הבלוג של מיכל טל

מוסיקה,נשים ואנשים

פסנתרנית, מוסיקאית. מקדמת את ביצוע המוסיקה הישראלית והיהודית בארץ ובעולם. מנהלת את קורס "פסנתר צעיר" במרכז למוסיקה ירושלים. www.michaltal.com

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מאפריל 2010

מוסיקה ישראלית אמנותית – הקשר בין המלחין והמבצע. קונצרט ב – 1 במאי “חגיגה באלף אצבעות” במרכז פליציה בלומנטל בתל אביב

24/04/2010


הנה תקציר מתוך ראיון ששודר לפני כשנתיים  עם ריקה בר-סלע ב”קול המוסיקה” :

כאשר שואלים אותי מדוע אני אוהבת לבצע מוסיקה ישראלית התשובה היא: אני אוהבת להאזין, לנגן, ללמד ולחקור מוסיקה באשר היא. אינני מתמחה בביצוע מוסיקה ישראלית. לדעתי אין חיה כזו.

באשר למוסיקה המכונה “בת זמננו” בכלל ומוסיקה ישראלית בפרט: אני אוהבת את חווית המפגש עם החדש, השונה, והמאתגר.

אני יכולה להתפעל מיצירת נעורים של גריג שלא הכרתי עד עתה, כשם שאני מתפעלת מיצירה של ירדנה אלוטין , חדשה אף לי שנכתבה לפני יותר מארבעים שנה!

שיתוף פעולה עם מלחינים, עבודת צוות  הם הנאה גדולה עבורי. ביצוע יצירה חדשה הוא אתגר ועניין, היות ואין עדיין “אסכולת ביצוע”, וכשם שאין היום סגנון אחד אלא רבים, כחלק מהביטוי הפוסטמודרני, כך נכון הדבר לגבי אופן הביצוע.

מה שמנחה אותי תמיד בביצוע: כבוד ותשומת לב להוראות המלחינים, אך גם תהיות על התוצאה: האם היצירה “תצלצל” טוב, האם תשכנע, האם כוח המסר המוסיקלי יעבוד הפעם.

ניתן לתקשר עם כל חומר מוסיקלי מכל תקופה וסגנון כל שהוא. הסוד הוא בהעברת המסרים המוסיקלים (קרי: ביצוע מסור ואיכותי ללא רבב, הוראה עם מעורבות רגשית עמוקה. )

אני אוהבת לראות פנים מאושרים של מלחינים אחרי הקונצרט או אחרי השמעת התקליטור, ונראה לי שאז אני מאושרת פעמיים: כי אז אני חשה שאני שותפה מלאה למעשה היצירה.

אני אוהבת גם לראות פנים מחייכות של קהל המאזין במסירות: המעורבות הגבוהה בביצוע של יצירה מאת בטהובן היא זהה גם בביצוע יצירה מאת מלחין או מלחינה החיים כאן.

מסקרן אותי תמיד כיצד תתקבל היצירה בעיני הקהל. לא תמיד העדפה או טעם שלי יעלה בקנה אחד עם זה של הקהל או המבקרים.  אחד ממורי הגדולים גילברט קאליש, פסנתרן שהתמחה בביצוע מוסיקה חדישה טען: “לא אנו המבצעים נקבע אם היצירה טובה או לא. הקהל, המבקרים, החוקרים, – הם שישפטו. תפקידנו הוא לבצע. עלינו לבצע גם את היצירות הבינוניות, כך תוכל ההיסטוריה לברור את הטובות מביניהן..”

המועדון הקאמרי הישראלי נוסד לפני חמש שנים על ידי ביחד עם חברי הכנר נתאי צרי והצ’לן הלל צרי. עד עכשיו ביצענו יותר משבעים יצירות מאת מלחינות ומלחינים בישראל.

בקונצרט הבא שנקרא: “חגיגה ישראלית באלף אצבעות” יתארחו צמד הפסנתרנים הנודע טאמי קאנאזווה ויובל אדמוני , ביצירות מאת יחזקאל בראון, חיים אלכסנדר, יורם מיוחס ואני אצטרף אליהם ביצירה לשש ידיים – בכורה עולמית מאת המלחינה סופיה גלמן.

חגיגה ישראלית באלף אצבעות

בקונצרט ישתתפו גם תלמידים צעירים  מצטיינים זוכי פרסים בהרכבי פסנתר  מכל הצורות והצבעים, חגיגה אמיתית.

הקונצרט יתקיים ב – 1 במאי במרכז פליציה בלומנטל בתל אביב בשעה 20:30

עוד מהבלוג של מיכל טל

תצוגה מקדימה

שולהוף במוסקבה ומחשבות על תרבות ומקום

לפני כמה שבועות נעשתה היסטוריה, אמנם מזערית בהשוואה לפרסי נובל או מדליות באולימפיאדה, ובכל זאת : הפעם הראשונה שישראלית, ילידת הארץ הופיעה באולם רחמנינוב הנודע בקונסרבטוריון ע"ש צ'ייקובסקי במוסקבה היתה ב-17 בספטמבר 2013. כן,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

בין הענייני והרגשי - והדרך לסמכות ואסרטיביות

הגבול הדק והאיזון בין הענייני והרגשי מלווה אותנו כמעט בכל מקום ובכל מצב. ממצבים בין אנשים ונשים, ובמיוחד בעבודה עם גברים, ביחסים האישיים שלנו, בין נשים וגברים. ביחסים שלנו עם הילדים שלנו, ואם אנחנו מורות, מדריכות או מרצות -...

תגובות

פורסם לפני 9 years

החופש והמחיר- להיות פרילנסרית

זוהי ההגדרה היבשה של פרילנסר/ית כפי שמצאתי בויקיפדיה: פרילנסר (מאנגלית: freelancer) הוא עובד עצמאי הנותן שירותים מקצועיים למשימות מוגדרות מראש. עבודות הפרילנס נפוצות בעיקר בתחומי מקצוע ספציפיים, כגון: עיתונאות, פרסום,...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה