתונאות, פרסום,...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה